Τέλεση πολιτικών γάμων

Κάποιος αντιδήμαρχος επιφορτισμένος μέ τήν τέλεση πολιτικών γάμων, εμφανίσθηκε στήν τελετή χωρίς κοστούμι καί γραβάτα, αλλά μέ ρούχα πρόχειρα καί τσαλακωμένα. Τό επίσημο κείμενο τό είπε διαβαστό, χωρίς χρώμα,χωρίς αίσθημα, δίνοντας τήν εντύπωση ότι τό έκανε ως αγγαρεία καί απροετοίμαστος, ενώ είχε τήν μόρφωση καί τήν κοινωνική ευχέρεια νά διαβάζει καί ταυτόχρονα νά εκφωνεί σχεδόν ελεύθερα μέ νόημα στήν φωνή του. Σέ κάποια στιγμή ειρωνεύθηκε συγκαλυμμένα τήν καταφατική απάντηση ενός τών μελλονύμφων, ενώ σ” αυτήν τήν περίσταση αυτό ήταν χιούμορ ακατάλληλο γιά τήν περίσταση,γιά νά μή πούμε κακό σημάδι γιά τούς προληπτικούς. Καί τελικά πήγε νά φύγει χωρίς νά υπογράψει τά σχετικά έγγραφα.
Αυτά ποτέ δέν θά τολμούσε νά τά κάνει στόν χώρο εργασίας του. Ηταν μιά παραφωνία καί σχολιάσθηκε δυσμενώς από όλους, γιά νά μήν πούμε ότι προσέβαλε τούς άλλους παρόντες μέ τήν συμπεριφορά του.
Η τέλεση πολιτικού γάμου, αντί τού θρησκευτικού σέ ναούς, δέν σημαίνει νά πάνε οι πολίτες στό άλλο άκρο, έχοντας ατημέλητη ή σπόρ εμφάνιση, διαβάζοντας στά γρήγορα ένα κείμενο καί βάζοντας υπογραφή όπως σέ γραφείο μιάς δημόσιας υπηρεσίας. Δέν πρέπει νά γίνεται, έστω καί αθέλητο, σαμποτάζ ενός θεσμού εξίσου έγκυρου μέ τόν θρησκευτικό γάμο.
Ο γάμος είναι ιερός θεσμός μέσω τού οποίου διατηρήθηκε τό ανθρώπινο είδος μέχρι σήμερα. Σέ όλη τήν ιστορία καί όλους τούς πολιτισμούς υπήρξε όχι μόνο χαρούμενη αλλά καί αξιοσέβαστη περίσταση. Στήν Βίβλο βιβλίο Ματθαίος κεφ.22:11-13 αναφέρεται σέ μιά παραβολή τού Ιησού οτι ο πατέρας τού γαμβρού διέταξε νά πετάξουν έξω κάποιον «πού δέν ήταν ντυμένος μέ ένδυμα γάμου». Οι παριστάμενοι (καί οι φωτογράφοι) δείχνουν σεβασμό όχι μόνο μέ τίς ευχές, αλλά ΚΑΙ μέ τό νά είναι ντυμένοι αξιοπρεπώς καί χαρούμενα. Επί τέλους μπορεί ένας νά ρωτήσει πώς θά είναι ντυμένοι οι άλλοι παρόντες καί παρόμοια νά ντυθεί καί αυτός.
Αν ένας αντιδήμαρχος δέν διακρίνει ποιά είναι η κατάλληλη αμφίεση πού ταιριάζει στήν κάθε περίσταση ή αν είναι εναντίον τού πολιτικού γάμου καί τόν τελεί ως αγγαρεία, νά αντικατασταθεί από άλλον επίσημον τού Δήμου,πού σέβεται καί τιμάει τούς θεσμούς, ασκεί διάκριση καί διακριτικότητα καί θέλει νά κατευθύνει καί τούς άλλους μέ τό καλό παράδειγμά του.

Ένα Σχόλιο στο "Τέλεση πολιτικών γάμων"

1. Η Απάντηση της Υπηρεσίας Ο/Η Ελένη Τατάκου λέει:

Σχετικά με ανάρτησή σας στην ιστοσελίδα του Δήμου Βόλου με τίτλο αιτήματος “τέλεση πολιτικών γάμων”, σας ενημερώνουμε ότι λάβαμε το μήνυμά σας στις 17/08/2017 και την ίδια ημέρα διαβιβάσαμε το μήνυμά σας στο γραφείο Δημάρχου Βόλου προς ενημέρωση.
    Ελένη Τατάκου.