Καθαρισμός οδοστρώματος και πεζοδρομίου

Στην διασταύρωση των οδών Αχιλλοπούλου με Μεταφορφώσεως υπάρχουν 2 κάδοι συγκεντρωσης σκουπιδιών.Οενας μπλέ για ανακύκλωση και ο αλλος πράσινος.Κατω στο οδοστρωμα και γυρω γυρω στο πεζοδρομιο η κατασταση ειναι ανυπόφορη και άκρως επικίνδυνη για τη δημόσια υγεία.Υπάρχουν συσσωρευμένα σκουπίδια,φύλλα και νερά με αποτελεσμα ο δρόμος κάτω να εχει πιάσει γλίτσα και να ειναι καλυμμένος με λάσπη με αποτέλεσμα η ρίψη σκουπιδιών να γίνεται με τρομερή δυσκολία και απο απόσταση αφού δεν μπορεις να πατησεις περιμετρικά χωρίς να λερωθεις ή και να γλιστρήσεις ακομα.Η κατασταση δε το καλοκαίρι ηταν επιεικώς απαράδεκτη αφού τα κουνούπια,οι σκνίπες και αλλα ζωύφια ειχαν αυξηθεί ανησυχητικά εξαιτίας της δυσοσμίας και των λιμναζόντων νερών.Το δε δέντρο (νερατζια) που υπάρχει στην πίσω μεριά των κάδων εχει να κλαδευτεί απο τότε που φυτευτηκε και η διελευση των πεζών γινεται με πολύ μεγάλη δυσκολία.Ειδικά μανες με καροτσια και μικρα παιδιά όπως και ηλικιωμένοι ειναι αδύνατον νε περασουν απο εκεινο το σημειο.Παρακαλώ πολύ οπως αποστειλατε καποιο αρμοδιο συνεργειο καθαρισμού του δήμου για τον άμεσο καθαρισμο της περιοχής.Σας ευχαριστώ.

Ένα Σχόλιο στο "Καθαρισμός οδοστρώματος και πεζοδρομίου"

Προς Στρατηγούλα Νικολακέα
    Σχετικά με ανάρτησή σας στην ιστοσελίδα του Δήμου Βόλου με τίτλο αιτήματος “Kαθαρισμός οδοστρώματος και πεζοδρομίου ” κι αριθμό 2630 σας ενημερώνουμε ότι λάβαμε το μήνυμά σας στις 01/11/2018. Την ίδια ημέρα με το Δ.Υ.179318/2018 έγγραφό μας διαβιβάσαμε το αίτημά σας στο Τμήμα Σχεδιασμού Εποπτείας και Αποκομιδής Απορριμμάτων και Ανακυκλώσιμων Υλικών της Δ/νσης Καθαριότητας και στη Δ/νση Πρασίνου αντίστοιχα και αναμένουμε ενέργειες των υπηρεσιών.
    Κωνσταντία Φώτου.