Κορύνες στη Φερών

Τοποθέτηση κορυνών στη μέση του δρόμου παράνομα ίσος ???
Αγαπητοί κύριοι , κυρίες της δημοτικής αρχής θέλω να υποβάλω μια καταγγελία για τον χώρο έξω από το συγκρότημα OLD CITY και συγκεκριμένα για την οδό Φερών.
Εδώ και λίγο καιρό έχουν τοποθετηθεί κορύνες .στο δεξιό τμήμα ερχόμενοι από Βόλο προς την οδό Ζάχου. Τοποθετήθηκαν με εντολή των ιδιοκτητών του συγκροτήματος , απ ότι πληροφορήθηκα για να αποτρέπουν την στάση ή την στάθμευση των οχημάτων. Οι κορύνες όμως είναι ένα μέτρο από το πεζοδρόμιο στην μέση του δρόμου και ένα μέτρο ψηλές και όχι κοντές και σε απόσταση 20cm όπως είναι στους υπόλοιπους δρόμους και δημιουργούν προβλήματα στην κυκλοφορία των οχημάτων. Ρωτώ λοιπόν εάν εσείς ως δημοτική αρχή δώσατε άδεια για την τοποθέτηση τους σε αυτή την απόσταση από το πεζοδρόμιο ή αν έχουν τοποθετηθεί αυθαίρετα από τους υπεύθυνους του συγκροτήματος. Ζητώ να προβείτε σε έλεγχο και την ορθή τοποθέτηση ή την αποξήλωση τους σε περίπτωση μη νόμιμης τοποθέτησης τους. Αποτελούν δημόσιο κίνδυνο ειδικά για τους μοτοσικλετιστές.
Η αναφορά εκ μέρους μου γίνεται λόγω μικροατυχήματος στο οποίο υπέπεσα με την μηχανή μου λόγο της κίνησης και το «κλείσιμο» από Ι.Χ.Ε.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και περιμένω τις δικές σας ενέργειες σας.
Σας στέλνω φωτογραφίες για να λάβετε γνώση. Στην δεξιά πλευρά υπάρχουν αλλά ίσος πιο νόμιμες…

Ένα Σχόλιο στο "Κορύνες στη Φερών"

Προς κ. Γιώργο Παππά
    Σχετικά με ανάρτησή σας στην ιστοσελίδα του Δήμου Βόλου με τίτλο αιτήματος < <Κορύνες στη Φερών >> κι αριθμό 3509, σας ενημερώνουμε ότι λάβαμε το μήνυμά σας στις 11/12/2019. Την ίδια ημέρα με το Δ.Υ. 290924/2019 έγγραφό μας διαβιβάσαμε το αίτημά σας στη Δ/νση Βιώσιμης Κινητικότητας καθώς επίσης και στο τμήμα Δημοτική Αστυνομία και αναμένουμε ενέργειες των υπηρεσιών αντίστοιχα.
    Κωνσταντία Φώτου.