sos katastimaton estiasis

Βόλος 18/3/20

Αγαπητέ κύριε Δήμαρχε,
Θα ξέρετε σίγουρα ότι τα καταστήματα εστίασης έχουν υπομείνει τα πάνδεινα τον τελευταίο καιρό. Τα έξοδα είναι τεράστια και οι τζίροι δυσανάλογα χαμηλοί. Ιδιαίτερα με την απαγόρευση του τσιγάρου κα τους τακτικούς ελέγχους, η πελατεία μας μειώθηκε τραγικά καθώς και η κατανάλωση. Σ’ αυτό ήρθε να προστεθεί η μάχη που δίνουμε όλη για την προάσπιση της δημόσιας υγείας και κατ επέκταση το κλείσιμο των καταστημάτων μας.
Δυστυχώς όμως, υπάρχουν και άλλα προβλήματα. Ήδη τις τελευταίες 3 μέρες, υπήρξαν δολιοφθορές με σπάσιμο τζαμιών κ σοβαρές οικονομικές ζημιές, σε 3 καταστήματα. Δύο καφέ μπαρ, στην Τάκη Οικονομάκη και ένα τσιπουράδικο στο Σπίρερ. Φοβούμενοι ότι θ ακολουθήσουν κι άλλες τέτοιες ενέργειες, στους έρημους και αφύλακτους δρόμους, ήδη, οι καταστηματάρχες της Οικονομάκη (από Σπυρίδη μέχρι και Γκλάβάνη), προσλάβαμε με δική μας δαπάνη εταιρεία σεκιούριτι για να προστατεύσει τις περιουσίες και τον κόπο μας, πληρώνοντας με το υστέρημα μας, μια και δεν έχουμε έσοδα από πουθενά, αντίθετα τα έξοδα τρέχουν καθημερινά.
Θεωρώντας a priori, ότι θέλετε να είστε κοντά στους δημότες σας, και φοβούμενοι τα χειρότερα όχι μόνο στην περίοδο της καραντίνας, αλλά και μετά, όταν θα επανέλθουμε-άγνωστο πότε στην κανονικότητα-σας ζητάμε:
-Να συνδράμετε με όλες τις δυνατότητες που έχετε, στην αστυνόμευση και φύλαξη των καταστημάτων μας. Οι δομές δεν μπορεί να υπάρχουν μόνο για να απαντούν σε καταγγελίες αλλά και να συνδράμουν στις δύσκολες ώρες.
-Να υπάρχει επαρκής φωτισμός στη διάρκεια της νύχτας, ώστε να αποτρέπει κατά το δυνατόν τους επίδοξους βάνδαλους η κλέφτες.
-Να ακολουθήσετε το παράδειγμα και άλλων δήμων, που ήδη προέβησαν στην περικοπή των τελών για τραπεζοκαθίσματα, μια και βρισκόμαστε σε αναγκαστική αργία.
Με εκτίμηση, οι κάτωθι υπογράφοντες

ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΑΡΚΟΖΑΝΗΣ ΛΟΛΑ-URBAN
OYΠΑΣ ΧΑΡΗΣ-DUKE
ΤΣΑΚΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ-SPLENDID
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ-ΣΟΥΒΛΑΤΖΙΔΙΚΟ

Ένα Σχόλιο στο "sos katastimaton estiasis"

Προς Πρωτοβουλία Καταστηματαρχών εστίασης
    Σχετικά με ανάρτησή σας στην ιστοσελίδα του Δήμου Βόλου με τίτλο αιτήματος < < sos katastimaton estiasis>> κι αριθμό 3676, σας ενημερώνουμε ότι λάβαμε το μήνυμά σας στις 19/03/2020. Την ίδια ημέρα με το Δ.Υ. 313847/2020 έγγραφό μας διαβιβάσαμε το αίτημά σας στο Γραφείο του Δημάρχου .