Δελτίο Τύπου για τη συνεισφορά στην υιοθεσία των αδέσποτων ζώων

Δημοσιεύτηκε στις 27 Φεβρουαρίου th, 2018 στις 12:20 Εκτύπωση Εκτύπωση

Βόλος , 26-2-2018

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο εθελοντισμός είναι ένα θέμα που μας αγγίζει όλους ανεξαρτήτως κοινωνικής τάξης και επαγγελματικής ιδιότητας. Κανένα κράτος δεν μπορεί ν΄ αναπτυχθεί χωρίς την συνεισφορά των εθελοντών, ατομικά ή συλλογικά , με τυπικές ή άτυπες μορφές. Συνιστά μια εξαιρετικά επιμορφωτική λειτουργία που ενδυναμώνει την κοινωνική αλληλεγγύη , ενισχύει την ενεργό συμμετοχή κ΄ την συνύπαρξη.
Η προστασία των αδέσποτων ζώων στη σημερινή εποχή είναι κάτι πολύ παραπάνω , από πολιτισμό αλλά και τον εθελοντισμό. Προσφέροντας προστασία και περίθαλψη σ΄ ένα αδέσποτο ζώο αποδεικνύονται περίτρανα τα αειφόρα συναισθήματα που διαθέτει ένας πολίτης.
Ο Δήμος Βόλου είναι από τους ελάχιστους Δήμους της χώρας που αντιμετωπίζει άμεσα και αποτελεσματικά το ζήτημα των αδέσποτων ζώων διαθέτοντας σημαντικούς οικονομικούς και ανθρώπινους πόρους μέσα στα πλαίσια των υποχρεώσεων του.
Παράλληλα η συνεργασία του Δήμου με τα δύο εγκεκριμένα φιλοζωΪκά σωματεία της πόλης , είχε ως αποτέλεσμα την υιοθεσία της επί χρόνια φιλοξενούμενης στο καταφύγιο αδέσποτων ζώων του Δήμου ανάπηρης σκυλίτσας «ΚΑΝΕΛΑΣ» και την απόκτηση αναπηρικού αμαξιδίου αποκτώντας μερική ανεξαρτησία κίνησης.
Αξίζει να αναφερθεί η αύξηση των υιοθεσιών των αδέσποτων ζώων του καταφυγίου που πραγματοποιούνται με την αρωγή συμπολιτών μας, καθώς και το ενδιαφέρον ατόμων του εξωτερικού για υιοθεσίες αδέσποτων του Δήμου μας.
Τέλος ελπίζουμε ότι ακόμη περισσότεροι συμπολίτες μας θα συνεισφέρουν στην αντιμετώπιση αυτού του φλέγοντος ζητήματος , της μείωσης του αριθμού των αδέσποτων ζώων, είτε υιοθετώντας οι ίδιοι ένα αδέσποτο είτε βοηθώντας στην υιοθεσία του.

• Newsletter
  • Google+