Δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθαι των πολιτών της Ένωσης που διαμένουν στην Ελλάδα ενόψει των αυτοδιοικητικών (δημοτικών και περιφερειακών) εκλογών και των εκλογών για την ανάδειξη των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Μαΐου 2019 – Προθεσμία εγγραφής στους εκλογικούς καταλόγους 28/2/2019

Δημοσιεύτηκε στις 10 Ιανουαρίου th, 2019 στις 09:40 Εκτύπωση Εκτύπωση

ΔΗΜΟΣ ΒΟΛΟΥ

Δ/ΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΤΜΗΜΑ: Αστικής & Δημοτικής κατάστασης

Ταχ.Διεύθ.Τοπάλη 12-Δημητριάδος

Τ.Κ.38221 Βόλος

Email:dimotologio@volos-city.gr

Πληροφορίες : Μίσσιος Λεωνίδας

Τηλ:24210 37513

Fax:24210 34454

Βόλος 10-01-2019

Αριθ. Πρωτ.:1921

ΘΕΜΑ: Δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθαι των πολιτών της Ένωσης που διαμένουν στην Ελλάδα ενόψει των αυτοδιοικητικών (δημοτικών και περιφερειακών) εκλογών και των εκλογών για την ανάδειξη των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, του Μαΐου 2019 – Προθεσμία εγγραφής στους εκλογικούς καταλόγους.

Σύμφωνα με την αριθμ.38 /24-12-2018 Εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, στις εκλογές του Μαΐου 2019 θα ασκήσουν το δικαίωμα του εκλέγειν και εκλέγεσθαι και οι πολίτες των κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης που κατοικούν στη χώρα μας χωρίς την προϋπόθεση απόκτησης της ελληνικής ιθαγένειας .

Στις Ευρωεκλογές οι πολίτες της Ένωσης μπορούν να ασκήσουν τα πολιτικά τους δικαιώματα είτε στο κράτος μέλος καταγωγής είτε στο κράτος μέλος κατοικίας. Στην ειδική περίπτωση που ευρωπαίοι πολίτες θα επιλέξουν να ψηφίσουν συνδυασμούς /υποψήφιους του κράτους μέλους καταγωγής τους, θα πρέπει να απευθυνθούν στην Πρεσβεία ή το Προξενείο της χώρας τους στην Ελλάδα.

Οι πολίτες της Ένωσης που επιθυμούν να ασκήσουν το δικαίωμα του εκλέγειν στις εκλογές για την ανάδειξη των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και τις αυτοδιοικητικές εκλογές στην Ελλάδα ,οφείλουν να εγγραφούν στους ειδικούς εκλογικούς καταλόγους δήμου του τόπου κατοικίας τους.

Οι πολίτες της Ένωσης ,εφόσον το επιθυμούν ,αποκτούν το δικαίωμα του εκλέγεσθαι για τα αξιώματα του δημάρχου, του δημοτικού συμβούλου και του μέλους του περιφερειακού συμβουλίου, με την προϋπόθεση της εγγραφής τους στους ειδικούς εκλογικούς καταλόγους των οικείων δήμων ,σύμφωνα με τα οριζόμενα στα άρθρα 10 και 48 του ν.4555/2018.

Για την εγγραφή του στον ειδικό εκλογικό κατάλογο κα την άσκηση του εκλογικού δικαιώματος στις αυτοδιοικητικές εκλογές ,ο κοινοτικός εκλογέας οφείλει να κατοικεί στο δήμο ή να καταδεικνύει καθ΄οιονδήποτε τρόπο μια, έστω,προσωρινή εγκατάσταση.

Η προθεσμία εγγραφής στους ειδικούς εκλογικούς καταλόγους ,ενόψει των αυτοδιοικητικών εκλογών και των ευροεκλογών του 2019 ,λήγει στις 28 Φεβρουαρίου 2019.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στο Τμήμα Αστικής και Δημοτικής Κατάστασης του Δήμου μας (Τοπάλη 12-Δημητριάδος) και στα τηλέφωνα 2421025536 και 2421037513, κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες.

Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΑΣΤΙΚΗΣ & ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ