Ανακοίνωση περί καθορισμού του τρόπου καταβολής των τελών χρήσης κοινοχρήστων χώρων για το έτος 2019

Δημοσιεύτηκε στις 20 Μαρτίου th, 2019 στις 10:16 Εκτύπωση Εκτύπωση

ΝΟΜΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ

ΔΗΜΟΣ ΒΟΛΟΥ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΠΡΟΣΟΔΩΝ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΠΕΡΙ ΚΑΘΟΡΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΤΩΝ ΤΕΛΩΝ ΧΡΗΣΗΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2019

Το Δημοτικό Συμβούλιο Βόλου με την αριθμ.187/2019 απόφασή του (ΑΔΑ : ΨΛΥ9Ω96-7ΑΙ) προκειμένου να διευκολύνει τους υπόχρεους στο τέλος ώστε αυτοί να επωφεληθούν των δόσεων, τροποποίησε την αριθμ.722/2018 ΑΔΣ με την οποία καθορίστηκε ο τρόπος καταβολής των ετήσιων τελών χρήσης κοινοχρήστου χώρου, για το έτος 2019 ως εξής:

Α) Άδειες έως 150€ να εξοφλούνται εφάπαξ.

Β) Στην περίπτωση κατάθεσης εγγυητικής επιστολής ο οφειλέτης θα πρέπει να καταθέσει στον Δήμο Βόλου έως τις 31 Μαίου εκάστου έτους εγγυητική επιστολή καλής πληρωμής, η οποία θα είναι ισόποση του τέλους κοινοχρήστων χώρων.

Το αναλογούν τέλος στην περίπτωση αυτή καταβάλλεται σε 5 μηνιαίες δόσεις (Ιούνιο έως Οκτώβριο)

Γ) Στην περίπτωση τμηματικής καταβολής:

• Προκαταβολή 30% του τέλους χρήσης κοινοχρήστου χώρου για όσους προσέλθουν έως 31 Μαϊου εκάστου έτους και το υπόλοιπο ποσό σε πέντε (5) μηνιαίες δόσεις ( Ιούνιος-Οκτώβριος ).

• Στην περίπτωση έκδοσης νέας άδειας λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (δηλαδή άδεια λειτουργίας που θα εκδοθεί από Ιούνιο έως και Αύγουστο) προκαταβολή 30% του τέλους χρήσης κοινοχρήστου χώρου έως 30 Αυγούστου εκάστου έτους και το υπόλοιπο σε τόσες μηνιαίες δόσεις ώστε η τελευταία δόση να έχει καταληκτική ημερομηνία την 30η Οκτωβρίου εκάστου έτους.

Δ) Εφάπαξ καταβολή του τέλους χρήσης κοινοχρήστου χώρου για κάθε άδεια που θα εκδοθεί μετά την 1η Ιουνίου εκάστου έτους και για τα καταστήματα με νέες άδειες λειτουργίας μετά την 1η Σεπτεμβρίου εκάστου έτους.

Για τυχόν διευκρινήσεις επικοινωνήστε με το αρμόδιο Τμήμα Δημοτικών Προσόδων του Δήμου Βόλου στα τηλέφωνα 2421350108-115.

Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΜΑΡΙΑ ΜΠΛΗΤΑ