14Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  19/4/2024

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 14η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής, η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ, την Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1. Λήψη απόφασης για την μεταφορά χρηματικών υπολοίπων τραπεζικών λογαριασμών της λυθείσας Κοινωφελούς Επιχείρησης  «Κ.Ε.Κ,Π.Α. - Δ.Ι.Ε.Κ.» και κλείσιμο των τραπεζικών λογαριασμών.

2. Υποβολή πρακτικού διενέργειας ανοικτού ηλεκτρονικού  διαγωνισμού για την «Περισυλλογή, ημερήσια φιλοξενία-φροντίδα, καθαριότητα, επανένταξη και τροφοδοσία ταϊστρών αδέσποτων ζώων συντροφιάς (σκυλιών) των Δημοτικών Ενοτήτων του Δ. Βόλου".

3. Λήψη απόφασης σχετικά με την «Έγκριση του πρακτικού της  πλειοδοτικής δημοπρασίας για την εκμίσθωση  του δημοτικού καταστήματος στην Τοπική Κοινότητα Αγ. Λαυρεντίου Δ.Ε. Αρτέμιδας».

4. Ανάκληση της αριθ. 119/2024 Απόφασης Δημοτικής Επιτροπής Βόλου (ΑΔΑ:Ψ7Ρ3Ω96-4Χ1), λόγω εγγραφής εσφαλμένου ποσού επιστροφής και λήψη νέας για επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντος ποσού σε οφειλέτη ΓΑΛΑΖΙΟΥ ΖΩΪΤΣΑ του ΧΡΗΣΤΟΥ.

5. Ανάκληση της αριθ. 240/2024 Απόφασης Δημοτικής Επιτροπής (ΑΔΑ:6ΤΘΠΩ96-Δ0Θ) περί διαγραφής βεβαιωμένων οφειλών ΤΑΠ, λόγω λάθους εγγραφής συνολικού ποσού διαγραφής και λήψη νέας .

6. Λήψη απόφασης για διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών διδάκτρων φοίτησης Ι.Σ.Α.Ε.Κ. ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ (ΠΡΩΗΝ ΚΕΚΠΑ Δ.Ι.Ε.Κ. Ι.Ε.Κ. ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ).

7. Λήψη απόφασης για διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών ΤΑΠ .

8. Λήψη απόφασης για διαγραφή προστίμου αυθαίρετης κατασκευής ΣΤΑΦΥΛΑΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ του ΑΡΙΣΤΟΜΕΝΗ (ΑΦΜ 026260868) λόγω ένταξης στον Ν.4495/2017.

9. Λήψη απόφασης για επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντος ποσού Ζωγράφος Γρηγόριος του Επαμεινώνδα.

10. Λήψη απόφασης για έκριση  3ου ΑΠΕ του έργου «ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΕ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ»

11. Έγκριση μελέτης για προμήθεια και τοποθέτηση υλικών για την επισκευή των σιντριβανιών της «ΑΡΓΟΥΣ» και της «ΠΛ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ» του Δήμου Βόλου

Δ/ΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝ. ΠΡΟΣΤ.-ΚΑΠΗ-Δ.ΥΓΕΙΑΣ

12. Έγκριση υποβολής πρότασης ένταξης και χρηματοδότησης της πράξης: «Λειτουργία Γραφείου Επιχειρείν στην περιοχή παρέμβασης της ΣΒΑΑ Δήμου Βόλου» στο πλαίσιο της Πρόσκλησης της Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης Προγράμματος «Θεσσαλία» με Κωδικό 33 και τίτλο «Λειτουργία Γραφείου Επιχειρείν στην περιοχή παρέμβασης στο πλαίσιο της ΣΒΑΑ Δήμου Βόλου» που χρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ 2021-2027.

13. Τροποποίηση της υπ. αριθμ. 19611/16-03-2023 (ΑΔΑΜ: 23SYMV012309718) σύμβασης παροχής υπηρεσιών «Περισυλλογής –Μεταφοράς – Επανένταξης- Φιλοξενίας – Φροντίδας, των αδέσποτων ζώων (σκυλιών) συντροφιάς των Δημοτικών  Ενοτήτων  Δήμου Βόλου, στη θέση «Μαραθάς», διάρκειας δώδεκα (12) μηνών, συνολικού ποσού εκατόν είκοσι τεσσάρων χιλιάδων και εκατόν είκοσι τεσσάρων ευρώ, (124.124,00) συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α.24%, ως προς τη χρονική διάρκεια.

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

14. Λήψη απόφασης σχετικά με την προέγκριση για την παροχή υπηρεσίας τουριστικής πληροφορίας με την μορφή ξεναγήσεων στην πόλη του Βόλου και εξειδίκευση πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού του έτους 2024.

15. Προέγκριση για την υποστήριξη Δημοσιογραφικού ταξιδιού προβολής του προορισμού και εξειδίκευση πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού του έτους 2024.

16. Προέγκριση συμμετοχής του Δήμου Βόλου και εξειδίκευση διάθεσης σε στοχευμένη δράση προβολής και ενημέρωσης επαγγελματιών τουρισμού και Μέσων ενημέρωσης της Κρήτης, (Ηράκλειο), 23 Μαΐου 2024

Δημοτικής Επιτροπής

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΡΗΣ