26Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  28/4/2023

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 26η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ την Τετάρτη, 3 Μαΐου 2023 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1. Υποβολή Πρακτικού II - Ελέγχου Δικαιολογητικών Κατακύρωσης Προσωρινού Αναδόχου του διαγωνισμού για την «ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΗΣ ΜΙΚΡΟΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΒΟΛΟΥ», συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 434.000,00€, συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.

2. Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση όρων διακήρυξης  για την διενέργεια ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την «Προμήθεια Χριστουγεννιάτικου διακόσμου 2023», ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 209.956,80€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.

3.  Έγκριση μελέτης και όρων διακήρυξης για την "Παροχή υπηρεσιών προγραμμάτων πληροφορικής του Δήμου Βόλου  για τα οικονομικά έτη 2023 και 2024".

4.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Έγκριση του αποτελέσματος της δημοπρασίας για την εκμίσθωση  του  δημοτικού  καταστήματος της πλατείας Αγίου Λαυρεντίου Δ.Ε. Αρτέμιδας».

5. Υποβολή πρακτικού ηλεκτρονικής αποσφράγισης φακέλου οικονομικών προσφορών και ανάδειξης προσωρινού αναδόχου για την παροχή τεχνικών και λοιπών συναφών επιστημονικών υπηρεσιών: Τεχνικός Σύμβουλος για το έργο: «ΜΟΝΑΔΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΠΟΒΛΗΤΩΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ», προϋπολογισμού 319.602,83 Ευρώ (πλέον Φ.Π.Α. 24%)

6.  Έγκριση μελέτης με τίτλο « Eργασίες συντήρησης  και επισκευής Θερινού Δημοτικού Θεάτρου Βόλου».

7.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και τοποθέτηση συναρμολογούμενης εξέδρας  στο Θερινό Δημοτικό Θέατρο Βόλου» & ανάκληση της υπ’αριθμ.171/2023 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής.

8.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και τοποθέτηση μεταλλικών στοιχείων  στο Θερινό Δημοτικό Θέατρο Βόλου ».

9.  Έγκριση μελέτης με τίτλο « Εργασίες εφαρμογής πολυουρεθανικού  υλικού σε εξωτερικά γήπεδα καλαθοσφαίρισης ».

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

10. Συγκρότηση τριμελούς Επιτροπής Διερεύνησης Τιμών, στο πλαίσιο της υποβολής πρότασης του Δήμου Βόλου για δράσεις ψηφιακού μετασχηματισμού σύμφωνα με την Πρόσκληση 01 με τίτλο «Ψηφιακός Μετασχηματισμός των ΟΤΑ» του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης που χρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ 2021-2027».

ΤΜΗΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ

11.  Απόφαση αποδοχής δωρεάς έργου κατασκευής τάπητα ασφαλείας στο ΕΕΕΕΚ Βόλου από την εταιρεία «ECOELASTIKA Α.Ε».

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

12.  Λήψη απόφασης κατάρτισης των όρων και σύνταξης της διακήρυξης του έργου «Δημιουργία υπερυψωμένων πεζοδιαβάσεων και διαμόρφωση δύο νέων κυκλικών κόμβων στο Δήμο Βόλου».

13.  Συγκρότηση Επιτροπής διαγωνισμού του έργου «Δημιουργία υπερυψωμένων πεζοδιαβάσεων και διαμόρφωση δύο νέων κυκλικών κόμβων στο Δήμο Βόλου», προϋπολογισμού 1.200.968,00 € (συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.).

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

14.  Aσκηση ή μη έφεσης κατά της αριθμ. 20/2023 απόφασης  του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Βόλου (Τακτική Διαδικασία).

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Τετάρτη, 3 Μάιος, 2023