27Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  5/5/2023

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 27η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ την Τετάρτη, 10 Μαΐου 2023 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την 8η αναμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2023.

2.  Απόδοση μισθών υπερημερίας από δικαστική απόφαση σε κληρονόμους του Τσιακούμη Απόστολου

3.  Υποβολή πρακτικού Α' και Β' Φάσης του ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την «Μίσθωση - Λειτουργία κινητών χημικών τουαλετών χωρίς αποχέτευση για τις ανάγκες των λαϊκών αγορών διάρκειας ενός έτους & του Προγράμματος Γαλάζιες Σημαίες από 1-6-2023 έως 30-9-2023», ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 67.888,76 συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ

4.  Λήψη απόφασης για την εκμίσθωση τμήματος της πλατείας Ρήγα Φεραίου για διενέργεια πενθήμερου γευστικού φεστιβάλ παραδοσιακών γεύσεων.

5.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Κατάρτιση όρων διεξαγωγής της δημοπρασίας για την παραχώρηση με αντάλλαγμα του δικαιώματος απλής χρήσης αιγιαλού  για τοποθέτηση ομπρελοκαθισμάτων   στην περιοχή  «Σουτραλί» Αγριάς».

6.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Κατάρτιση όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για την παραχώρηση κατόπιν δημοπρασίας με αντάλλαγμα του δικαιώματος απλής χρήσης αιγιαλού για τοποθέτηση ομπρελοκαθισμάτων (Aγ.Λαυρέντιος)».

7.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Κατάρτιση όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για την παραχώρηση με αντάλλαγμα του δικαιώματος απλής χρήσης αιγιαλού για τοποθέτηση  τροχήλατου (αυτοκινούμενου ή μη) αναψυκτηρίου/ τροχήλατης (αυτοκινούμενης ή μη) καντίνας  (Aγ.Λαυρέντιος)».

8.  Έγκριση της μελέτης, των τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση των όρων διακήρυξης του διεθνούς ανοικτού ηλεκτρονικού διαγωνισμού (άνω των ορίων) με τίτλο: «ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΟΥ ΦΩΤΙΣΜΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ ετών 2023-2025» προϋπολογισμού 332.084,40 ευρώ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 24%.

9.  Επεκτάσεις δικτύων φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων (ΔΕΗ)».

10.  Λήψη απόφασης για την έκδοση εντάλματος προπληρωμής της ΔΕΔΔΗΕ για την εκτέλεση έργου επέκτασης δικτύου φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων Δ.Ε.Η.».

11.  Έγκριση μελέτης με τίτλο: «Αποκατάσταση των εργασιών αποξήλωσης επιχρισμάτων στα 18ο και 29ο Δημοτικά Σχολεία Βόλου».

12.  Έγκριση μελέτης με τίτλο: «Εργασίες αποξήλωσης επιχρισμάτων στο 32ο  Δημοτικό Σχολείο Βόλου».

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

13.  Λήψη  απόφασης  επί  του  θέματος  “Εξώδικος  συμβιβασμός συμψηφισμού για  την  καταβολή  αποζημίωσης  λόγω  ρυμοτομικής  απαλλοτρίωσης  ιδιοκτησίας   Σίψα  Ιωάννη στην  περιοχή   “έναντι  Βιοσκύρ”  της  Δ.Ε.  Νέας  Ιωνίας  του  Δήμου  Βόλου  με  την  οφειλή  προς  τον  Δήμο  Βόλου  λόγω  εισφοράς  σε  χρήμα”.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Τετάρτη, 10 Μάιος, 2023