3Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ,  20/1/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 3η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ και με ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗ (Μεικτή Συνεδρίαση) - σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας»- τη Δευτέρα, 24 Ιανουαρίου 2022 και ώρα 18:00 στο Δημαρχείο Βόλου στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Παρακαλείσθε όπως μας γνωρίσετε, τον τρόπο συμμετοχής σας στη Συνεδρίαση, έως και την Δευτέρα, 24 Ιανουαρίου 2022 και ώρα 12:00 στο e-mail: praktikadb@volos-city.gr.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1.   Έγκριση του Επιχειρησιακού Προγράμματος του Δήμου Βόλου 2020-2023, καθώς και των διαδικασιών κατάρτισής του.

2.   Λήψη απόφασης δωρεάν παραχώρησης της χρήσης του "Εκθεσιακού Κέντρου Βόλου" στο "Πεδίον Άρεως" στην αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία "ΜΟΥΣΕΙΟ ΝΑΥΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ". Έγκριση των όρων της σύμβασης - μνημονίου συνεργασίας.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

3.   Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλων οριστικής παραλαβής εργασιών/βεβαιώσεων καλής εκτέλεσης εργασιών της Διεύθυνσης Οικονομικών Υπηρεσιών.

4.   Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπών επίλυσης δια συμβιβασμού φορολογικών διαφορών και αμφισβητήσεων του Δήμου Βόλου, έτους 2022.

5.  Λήψη απόφασης συγκρότησης εκτιμητικής επιτροπής για τη μίσθωση ακινήτων  εκ μέρους του Δήμου βάσει των άρθρων 5 και 7 του Π.Δ.270/81.

6.   Λήψη απόφασης συγκρότησης εκτιμητικής επιτροπής για την εκμίσθωση και αγοραπωλησία ακινήτων του Δήμου βάσει των άρθρων 186 παρ.5 και 192 του ν.3463/2006.

7.   Λήψη απόφασης για την εκμίσθωση αγροτεμαχίου που βρίσκεται στην περιοχή “Αγ. Ιωάννης” Δ.Κ. Πορταριάς.

8.   Λήψη απόφασης για την εκμίσθωση δημοτικής έκτασης 500 τ.μ. στη θέση «Αλυκόπετρα» της Τοπικής Κοινότητας Δράκειας,Δ.Ε. Αγριάς, για την εγκατάσταση σταθμού βάσης κινητής τηλεφωνίας.

9 .  Λήψη απόφασης για την παραχώρηση δημοτικού χώρου που βρίσκεται στην Αγριά, στον Αναπτυξιακό Σύλλογο Ψυγείων Αγριάς.

10.  Λήψη απόφασης έγκρισης προϋπολογισμού έτους 2022 του κληροδοτήματος "Θεόδωρου Παπαγεωργίου". (απόφαση 1181/2021 Ο.Ε.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

11.  Έκφραση γνώμης επί της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων (ΜΠΕ) για την κατασκευή και λειτουργία Φωτοβολταϊκού Σταθμού Παραγωγής Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΦΣΠΗΕ) ισχύος 27,998 ΜW στη θέση «ΜΙΚΡΟΘΗΒΕΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ-5», φερόμενης ιδιοκτησίας "POWER VENTURES 6 ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ" Δήμων Βόλου και Ρήγα Φεραίου, Π.Ε. Μαγνησίας & Σποράδων, Περιφέρειας Θεσσαλίας.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

12.  Παρουσίαση έκθεσης προβλημάτων της ένταξης μεταναστών και προσφύγων στην τοπική κοινωνία όπως καταγράφτηκαν στις συνεδριάσεις του συμβουλίου ένταξης μεταναστών του Δ.Βόλου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

13.  Λήψη απόφασης για την 1η τροποποίηση του Τεχνικού Προγράμματος, έτους 2022.

14.  Λήψη απόφασης έγκρισης έκθεσης επιτροπής γνωμοδότησης για την καταστροφή αχρήστων κινητών αντικειμένων της Τεχνικής Υπηρεσίας.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

15.  Αποδοχή απόφασης ένταξης του προγράμματος «ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ» και των ειδικών όρων αυτής για την δημιουργία σαράντα τριών (43) γωνιών ανακύκλωσης στο Δήμο Βόλου.

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου