5Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ 20/2/2015

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 5η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής την

Τετάρτη, 25 Φεβρουαρίου 2015 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α  ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1    Λήψη απόφασης διάθεσης πιστώσεων προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2015

2    Ανάληψη πολυετούς υποχρέωσης για την εκτέλεση, μετά από πρόχειρο μειοδοτικό διαγωνισμό, της εργασίας: «Περισυλλογή-φιλοξενία-φροντίδα αδέσποτων ζώων (σκυλιών) των Δημ. Ενοτ. Δήμου Βόλου στο δημοτικό ενδιαίτημα  στη θέση  Μαραθάς, για τα έτη 2015-2016 (διάρκειας δώδεκα μηνών)»

3    Ανάληψη πολυετούς υποχρέωσης για την προμήθεια υγρών καυσίμων κίνησης και θέρμανσης και λιπαντικών , για τις ανάγκες του Δήμου Βόλου για τα έτη 2015-2016 ,  μετά από ανοιχτό διεθνή ηλεκτρονικό διαγωνισμό.

4    Λήψη απόφασης για την ρύθμιση οφειλών της εταιρείας DOMOTEL ΞΕΝΙΑ ΒΟΛΟΥ Α.Ε βάσει του άρθρου 51 (παρ. Β εδάφιο ε) του Ν. 4257/2014 (ΦΕΚ 93/Α/14-04-2014, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 24 του Ν. 4304/2014 (ΦΕΚ 234/Α/23-10-2014) με δόσεις

5    Λήψη απόφασης για την ρύθμιση οφειλών  του άρθρου 51 του Ν. 4257/2014 (ΦΕΚ 93/Α/14-04-2014, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 24 του Ν. 4304/2014 (ΦΕΚ 234/Α/23-10-2014) οφειλετών του Δήμου

6    Σύσταση πάγιας προκαταβολής για υπαλλήλους του Δήμου Βόλου για το έτος 2015

7    Λήψη απόφασης για συγκρότηση επιτροπής διενέργειας διαγωνισμών  - αξιολόγησης προσφορών - γνωμοδοτήσεων και παρακολούθησης συμβάσεων υπηρεσιών, εργασιών και μεταφορών του ΠΔ 28/80 για το έτος 2015 της Δ/νσης Οικονομικών κλπ Υπηρεσιών

8    Λήψη απόφασης για κατάρτιση όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για την εκμίσθωση των δημοτικών αγροκτημάτων στη θέση "Αλώνια¨ Δ.Ε. Ν. Αγχιάλου

9    Έγκριση μελέτης (τεχνική περιγραφή, προσμέτρηση, ειδική συγγραφή υποχρεώσεων-όροι-προϋποθέσεις εκτέλεσης εργασιών,  γενική συγγραφή υποχρεώσεων, ενδεικτικός προϋ/σμός) και κατάρτιση όρων διακήρυξης πρόχειρου μειοδοτικού διαγωνισμού για την εκτέλεση της εργασίας: «Περισυλλογή-φιλοξενία-φροντίδα αδέσποτων ζώων (σκυλιών) των Δημ. Ενοτ. Δήμου Βόλου στο δημοτικό ενδιαίτημα  στη θέση  Μαραθάς, για τα έτη 2015-2016 (διάρκειας δώδεκα μηνών)» ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού 59.040,00€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.

10   Έγκριση μελέτης (Τεχνική περιγραφή-ενδεικτικός προυπολογισμός-τεχνικές προδιαγραφές) και κατάρτιση όρων διακήρυξης ανοιχτού διεθνούς ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την προμήθεια  υγρών καυσίμων, κίνησης (πετρέλαιο κίνησης και αμόλυβδη βενζίνη) και πετρελαίου θέρμανσης για τις ανάγκες του ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ, της Δ.Ε.Υ.Α.Μ.Β., του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ., της Κ.Ε.Κ.Π.Α. – Δ.Ι.Ε.Κ.,  της ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ Α/ΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ & της ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ Β/ΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ, και λιπαντικών του ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ & της Δ.Ε.Υ.Α.Μ. ΒΟΛΟΥ, ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης ενός εκατομμυρίου τριακοσίων είκοσι ενός χιλιάδων εφτακοσίων εξήντα τεσσάρων ευρώ και εβδομήντα οκτώ λεπτών (1.321.764,78€) συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ  και του δικαιώματος προαίρεσης 10% (για τα υγρά καύσιμα) διάρκειας ενός (1) έτους από την υπογραφή της σύμβασης.

11   Λήψη απόφασης για εξουσιοδότηση υπαλλήλου για ανανέωση προθεσμιακής κατάθεσης κληροδοτήματος Ιωάννου Κ. Χατζηϊωάννου ή Χατζάκου

12   Λήψη απόφασης για την αποδοχή δωρεάς αυτοκινήτων της ΚΚΕΚΠΑ - ΔΙΕΚ

13   Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση Επιτροπών διενέργειας διαγωνισμών - αξιολόγησης προσφορών - γνωμοδοτήσεων και παρακολούθησης συμβάσεων προμηθειών με τον ΕΚΠΟΤΑ για το έτος 2015 της Δ/νσης Οικονομικών κλπ. Υπηρεσιών

14   Λήψη απόφασης για την υποβολή επικαιροποιημένων δικαιολογητικών συμμετοχής του κ. Μαργαρίτη Β. Πατσιαντά Ε.Δ.Ε. του δημόσιου διαγωνισμού "ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΩΝ Δ.Ε. ΑΓΡΙΑΣ¨

15   Συγκρότηση επιτροπής διενέργειας διαγωνισμών - αξιολόγησης προσφορών, εργασιών και μεταφορών του ΠΔ 28/80 για το έτος 2015 της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών

16   Συγκρότηση επιτροπών διαγωνισμών αξιολόγησης των αποτελεσμάτων του διαγωνισμού και γνωμοδότησης περί επευθείας ανάθεσης , για τη δημοπράτηση των προμηθειών της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρσσιών

17   Λήψη απόφασης για τις επεκτάσεις δυκτύων φωτισμού στα πλαίσια του έργου "Επεκτάσεις δικτύων (ΔΕΗ)"

18   Λήψη απόφασης για την νέα ηλεκτροδότηση δημοτικού κτιρίου "(ΠΟΛΥΔΥΝΑΜΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΥΤΙΚΩΝ ΣΥΝΟΙΚΙΩΝ (Β΄ ΚΑΠΗ)"

19   Υποβολή για έγκριση πρακτικού διαγωνισμού του έργου "ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ Χ.Υ.Τ.Α. Π.Σ. ΒΟΛΟΥ"

20  Λήψη απόφασης για την επικαιροποίηση ειδών της σύμβασης και τροποποίηση της σύμβασης του υποέργου 7: "Υπολογιστές - μηχανές γραφείου/συσκευές ήχου και εικόνας" και "Εξοπλισμός Εργαστηρίων κηπουρικής" της πράξης (355454) "Εξοπλισμός Ειδiκών Σχολείων και τμημάτων ένταξης του Δήμου Βόλου"

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

21   Λήψη απόφασης για έκδοση χρηματικού εντάλματος προπληρωμής για την κάλυψη δαπάνης έκδοσης παραβόλων ΚΤΕΟ των οχημάτων του Δήμου για το έτος 2015

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

22   Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής διενέργειας διαγωνισμών για ανάθεση υπηρεσιών και εργασιών του Π.Δ 28/80 και προμηθειών του ΕΚΠΟΤΑ της Δ/νσης

23  Λήψη απόφασης για συγκρότηση επιτροπής αξιολόγησης, γνωμοδότησης και παρακολούθησης υπηρεσιών και εργασιών του Π.Δ 28/80 και προμηθειών ΕΚΠΟΤΑ της Δ/νσης Πρασίνου

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

24 Λήψη απόφασης για την άσκηση μηνυτήριας αναφοράς κατά παντός υπευθύνου, κατόπιν του υπ΄ αριθμ. πρωτ. 138950/11-12-2014 εγγράφου της Δ/νσης ΚΕΠ Δήμου Βόλου

25  Λήψη απόφασης για τον ορισμό πληρεξούσιου δικηγόρου προκειμένου να παραστεί ενώπιον του Αρείου Πάγου - Β1 Πολιτικό Τμήμα για την εκδίκαση της αίτησης αναίρεσης την οποία άσκησε ο Δήμος Βόλου κατά της υπ΄ αριθμ. 92/2012 απόφασης του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Βόλου

26 Λήψη απόφασης για τον εξώδικο συμβιβασμό επί του αιτήματος της κας Φωτεινής Ζαγκαβιέρου περί καταβολής αποζημίωσης για ζημιές του οχήματός της από πτώση κλαδιών δένδρου.

27  Έγκριση άσκησης έφεσης για την ακύρωση της με αριθμό 335/2014 απόφασης του Ειρηνοδικείου Βόλου.

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΕΓΙΟΣ

Τετάρτη, 25 Φεβρουάριος, 2015