76Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  15/12/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 76η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ - σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 78 του Ν.4954/2022 «Λήψη αποφάσεων συλλογικών οργάνων Ο.Τ.Α. α’ βαθμού και διοικητικών συμβουλίων εποπτευόμενων νομικών τους προσώπων κατά το διάστημα ισχύος των μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 - την Δευτέρα, 19 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.   Διαμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου Βόλου έτους 2023 έπειτα από την ενσωμάτωση του σχεδίου προϋπολογισμού της αριθμ.952/2022 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής στην ηλεκτρονική βάση δεδομένων του ΥΠΕΣ.

2.   Λήψη απόφασης για την 22η αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2022.

3.   Λήψη απόφασης για την «Προέγκριση δαπανών τμήματος δημοσίων σχέσεων».

4.   Λήψη απόφασης για "Διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών ΤΑΠ".

5.   Λήψη απόφασης για "Διαγραφή προστίμου αυθαίρετης κατασκευής".

6.   Λήψη απόφασης για «Διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών μισθωμάτων λόγω αναπροσαρμογής  εμπορικών και επαγγελματικών μισθώσεων ακινήτων για το έτος 2022».

7.   Έγκριση πρακτικού Α' & Β' Φάσης του ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού, για την «Προμήθεια φυτών του Δήμου Βόλου».

8.   Συμμόρφωση με την Απόφαση 1761/2022 της Ενιαίας Αρχής Δημοσίων Συμβάσεων για το έργο «ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΧΩΡΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ».

9.   Παράταση της συνολικής προθεσμίας του χρονοδιαγράμματος της μελέτης: Ανάπλαση των «Παλαιών» του Βόλου.

10.  Έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου «ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ Α’ Ν.ΙΩΝΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017».

11.  Λήψη απόφασης έγκρισης υπεργολαβίας του έργου: «ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ «ΑΡΙΩΝ» ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017».

12.  Έγκριση των τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση των όρων διακήρυξης του ανοικτού ηλεκτρονικού (κάτω των ορίων) διαγωνισμού προμήθειας με τίτλο: «Προμήθεια υπόγειων κάδων απορριμμάτων για τις ανάγκες μετατροπής τμήματος της οδού Ερμού σε ήπιας κυκλοφορίας» προϋπολογισμού 59.520,00 € συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 24% (ΥΠΟΕΡΓΟ 2 της Πράξης με κωδικό ΟΠΣ 5154648).

13.   Έγκριση 2ου Α.Π.Ε. του έργου: «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΑΙΘΟΥΣΩΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΠΤΕΡΥΓΑΣ 27ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΒΟΛΟΥ».

14.   Έγκριση του 2ου Α.Π.Ε. (τακτοποιητικού) του έργου "Διαμόρφωση πλατείας στη Νέα Αγχίαλο (περιοχή Αλωνάκι).

15.   Έγκριση του 3ου ΑΠΕ του έργου " Παρέμβαση στην οδό Μαιάνδρου με δημιουργία θέσεων πάρκινγκ και διαπλάτυνση του πεζοδρομίου".

16.   Συγκρότηση επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου «ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΕΙΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΚΑΤΗΧΩΡΙΟΥ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ Π.Δ. 99/2017».

17.   Συγκρότηση επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου «ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ «ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ» ΣΤΗΝ ΆΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ Π.Δ. 99/2017».

18.   Συγκρότηση επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου «ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ «ΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙΑ» ΣΤΑ ΑΝΩ ΛΕΧΩΝΙΑ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ Π.Δ. 99/2017».

19.   Συγκρότηση επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου «ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΣΤΕΓΗΣ ΚΤΙΡΙΟΥ ΚΔΑΠ-ΜΕΑ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ».

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

20.  Έγκριση υποβολής πρότασης με τίτλο «Δημιουργία Μουσείου για την αξιοποίηση της Αργούς» στο Περιφερειακό Πρόγραμμα Ανάπτυξης Περιφέρειας Θεσσαλίας στον Άξονα Προτεραιότητας 5.5 «Μουσεία και Πολιτιστικά Κέντρα».

Δ/ΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝ. ΠΡΟΣΤ.-ΚΑΠΗ-Δ.ΥΓΕΙΑΣ

21.  Έγκριση χρονικής παράτασης  της υπ’ αριθμ. 43783/14-6-2022( ΑΔΑΜ: 22SYMV010740933) σύμβασης για τις «Υπηρεσίες ελέγχου ευπαθών προϊόντων (κρέας βόειο, χοιρινό και τυρί φέτα) που παραλαμβάνονται και διανέμονται σε ωφελούμενους του ΤΕΒΑ, στο πλαίσιο της πράξης “Αποκεντρωμένες Προμήθειες Τροφίμων και Βασικής Υλικής Συνδρομής, Διοικητικές δαπάνες και Παροχή Συνοδευτικών Μέτρων 2018-2019” – Κ.Σ. Π.Ε. Μαγνησίας – Σποράδων με κωδικό ΟΠΣ 5029310, του Επιχειρησιακού Προγράμματος Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής του Ταμείου Ευρωπαϊκής Βοήθειας προς τους απόρους (ΤΕΒΑ) 2014-2020» με ημερομηνία λήξης 31/12/2022.

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

22.  Έγκριση απόφασης της Κοινωφελούς Επιχείρησης Κοινωνικής Προστασίας και Αλληλεγγύης – Δημοτικό Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης  Δήμου Βόλου (Κ.Ε.Κ.Π.Α.- Δ.Ι.Ε.Κ.) που αφορά στην ψήφιση του προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2023.

23.  Έγκριση απόφασης της Κοινωφελούς Επιχείρησης Κοινωνικής Προστασίας και Αλληλεγγύης – Δημοτικό Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης  Δήμου Βόλου (Κ.Ε.Κ.Π.Α.- Δ.Ι.Ε.Κ.)  που αφορά στην ψήφιση του Ετήσιου Σχεδίου Δράσης έτους 2023.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 19 Δεκέμβριος, 2022