Ο Δήμαρχος

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ

ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Γεννήθηκε στις 14/07/1949 στα Κάτω Λεχώνια Βόλου από το Γεώργιο και τη Βιργινία, το γένος Γεωργαντζή.

Από το 1955 έως το 1961 φοίτησε στο Δημοτικό Σχολείο Κάτω Λεχωνίων.

Από το 1961-1968 φοίτησε στο Οικονομικό Εξατάξιο Γυμνάσιο Βόλου (Εμπορική Σχολή).

Από το 1968 έως το 1973 φοίτησε στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης στη Σχολή Νομικών Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών από όπου το 1973 πήρε πτυχίο.

Κατά το 1973-1974 υπηρέτησε τη στρατιωτική του θητεία.

Από το 1973 έως το 1993 συμμετείχε σε διάφορα σεμινάρια για την απόκτηση εμπειρίας στη Δημόσια Διοίκηση και Υγεία.

Από το 1974 έως και σήμερα ασχολείται με την οικογενειακή επιχείρηση εμπορίας φρούτων και εκμετάλλευσης ψυγείων φρούτων στο Δημοτικό Διαμέρισμα Κάτω Λεχωνίων του Δήμου Αρτέμιδος Μαγνησίας,

Από το 1978 έως το 1988 διετέλεσε στο Γενικό Νομαρχιακό Νοσοκομείο Βόλου – Αχιλλοπούλειο αρχικά ως προϊστάμενος λογιστηρίου και έπειτα ως Προϊστάμενος Οικονομικών υπηρεσιών.

Επίσης διετέλεσε από το 1988 έως το 1993 Διοικητικός Διευθυντής Γενικού Νοσοκομείου Βόλου και την περίοδο 1990-1993 Αντιπρόεδρος Διοικητικού Συμβουλίου γενικού Νοσοκομείου Βόλου με απόφαση του Υπουργού Υγείας και της Προεδρίας της Κυβέρνησης, από όπου παρατήθηκε το 1993 με την κυβερνητική αλλαγή.

Το 1996 ήταν ο μοναδικός εκπρόσωπος του Νομού Μαγνησίας που πήρε μέρος στην εκλογή του Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας.

Από το 1990 έως σήμερα ασχολείται με την Τοπική Αυτοδιοίκηση.

Την περίοδο 1991-1994 διετέλεσε Δημοτικός Σύμβουλος στο Δήμο Βόλου όπου εκλέχθηκε με το συνδυασμό « Βόλος -Δημιουργία» με επικεφαλή το Θανάση Νάκο.

Από το 1994 έως το 1998 διετέλεσε Νομαρχιακός Σύμβουλος Μαγνησίας όπου εκλέχθηκε με το συνδυασμό «Νέα Πνοή» με επικεφαλή το Γιάννη Αμοιρόγλου.

Το 1999 εκλέχθηκε Δήμαρχος του Καποδιστριακού Δήμου Αρτέμιδος όπου εκλέχθηκε με τον συνδυασμό «Λαϊκή Ένωση». Με τον προαναφερόμενο συνδυασμό επανεκλέχθηκε Δήμαρχος κατά την τετραετία 2002-2006 και την τετραετία 2006-2010.

Υπήρξε σύνεδρος (εκλεγμένος ή λόγω αξιώματος) στα περισσότερα συνέδρια της νέας Δημοκρατίας.

Το 1994 εκλέγεται για την τετραετία Νομαρχιακός Σύμβουλος Μαγνησίας με το συνδυασμό «Νέα Πνοή» όπου ήρθε πρώτος οε σταυρούς προτίμησης σε ολόκληρο το Νομό Μαγνησίας. Υπήρξε πρώτος σας Νομαρχιακές εκλογές και για Τρίτη τετραετία.

Κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας του στο Νοσοκομείο Βόλου ήταν εκπρόσωπος των εργαζομένων του Νοσοκομείου. Υπήρξε εκλεγμένο μέλος στο Υπηρεσιακό Συμβούλιο του Νοσοκομείου Βόλου. Υπήρξε εκπρόσωπος των εργαζομένων στην Πανελλήνια Ομοσπονδία Εργαζομένων στα Δημόσια Νοσοκομεία. Από το 1974 έως σήμερα είναι μέλος του κόμματος της Νέας Δημοκρατίας.

Από το 1975 έως σήμερα συμμετέχει στη διοίκηση της Τ.Ο, Νέας Δημοκρατίας Κάτω Λεχωνιών.

Το 1985-1988 υπήρξε μέλος της Διοίκησης της ΝΌ.Δ.Ε. Μαγνησίας.

Από το 2003 έως σήμερα είναι εκπρόσωπος της Τ.Ε ΑΚ. Νομού Μαγνησίας.

Είναι μέλος ή συμμετέχει στα Δ.Σπολλών σωματείων και οργανισμών (κοινωνικής δράσης – Οικονομικό, Βιομηχανικό, Βιοτεχνικό Επιμελητήριο – Αθλητικούς Οργανισμούς, Αναπτυξιακές Εταιρίες).

Edit Translation