ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ

Σχετικά με την διαχείριση των απορριμμάτων:

«…Η Λιουμπλιάνα είναι η πρώτη ευρωπαϊκή πρωτεύουσα που έχει δεσμευτεί για μηδενικά απόβλητα. Μέχρι πριν από δεκαπέντε χρόνια, όλα τα απορρίμματα της κατέληγαν στη χωματερή.
Η πόλη ξεκίνησε την πάλη της με τα σκουπίδια το 2002 όταν τοποθέτησε κάδους ανακύκλωσης για την συλλογή χαρτιού, γυαλιού και αλουμινίου. Τέσσερα χρόνια αργότερα, ξεκίνησε ένα πρόγραμμα για να συλλέγονται πόρτα – πόρτα τα βιοδιασπώμενα απόβλητα. Η συλλογή των βιολογικών αποβλήτων προβλέπεται να καταστεί υποχρεωτική σε ολόκληρη την Ευρώπη το 2023, αλλά η Λιουμπλιάνα ήταν σχεδόν δύο δεκαετίες μπροστά από αυτή την εξέλιξη. Το 2013, σε κάθε κατώφλι των κτιρίων της πόλης υπήρχαν κάδοι για συσκευασίες και απορρίμματα χαρτιού ενώ παράλληλα μειώθηκαν κατά το ήμισυ οι αποκομιδές των κοινών απορριμμάτων, με αποτέλεσμα οι πολίτες να αναγκαστούν να διαχωρίζουν τα σκουπίδια τους πιο αποτελεσματικά.

Τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά. Το 2008, η πόλη ανακύκλωνε μόνο το 29,3% των αποβλήτων της και βρισκόταν πίσω από την υπόλοιπη Ευρώπη. Σήμερα, το ποσοστό αυτό ανέρχεται στο 68% και ο χώρος υγειονομικής ταφής της πόλης έχει σχεδόν 80% λιγότερα απορρίμματα, έχοντας κατακτήσει την πρώτη θέση στον πίνακα ανακύκλωσης των κρατών της ΕΕ. Η σλοβενική πρωτεύουσα παράγει τώρα μόνο 115 κιλά απορριμμάτων κατά κεφαλήν ετησίως, όταν η πόλη με τα χαμηλότερα στατιστικά είναι το πολύ μικρότερο Τρεβίζο της Ιταλίας με 59 κιλά ανά άτομο.

Η ανάπτυξη του πιο σύγχρονου εργοστασίου στην Ευρώπη για την επεξεργασία απορριμμάτων αποτέλεσε ένα σημαντικό βήμα προς την εκπλήρωση της δέσμευσης της πόλης για ένα ποσοστό ανακύκλωσης τουλάχιστον 75% μέχρι το 2025. Το Περιφερειακό Κέντρο Διαχείρισης Αποβλήτων (RCERO) άνοιξε το 2015 και σήμερα εξυπηρετεί σχεδόν το ένα τέταρτο του συνόλου της Σλοβενίας, χρησιμοποιεί φυσικό αέριο για να παράγει τη δική του θερμότητα και ηλεκτρική ενέργεια, μετατρέπει το 95% των σκουπιδιών σε ανακυκλώσιμα υλικά και στερεά καύσιμα και στέλνει λιγότερο από 5% του όγκου τους στον χώρο υγειονομικής ταφής. Μετατρέπει ακόμη και τα βιοαπόβλητα σε υψηλής ποιότητας λίπασμα για τη γεωργία.
Δεν είναι όμως μόνο το εργοστάσιο που έχει αλλάξει την εικόνα της πόλης όσον αφορά τα σκουπίδια. Η πρόληψη, η επαναχρησιμοποίηση και η ανακύκλωση έχουν ανοίξει έναν νέο δρόμο. Η Λιουμπλιάνα διαθέτει δύο κέντρα ανακύκλωσης οικιακών απορριμμάτων, όπου οι πολίτες μπορούν να πετάξουν τα σκουπίδια τους. Το ένα είναι τόσο δημοφιλές – που δέχεται πάνω από 1.000 επισκέψεις την ημέρα – και η πόλη σχεδιάζει να χτίσει τουλάχιστον τρεις ακόμα μονάδες εντός του ιστού της και με άλλες 10 μικρότερες στα προάστια….»

Απόσπασμα από το άρθρο:

Ένα Σχόλιο στο "ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ"

Προς κ. Ευφροσύνη Κουτσιανά
    Σχετικά με ανάρτησή σας στην ιστοσελίδα του Δήμου Βόλου με τίτλο αιτήματος “ Διαχείριση απορ/των“ κι αριθμό 2932 σας ενημερώνουμε ότι λάβαμε το μήνυμά σας στις 29/05/2019. Την ίδια ημέρα με το Δ.Υ.235357/2019 έγγραφό μας διαβιβάσαμε το αίτημά με τις προτάσεις σας στο Τμήμα Σχεδιασμού Εποπτείας και Αποκομιδής Απορριμμάτων και Ανακυκλώσιμων Υλικών της Δ/νσης Καθαριότητας και αναμένουμε ενέργειες της υπηρεσίας.
    Κωνσταντία Φώτου.