Σηματοδοτηση και διαγραμιση

Καλημερα σας

Εδω και 2 χρονια εχω μετακομισει στα Ανω Λεχωνια.Μετα λυπης μου διαπιστωσα οτι στο εν λογω χωριο εχει ελειπη σηματοδοτηση.
Καθως γνωριζετε ο κεντρικος οδικος αξονας για το νοτιο και Ανατολικο Πηλιο περναει απο αυτο το χωριο.Η κινηση ειναι αυξημενη και οι ταχυτητες που αναπτυσονται εντος της οικιστικης ζωνης ειναι αντριστροφως αναλογες με τα ορια ταχυτητος(Δεν υπαρχουν σημανσεις).
Για να περασεις τον δρομο πρεπει να περιμενεις να αδειασει,καθως οι οδηγοι δεν συμορφωνονται νε την ξεβαμμενη διαβαση πεζων.Οταν δε προσπαθεις να περασεις και τους λες οτι υπαρχει διαβαση ακουσ σχολια του τυπου “Προκαλεις την τυχη σου κ.α.,(Το πιο ευγενικο).
Μετα λυπης μου διαπιστωσα οτι μεχρι τα Κατω Λεχωνια οι διαβασεις ειναι βαμμενες.Το παλλομενο φαναρι στην διαβαση των Ανω Λεχωνιων σταματησε να λειτουργει απο περυσι.
Γιατι τετοια αμελεια για το τελευταιο κομματι του Δημου Βολου???
Α ναι ξερω,οπως και στην Υπολοιπη Ελλαδα,οι μηχανισμοι θα ενεργοποιηθουν μολις θρηνησουμε ΚΑΠΟΙΟ ΘΥΜΑ.
Χρειαζεται αμεση σηματοδοτηση με ορια ταχυτητος,βαψιμο της διαβασης,ενεργοποιηση του σηματοδοτη και φυσικα καμερες(Διοτι ο Ελληνας δεν συμμορφωνεται με την σηματοδοτηση.Μονο οταν εχει τον μπαμπουλα και δη τον οικονομικο υπακουει στις υποδειξεις).Και βεβαια οι καμερες να λειτουργουν και τα προστιμα να επιβαλονται,οχι να βρισκονται για το θεαθηναι.
Ελπιζω να δειξετε ιδιατερο ζηλο για το συγκεκριμενο θεμα,οπως και για τον υπολοιπο Δημο Βολου.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Δημου Δημητρης( 6977 470668)

Θα ειμαι στην διαθεση σας για οποιαδηποτε διευκρινηση.
Ας γινουν οι δρομοι του Δημου μας φιλικοι προς τους πεζους.

Ένα Σχόλιο στο "Σηματοδοτηση και διαγραμιση"

Προς κ.Δημήτριο Δήμου
    Σχετικά με ανάρτησή σας στην ιστοσελίδα του Δήμου Βόλου με αριθμό 3503 και τίτλο αιτήματος < <Σηματοδότηση και διαγράμμιση>>
    σας ενημερώνουμε ότι λάβαμε το μήνυμά σας στις 09/12/2019. Την ίδια ημέρα με το Δ.Υ.290200/2019 έγγραφό μας διαβιβάσαμε το αίτημά σας στο Τμήμα φωτεινής σηματοδότησης της Δ/νσης Τεχνικών και υπηρεσία Βιώσιμης αστικής κινητικότητας και αναμένουμε ενέργειες των υπηρεσιών αντίστοιχα.