ΟΔΟΣ Κ.ΚΑΡΤΑΛΗ(ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΝΑΛΗΨΕΩΣ)

Ως γνωστόν ο κεντρικότερος δρόμος του Βόλου από την ίδρυση της σύγχρονης πόλης του Βόλου μετά την ΄΄μετατόπιση του¨¨ ιστορικά ανατολιικότερα από την συνοικία Παλαιά είναι η Κ.Καρτάλη , οδός πασίγνωστη και σε κατοίκους εκτός Βόλου.Ο δρόμος αυτός ιστορικά έχει διαδραματίσει σημαντικό ρόλο τόσο στις μετακινήσεις των κατοίκων υπεράνω της Αναλήψεως προς Άνω Βόλο αλλά και υπεραστικά στη πρόσβαση στα χωρία του Β.Πηλίου και του ανατολικού Αιγαίου.
Πράγματι το τελευταίο διάστημα και επί της σημερινής δημοτικής αρχής έχουν γίνει σημαντικά βήματα αναβάθμισης του κεντρικού αυτού δρόμου όπως σχετικά πρόσφατα αλλαγή φωτιστικών με led όμως μέχρι τηυν οδό Αναλήψεως,αλλά και ασφαλτόστρωση πολύ πρόσφατα πιο πάνω στο τμήμα από οδό Αναλήψεως μέχρι Γιάννη Δήμου.
Θα παρακαλούσα την δημοτική αρχή που πράγματι ενδιαφέρεται για τον ευπρεπισμό της πόλης και το έχει αποδείξει εμπράκτως να προβεί τουλάχιστον σε κάποια μικρά έργα βελτίωσης του εν γένει δρόμου που κυριολεκτικά διχοτομεί την Πόλη ως κεντρικότατη αρτηρία αστική και υπεραστική, να προγραμματίσει κάποια έργα ομοιόμορφης πεζοδρόμησης και φωτισμού και να εξαλείψει για λόγους δημοσίου συμφέροντος, παρανομίες κάποιων κακών και πονηρών δημοτών που έχουν καταπατήσει τα πεζοδρόμια του δρόμου.
Ύστερα από όλα αυττά πραγματικά θα μιλάμε για ένα πανέμορφο κεντρικότατο δρόμο παρεπιπτόντως και διέλευσης όλων των τουριστών στη πρόσβαση τους για Πήλιο, Χιονοδρομικό και Αιγαίο, που θα ενώνει ομοιόμορφα από Παραλία μέχρι Γιάννη Δήμου η ακόμη και τον Περιφερειακό.
Το χρωστά άλλωστε η δημοτική αρχή στη πόλη,αν σκεφθεί κανείς ότι δρόμοι δευτερευούσης σημασίας στη πορεία του χρόνου έχουν υποστεί lefting kai ανακαίνιση όπως η Οδός Πολυμέρη , η 2ας Νοεμβρίου,η οδός Κύπρου με ψαράδικα φωτιστικά πάνω από την Αναλήψεως και τόσοι άλλοι…

Ένα Σχόλιο στο "ΟΔΟΣ Κ.ΚΑΡΤΑΛΗ(ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΝΑΛΗΨΕΩΣ)"

Προς κ. Ιωάννη Βολιώτη
    Σχετικά με ανάρτησή σας στην ιστοσελίδα του Δήμου Βόλου με τίτλο αιτήματος “Οδός Κ. Καρτάλη πάνω από την Αναλήψεως”, σας ενημερώνουμε ότι λάβαμε το μήνυμά σας στις 06/07/2020 .Την ίδια ημέρα με το Δ.Υ.325174/2020 έγγραφό μας διαβιβάσαμε το αίτημά με τις προτάσεις σας στη Δ/νση τεχνικών Υπηρεσιών και στην υπηρεσία Βιώσιμης αστικής κινητικότητας και αναμένουμε ενέργειες των υπηρεσιών αντίστοιχα.
    Κωνσταντία Φώτου.