Αγέλες αδέσποτων

Έχουμε σοβαρο προβλημα με πολλα επιθετικα αδεσποτα, επιτιθενται σε μικρα παιδια που περπατανε, σε ποδηλατα, μηχανακια κ.α. Ειναι διπλα σε σχολεια, νηπιαγωγεια και αθλητικο κεντρο, στην περιοχη κατω απο τις φυλακες(Τριανταφυλλίδη με Λασκαράτου). Εχουμε κανει πολλα τηλεφωνα εδω και 2,5 μηνες, ηταν 2 και τωρα ειναι 5. Και κανεις δεν εμφανιζεται, μονο υποσχεσεις! Το ιδιο συμβαινει και 2-3 τεραγωνα προς το ποταμι, αλλη αγελη εκει. Οι δυο αγελες αρπαζονται καθε λιγο και λιγακι! Η νομοθεσια λεει καθαρα οτι πρεπει να απομακρυνονται απο σχολεια. Κατι που ο ασχετος υπαλληλος που καταγραφει καταγγελιες δεν γνωριζει καν!!! Επισης υπαρχει και αρθρο για τα επιθετικα αδεσποτα! Ο νομος δινει στους δημους την δυνατοτητα να κανουνς δαπανες για τα κεντρα φιλοξενιας αδεσποτων και οχι να κανει “προβλεψεις» 300χιλ ευρω για γιορτες! Υπαρχει σοβαρο θεμα με τα αδεσποτα και δεν κανετε τιποτα! Εχετε ποσες καταγγελιες εδω και μενετε σε λογια και παλι λογια. Ανυπαρκτοι! Ισως ο εισαγγελεας μπορει να δωσει λυση.

Ένα Σχόλιο στο "Αγέλες αδέσποτων"

Προς κ. Mary Georgiou
    Σχετικά με ανάρτησή σας στην ιστοσελίδα του Δήμου Βόλου με τίτλο αιτήματος < <Αγέλη αδέσποτων>> κι αριθμό 3987 σας ενημερώνουμε ότι λάβαμε το μήνυμά σας στις 14/07/2020. Την ίδια ημέρα με το Δ.Υ325308/2020 έγγραφό μας διαβιβάσαμε το αίτημά σας Διεύθυνση Κοινωνικής προστασίας του Δήμου Βόλου και αναμένουμε ενέργειες της υπηρεσίας σύμφωνα με την νομοθεσία .
    Από το Γραφείο Διοικητικής Βοήθειας και Επικοινωνίας των Πολιτών με το Δήμο Βόλου