Χρήσιμες Πληροφορίες

Φαρμακεία:Στον Δήμο Αγριάς λειτουργούν τρία φαρμακεία και εφαρμόζουν σύστημα εφημερίων μεταξύ τους.

Σχολεία: Στο Δ.Δ Αγριάς υπάρχουν δύο νηπιαγωγεία, δύο δημοτικά σχολεία, ένα Γυμνάσιο, ένα Λύκειο και ένα Τεχνικό Επαγγελματικό Εκπαιδευτήριο. Στον οικισμό Δράκειας λειτουργεί ένα νηπιαγωγείο και ένα Δημοτικό Σχολείο.

Ωδείο:Στο Δ.Δ Αγριάς λειτουργεί ωδείο σαν παράρτημα του Ωδείου Βόλου.

Τράπεζες: Διαθέτει υποκατάστημα Εθνικής Τράπεζας στην οδό Παπανδρέου.

ΙΚΑ: Υπάρχει υπηρεσία ΙΚΑ. Οι διοικητικές υπηρεσίες βρίσκονται στην Λεωφόρο Δημοκρατίας με Σεϊταλίδη. Λειτουργεί ιατρείο ΙΚΑ στην οδό.

Ταχυδρομείο:Το ταχυδρομείο βρίσκεται στην οδό Αγ. Γεωργίου απέναντι από την εκκλησία του ΑΓ. Γεωργίου

Συγκοινωνίες: Αστική συγκοινωνία (Νο 5) με τακτά καθημερινά δρομολόγια συνδέει τον Δήμο με τον Βόλο και τα χωριά του Πηλίου στην ανατολική πλευρά – Λεχώνια, Πλατανίδια, Καλά Νερά, κλπ.

Ταξί: Υπάρχει πιάτσα ταξί στην παραλία της Αγριάς.

Edit Translation