10Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ 6/4/2017

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 10η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου τη Δευτέρα, 10 Απριλίου 2017 και ώρα 18:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
1. Λήψη απόφασης έγκρισης μετακίνησης και διαμονής Αντιδημάρχου στην Αθήνα για συμμετοχή στην έκθεση τουρισμού Travel Show 2017.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
2. Λήψη απόφασης συγκρότησης επιτροπής παρακολούθησης και παραλαβής προμηθειών του διαγωνισμού για την προμήθεια με χρηματοδοτική μίσθωση οχημάτων μηχανολογικού εξοπλισμού και μηχανημάτων έργων διάρκειας πέντε (5) ετών για το έτος 2017.
3. Λήψη απόφασης για την επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντων ποσών.(Τμήματος Δημοτικού Ταμείου)
4. Λήψη απόφασης έγκρισης δαπανών για την υλοποίηση διαφόρων εκδηλώσεων του Δήμου.
5. Λήψη απόφασης προέγκρισης δαπανών για την υλοποίηση διαφόρων εκδηλώσεων του Δήμου.
6. Λήψη απόφασης έγκρισης διενέργειας και εκκίνησης συνοπτικού μειοδοτικού διαγωνισμού προμήθειας αναλωσίμων υλικών για εκτυπωτές, φωτοαντιγραφικά και φαξ του Δήμου Βόλου, ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 40.200,00€ συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α.
7. Λήψη απόφασης για την εκμίσθωση δημοτικής έκτασης στη θέση "Σωρός" Νέων Παγασών Βόλου.
8. Λήψη απόφασης μίσθωσης ακινήτου για τη λειτουργία του "Κέντρου Υποδοχής και Φιλοξενίας Αστέγων" του Δήμου Βόλου.
9. Λήψη απόφασης παραχώρησης για χρήση δημοτικού κτιρίου που βρίσκεται στην κεντρική πλατεία της Άλλης Μεριάς, στην ΚΕΚΠΑ-ΔΙΕΚ.
10. Λήψη απόφασης για τον εξώδικο συμβιβασμό επί διαφορών με την εταιρεία "ΙΩΛΚΟΣ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ".(υπ' αριθμ. 110/2017 απόφαση O.E)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ
11. Λήψη απόφασης για τη χορήγηση άδειας παραγωγού λαϊκών αγορών. (ΜΟΥΤΟΥ ΕΙΡΗΝΗ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ)
12. Λήψη απόφασης για την αντικατάσταση και ορισμό νέων μελών της Επιτροπής Ανάπτυξης Τουριστικής Προβολής του Δήμου Βόλου.
13. Λήψη απόφασης προέγκρισης συμμετοχής του Δήμου σε τουριστική έκθεση στην Αθήνα και δέσμευση πίστωσης προϋπολογισμού 2017.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ
14. Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρου (Φοίνικα) που βρίσκεται στην οδό Μπότσαρη αρ. 77, κατόπιν αίτησης του κ.Ιωάννη Τσιμπερίδη.(απόφαση 59/2017 Ε.Π.Ζ.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΩΝ
15. Λήψη απόφασης για τη διενέργεια μονομερών εκταφών.
16. Λήψη απόφασης έγκρισης του 1ου Α.Π.Ε. του έργου "Εργασίες Βελτίωσης Κοιμητηρίων Δ.Ε. Ιωλκού-Πορταριάς-Δ.Κ. Μακρυνίτσας 2015".

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
17. Λήψη απόφασης συγκρότησης επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Συντήρηση Νεκροταφείων Δ.Ε. Αισωνίας".
18. Λήψη απόφασης συγκρότησης επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Κατασκευή Δικτύου Μονοπατιών στις Διαδρομές από Άνω Λεχώνια - Αγ.Βλάσιο - Αγ. Λαυρέντιο - Δράκεια - Πορταριά - Σταγιάτες - Μακρινίτσα - Φυτόκο".
19. Λήψη απόφασης συγκρότησης επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Συντήρηση Νεκροταφείων Δ.Ε. Αγριάς".
20. Λήψη απόφασης έγκρισης μελέτης εκκίνησης διαγωνισμού χώρου στάθμευσης Φιλελλήνων με Ν.4413.
21. Επανέγκριση της μελέτης του έργου "Συντήρηση οικοδομικών και Η/Μ εγκαταστάσεων σχολικών κτιρίων έτους 2016", λόγω τροποποίησης του προϋπολογισμού και ανάκληση της υπ' αριθμ. 174/2017 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου.
22. Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου «Τοποθέτηση των Αποξηλωμένων Κιγκλιδωμάτων από τον Κραυσίδωνα στο Χείμαρρο Αναύρου»

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ
23. Έγκριση 1ου Πρακτικού 2017 της Επιτροπής Ονοματοθεσίας και Μετονομασίας Οδών και Πλατειών Δήμου Βόλου.
24. Λήψη απόφασης για την τοποθέτηση πινακίδων κατεύθυνσης προς "Άξιον Εστί".(απόφαση 64/2017 EΠΖ)

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ
25. Έγκριση της υπ' αριθμ. 116/2017 απόφασης του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ αναφορικά με την παραχώρηση για χρήση του χώρου της πλατείας Πανεπιστημίου από 01/09/2017 έως 30/01/2018 για τη διοργάνωση των Χριστουγεννιάτικων εκδηλώσεων 2017-2018.
26. Έγκριση της με αριθμ. 93/2017 απόφασης που αφορά σε αίτημα του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Δήμου Βόλου για συμπλήρωση των αποφάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου Βόλου με αριθμ. 100/2012, 299/2012, 261/2013 και 901/2013 με τις οποίες είχαν παραχωρηθεί για χρήση στον Οργανισμό δημοτικά κτίρια και αθλητικές εγκαταστάσεις.

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου