11Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ 3/5/2018

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 11η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου την Δευτέρα, 7 Μαΐου 2018 και ώρα 18:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
1. Λήψη απόφασης επί του περιεχομένου του νομοσχεδίου που αφορά στην μεταρρύθμιση του θεσμικού πλαισίου της Τοπικής Αυτοδιοίκησης.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
2. Λήψη απόφασης για την εκχώρηση εσόδων από ανταποδοτικά τέλη φωτισμού για τη χρηματοδότηση παρεμβάσεων ενεργειακής αναβάθμισης - αυτοματοποίησης συστημάτων ηλεκτροφωτισμού κοινοχρήστων χώρων (οδοφωτισμός).(απόφαση Ο.Ε.)
3. Λήψη απόφασης περί διαγραφής οφειλών βάσει του άρθρου 174 του Ν.3463/2006.
4. Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλων οριστικής παραλαβής εργασιών/βεβαιώσεων καλής εκτέλεσης εργασιών της Διεύθυνσης Οικονομικών Υπηρεσιών.
5. Λήψη απόφασης για την επιχορήγηση πολιτιστικών, αθλητικών, λοιπών συλλόγων και οργανώσεων.
6. Λήψη απόφασης για την παραχώρηση δημοτικού ακινήτου που βρίσκεται στον Άνω Βόλο της Δ.Ε. Ιωλκού.

Δ/ΝΣΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ
7. Έγκριση της υπ' αριθμ.24/2018 απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου της Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Βόλου, που αφορά στον απολογισμό οικονομικής χρήσης 2017.
8. Έγκριση της υπ' αριθμ.37/2018 απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου της Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Βόλου, που αφορά στον απολογισμό οικονομικής χρήσης 2017.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤ/ΞΗΣ
9. Λήψη απόφασης για τη διαγραφή επαγγελματία πωλητή λαϊκών αγορών. (Δημόπουλος Κωνσταντίνος)
10. Λήψη απόφασης για τη χορήγηση άδειας κολυμβητικής δεξαμενής στην Ανακασιά.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
11. Λήψη απόφασης έγκρισης μελέτης και τρόπου εκτέλεσης του έργου "Εργασίες συντήρησης των σχολείων Δ.Ε. πλην Βόλου και Ν.Ιωνίας έτους 2018", προϋπολογισμού 300.000,00€.
12. Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλου οριστικής παραλαβής του έργου "Γενικές συντηρήσεις δημοτικών εγκαταστάσεων (πάρκα, πλατείες κλπ) Δ.Ε. Ν.Αγχιάλου έτους 2015".
13. Λήψη απόφασης για την παράταση του συμβατικού χρόνου παράδοσης των ειδών της σύμβασης προμήθειας με τίτλο "Προμήθειας και τοποθέτησης βιομηχανικών ρoλών στο δημοτικό αμαξοστάσιο Βόλου", ποσού 16.237,80€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 24%.

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ
14. Έγκριση της αριθμ.100/2018 απόφασης του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π.-ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. αναφορικά με την τρίμηνη έκθεση απολογισμού εσόδων - εξόδων για το Α' τρίμηνο 2018.

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου