11Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  17/2/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 11η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ- σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας», την Δευτέρα, 21 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2022.

2.  Λήψη απόφασης για την υποχρεωτική αναμόρφωση των οικονομικών στόχων του Ο.Π.Δ. του Δήμου Βόλου έτους 2022.

3.  Υποβολή πρακτικού ανάδειξης νέου προσωρινού αναδόχου για τον διεθνή ανοικτό διαγωνισμό (άνω των ορίων), μέσω του ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ (Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ.), με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα, από οικονομική άποψη, προσφορά, αποκλειστικά βάσει τιμής, για την προμήθεια με τίτλο: «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ», προϋπολογισμού 529.703,20€ (με Φ.Π.Α) και μερική ανάκληση της υπ’ αριθ. 1031/2021 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής.

4. Έγκριση της μελέτης , των τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση των όρων διακήρυξης του διεθνούς ανοικτού ηλεκτρονικού διαγωνισμού (άνω των ορίων) προμήθειας με τίτλο: «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ» προϋπολογισμού 439.131,12 ευρώ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 24%.

5.  Έγκριση μελέτης και τρόπου εκτέλεσης του  έργου  με τίτλο «Βελτίωση και αναβάθμιση ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού οπτικοακουστικών συστημάτων και σκηνής Δημοτικού Θεάτρου».

6.   Έγκριση του 1ου ΑΠΕ και του 1ου ΠΚΤΜΝΕ του έργου «ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΩΝ & ΛΟΙΠΟΥ Η/Μ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΕΚΘΕΣΙΑΚΟΥ – ΠΟΛΥΧΩΡΟΥ ΒΟΛΟΥ» .

7.   Έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου  «ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΟΡΦΕΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017».

8.   Έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου "Κατεδάφιση Δημοτικού Κτιρίου στην οδό Κάδμου Νέας Ιωνίας".

9.   Έγκριση μελέτης με τίτλο « Εργασίες καθαρισμού και απολύμανσης κλιματιστικών σωμάτων (Fan-Coil) στο κτίριο Δια βίου Μάθησης/Τμήμα Παιδείας του Δήμου Βόλου» .

10.   Έγκριση μελέτης με τίτλο: «Εργασίες καθαρισμού και απολύμανσης επιτοίχιων  κλιματιστικών (SPLIT UNITS) του  Κοιμητηρίου Βόλου».

11.   Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια μεταλλικών κινητών εμποδίων σχήματος Π».

12.   Έγκριση πρωτοκόλλου προσωρινής παραλαβής του έργου «ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΧΑΡΩΝ ΔΕ ΒΟΛΟΥ».

13.   Επεκτάσεις δικτύων φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων (ΔΕΗ)» .

14.   Λήψη απόφασης για την έκδοση εντάλματος προπληρωμής της ΔΕΔΔΗΕ για την εκτέλεση έργου επέκτασης δικτύου φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων Δ.Ε.Η.».

15.   Παροχή νομικής υποστήριξης υπαλλήλου του Δήμου Βόλου, σύμφωνα με τις διατάξεις άρθρου 52 Ν. 4674/2020, όπως ισχύουν.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

16.   Έγκριση υποβολής πρότασης χρηματοδότησης δύο νέων υποέργων με τίτλο «Βελτίωση και αναβάθμιση ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού οπτικοακουστικών συστημάτων και σκηνής Δημοτικού Θεάτρου» και «Διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου Δημοτικού Θεάτρου» στην πράξη «ΕΠΙΣΚΕΥΗ – ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΦΕΡΟΝΤΑ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ» στο πλαίσιο της Πρόσκλησης της Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης Ε.Π. Περιφέρειας Θεσσαλίας με Κωδικό πρόσκλησης 112 και τίτλο «Δράσεις Στρατηγικής ΒΑΑ Δήμου Βόλου – ΕΤΠΑ»

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

17.   Έγκριση της αριθμ. 2/2022 απόφασης του «Μουσείου Αλέξανδρου Κ. Δάμτσα» αναφορικά με την 1η αναμόρφωση προϋπολογισμού του «Μουσείου Αλέξανδρου Κ. Δάμτσα» έτους 2022.

18.   Έγκριση της με αριθμ.  41/2022 απόφασης της Κ.Ε.Κ.Π.Α.- Δ.Ι.Ε.Κ. Δήμου Βόλου που αφορά στην 1η αναμόρφωση προϋπολογισμού έτους 2022.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 21 Φεβρουάριος, 2022