12Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  5/4/2024

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 12η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί δια ζώσης την Τρίτη, 9 Απριλίου 2024 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

1.  Έγκριση μετατροπής τριών (3) συμβάσεων 4ωρης απασχόλησης, σε συμβάσεις πλήρους απασχόλησης της Πράξης «Κέντρο Κοινότητας Δήμου Βόλου – Συνεχιζόμενες Δομές»

2.  Λήψη απόφασης για την 7η αναμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2024.

3.  Λήψη απόφασης για απαλλαγή υπολόγου και έγκριση απόδοσης λογαριασμού ( ΧΕΠ 245/2024  ΚΕΛΑΪΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΡΓΥΡΟΣ).

4.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια ανοικτού διεθνούς ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την «Προμήθεια έτοιμων γευμάτων για τη σίτιση απόρων, του Ξενώνα Φιλοξενίας Γυναικών Θυμάτων Βίας Δήμου Βόλου, των Στεγών Υποστηριζόμενης Διαβίωσης (ΣΥΔ) Δήμου Βόλου της Διεύθυνσης Κοινωνικής Προστασίας, ΚΑΠΗ και Δημόσιας Υγείας και των μαθητών του Μουσικού Σχολείου Βόλου, διάρκειας ενός (1) έτους», ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 601.764,55€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.

5.  Λήψη απόφασης για διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από μέρος μηνιαίου μισθώματος δημοτικού ακινήτου σε Καρακασιλιώτη Μαρία του Διονυσίου.

6.  Λήψη απόφασης για διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από κλήσεις ΚΟΚ.

7.  Λήψη απόφασης για διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών ΤΑΠ .

8.  Λήψη απόφασης για επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντος ποσού Αντωνίου Παρασκευή του Βασιλείου.

9.  Λήψη απόφασης για επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντος ποσού Βασιάκου Αλεξάνδρα του Ηλία.

10.  Λήψη απόφασης για επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντων και εισπραχθέντων χρηματικών ποσών ύψους 477,24€ στην Καρακασιλιώτη Μαρία του Διονυσίου.

11.  Λήψη απόφασης για επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντος ποσού Μενδώνη Ζωή-Ευανθία του Ιωάννη.

12.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Έγκριση του πρακτικού της  πλειοδοτικής δημοπρασίας για την εκμίσθωση του πολυώροφου κτιρίου στάθμευσης αυτοκινήτων   επί των οδών Ερμού-Φιλελλήνων-Δημητριάδος στο Βόλο (σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 192  παρ. 1 του Ν.3463/2006, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 196   του Ν. 4555/2018)».

13.  Παράταση της συμβατικής προθεσμίας περαίωσης του έργου: «ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ».

14.  Παράταση προθεσμίας του έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΠΛΗΝ ΒΟΛΟΥ – Ν.ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2022»

15.  Έγκριση της 2ης παράτασης της προθεσμίας περάτωσης του έργου: «Διαμόρφωση Περιβάλλοντος Χώρου  Δημοτικού Θεάτρου».

16.  Έγκριση της 3ης παράτασης της προθεσμίας περάτωσης του έργου: «Ανάπλαση πλατείας «Γερμανικών» και δημιουργία παιδικής χαράς προσβάσιμη σε όλους».

17.  Έγκριση 1ου Α.Π.Ε. – 1ου ΠΚΤΜΝΕ  του έργου: «Διαμόρφωση Περιβάλλοντος Χώρου Δημοτικού Θεάτρου».

18.  Έγκριση του 2ου ΑΠΕ και του 2ου ΠΚΤΜΝΕ του έργου: «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΣΚΕΝΔΕΡΑΝΗ».

19.  1. Έγκριση: (α) προσφυγής σε διαδικασία διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση, σύμφωνα με τα άρθρα 32 παρ.2γ και 32Α του Ν. 4412/2016 για την επιλογή αναδόχου για την εκπόνηση της μελέτης άνω των ορίων με τίτλο «ΜΕΛΕΤΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΚΟΥΚΟΥΡΑΒΑΣ-ΜΑΚΡΙΝΙΤΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΟΜΗΝΙΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2023» και (β) Φακέλου Δημόσιας Σύμβασης. 2. Καθορισμός όρων της Πρόσκλησης Συμμετοχής. 3. Πρόσκληση Οικονομικών Φορέων στη διαπραγμάτευση. 4. Συγκρότηση Επιτροπής Διαπραγμάτευσης και 5. Ανάκληση 158/2024 Απόφασης Δημοτικής Επιτροπής.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

20.  Λήψη απόφασης για την κοπή δένδρου Σφένδαμου στο πεζοδρόμιο της οδού Φιλελλήνων 41 στο Δήμο Βόλου

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

21.  Λήψη απόφασης για την σημειακή τροποποίηση του εγκεκριμένου Γενικού Πολεοδομικού Σχεδιασμού (Γ.Π.Σ.) Βόλου στο Ο.Τ.Γ. 467 της Δ.Ε. Ν. Ιωνίας του Ενιαίου Δήμου Βόλου.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

22.  Έκφραση γνώμης επί της Προμελέτης Σχεδίου Αντιπυρικής Προστασίας στην περιοχή ευθύνης του Δασαρχείου Βόλου.

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

23.  Έγκριση 7ης παράτασης (οριακή προθεσμία) του έργου «ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΔΙΚΤΥΟΥ ΠΟΔΗΛΑΤΟΔΡΟΜΩΝ ΣΤΟΝ ΑΣΤΙΚΟ ΙΣΤΟ ΒΟΛΟΥ – ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ»

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

24.  Λήψη απόφασης για απομάκρυνση του περιπτέρου που βρίσκεται πλησίον των φωτεινών σηματοδοτών επί των οδών Ελ.Βενιζέλου και Προποντίδος στην Νέα Ιωνία.

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

25.  Ορισμός δικηγόρου για παράσταση κατά την συζήτηση των με αριθμ. 68/2023 και 70/2023 εφέσεων ενώπιον του Μονομελούς Πρωτοδικείου Βόλου κατά την δικάσιμο της 16ης Απριλίου 2024.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

26.  Λήψη απόφασης για την  προέγκριση δαπανών τμήματος Θεάτρου της Διεύθυνσης Πολιτισμού και Μουσείων.

27.  Προέγκριση δαπανών πολιτιστικών δράσεων μουσείων.

Δημοτικής Επιτροπής

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΡΗΣ