13Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  24/2/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 13η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ- σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας», την Δευτέρα, 28 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1     Υποβολή Πρακτικού διενέργειας Ανοικτού Δημόσιου Ηλεκτρονικού Διαγωνισμού για την «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ, ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΗΡΑΓΓΑΣ ΓΟΡΙΤΣΑΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΟΔΟΥ ΒΟΛΟΥ-ΑΓΡΙΑΣ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΔΥΟ (2) ΕΤΩΝ (1/4/2022 ΕΩΣ 31/3/2024)» συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 250.000,00€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.

2     Έγκριση παράτασης της με αριθ. Πρωτ: 82641/22-10-2021 σύμβασης της ατομικής επιχείρησης «ΜΑΛΑΜΙΔΗΣ ΘΩΜΑΣ» ποσού 52.699,38€ (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ) με τίτλο: «Προμήθεια ειδών ατομικής προστασίας του Προσωπικού του Δήμου Βόλου (Δ/νση Καθαριότητας, Δ/νση Τεχνικών Υπηρεσιών, Δ/νση Πρασίνου, Δ/νση Κοιμητηρίων, Δ/νση Βιώσιμης Κινητικότητας, Δ/νση Προσωπικού, Δ/νση Οικονομικών) για τα έτη 2020 και 2021» σύμφωνα με την υπ’αριθ.πρωτ.:13973/23-2-2022 αίτηση της πιο πάνω επιχείρησης.

3     Λήψη απόφασης σχετικά με την «Κατάρτιση όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για την εκμίσθωση του δημοτικού κτιρίου εντός της κεντρικής πλατείας  Πορταριάς «Μελίνα Μερκούρη».

4     Λήψη απόφασης σχετικά με την κατάρτιση όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για την εκμίσθωση αγροτεμαχίου που βρίσκεται στην περιοχή “Αγ. Ιωάννης” Δ.Κ. Πορταριάς.

5     Λήψη απόφασης σχετικά με την κατάρτιση όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για την εκμίσθωση  τεσσάρων (4) ελαιοπεριβόλων  στις θέσεις « Άγιος Αχίλλειος», «Άγιος Νικόλαος Ν.2», «Άγιος Νικόλαος – Λάκκα», «Άγιος Νικόλαος» και ενός αγροκτήματος στη θέση «Άγιος Νικόλαος Ν.3» της Τοπικής Κοινότητας Αγίου  Βλασίου Δ.Ε.Αρτέμιδας.

6     Παράταση προθεσμίας του έργου: «ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΥΚΛΙΚΟΥ ΚΟΜΒΟΥ ΣΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΩΝ ΟΔΩΝ ΠΟΛΥΜΕΡΗ , ΣΤΑΔΙΟΥ ΚΑΙ Ε.Ο ΒΟΛΟΥ-ΑΓΡΙΑΣ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΒΟΛΟΥ».

7     Έγκριση οριακής προθεσμίας του έργου  «ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΩΝ ΑΓΡΙΑΣ».

8     Έγκριση του 2ου Ανακεφαλαιωτικού Πίνακα Εργασιών  του 2ου  ΠΚΤΜΝΕ και της 1ης Συμπληρωματικής Σύμβασης  του  έργου «ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΩΝ ΑΓΡΙΑΣ».

9     Έγκριση της 6ης παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου " Ενεργειακή Αναβάθμιση αιθουσών διδασκαλίας βόρειας πτέρυγας 27ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου" για 2 μήνες.

10    Έγκριση μελέτης με τίτλο  «Προμήθεια και τοποθέτηση γυψοσανίδας για συμπλήρωση κενών εσωτερικής τοιχοποιίας στο κτίριο Σπίρερ».

11    Έγκριση μελέτης με τίτλο   «Προμήθεια ηλεκτρολογικών υλικών».

12    Έγκριση μελέτης με τίτλο « ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΩΝ ΦΩΛΕΩΝ ΜΕ ΑΝΕΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ».

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

13    Λήψη απόφασης απευθείας μίσθωσης μηχανημάτων έργου και οχημάτων λόγω έκτακτων αναγκών» (κακοκαιρία Ελπίδα).

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

14    Ανάκληση Απόφασης  της Ο.Ε. 1220 / 2021, εκ νέου λήψη απόφασης σχετικά με την εντολή  μετακίνησης υπαλλήλου Τμήματος Τουρισμού της Διεύθυνσης Τοπικής Οικονομικής Ανάπτυξης στο Βελιγράδι και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού του έτους  2022.

15    Προέγκριση για την παροχή υπηρεσίας - Έντυπη καταχώριση προώθησης του προορισμού στη Γερμανία και εξειδίκευση πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού του έτους 2022.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 28 Φεβρουάριος, 2022