13Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ 15/4/2016

ΤΜΗΜΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 13η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου την Πέμπτη, 21 Απριλίου 2016 και ώρα 18:30 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
1. Λήψη απόφασης για την αγορά ακινήτου ιδιοκτησίας Οικοδομικού Συνεταιρισμού Εν Ενεργεία Δημοσίων Υπαλλήλων Ν. Μαγνησίας στην περιοχή Αγίου Στεφάνου, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 191 του Δημοτικού και Κοινοτικού Κώδικα (Ν. 3463/2006)
2. Λήψη απόφασης για την έγκριση διενέργειας και εκκίνησης πρόχειρου μειοδοτικού διαγωνισμού προμήθειας πλαστικών σάκων απορριμμάτων του Δήμου Βόλου, ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 73.779,09€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤ/ΞΗΣ
3. Λήψη απόφασης για τη διατήρηση ή απομάκρυνση κενωθέντος περιπτέρου που βρίσκεται στη Δ.Ε. Βόλου στη συμβολή των οδών Αντωνοπούλου και Γαλλίας (απόφαση Ε.Π.Ζ.).
4. Λήψη απόφασης για τη χορήγηση άδειας παραγωγού Λαϊκών Αγορών.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
5. Λήψη απόφασης για την παράταση της συμβατικής προθεσμίας περαίωσης του έργου " Εργασίες συντήρησης των σχολείων Δ.Ε. πλην Βόλου και Νέας Ιωνίας έτους 2015" για χρονικό διάστημα τριών μηνών.
6. Λήψη απόφασης για την έγκριση πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Εργασίες Συντήρησης Σχολείων Δημοτικής Ενότητας Βόλου".
7. Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση Επιτροπή; Προσωρινής και Οριστικής Παραλαβής του έργου: ΑΠΟΠΕΡΑΤΩΣΗ ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΥ ΚΑΡΑΒΕΡΓΟΥ-ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΕΓΑΣΗ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ
8. Λήψη απόφασης έγκρισης τροποποίησης της υπ' αριθ.170/2015 κανονιστικής απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου που αφορά στην παραχώρηση χρήσης κ.χ. εντός του ενιαίου Δήμου Βόλου (απόφαση Ε.Π.Ζ.).
9. Λήψη απόφασης έγκρισης αποζημίωσης από την κυρωμένη 3/99 Πράξης Εφαρμογής του Β.Δ. τομέα του σχεδίου πόλης Αγριάς της Δ.Ε Αγριάς του Δήμου Βόλου για την ιδιοκτησία ΗΒΗΣ ΡΗΓΑ - ΚΑΤΣΑΛΗ (απόφαση Ε.Π.Ζ.).
10. Λήψη απόφασης έγκρισης αποζημίωσης από την κυρωμένη 3/99 Πράξης Εφαρμογής του Β.Δ. τομέα του σχεδίου πόλης Αγριάς της Δ.Ε Αγριάς του Δήμου Βόλου για την ιδιοκτησία ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΜΑΡΙΑ χα Ελευθερίου (απόφαση Ε.Π.Ζ.).
11. Λήψη απόφασης έγκρισης αποζημίωσης από την κυρωμένη 3/99 Πράξης Εφαρμογής του Β.Δ. τομέα του σχεδίου πόλης Αγριάς της Δ.Ε Αγριάς του Δήμου Βόλου για την ιδιοκτησία ΜΠΑΞΕΒΑΝΑΚΗ ΕΛΕΝΗΣ συζ. Αθανασίου (απόφαση Ε.Π.Ζ.).
12. Λήψη απόφασης έγκρισης αποζημίωσης από την κυρωμένη 3/99 Πράξης Εφαρμογής του Β.Δ. τομέα του σχεδίου πόλης Αγριάς της Δ.Ε Αγριάς του Δήμου Βόλου για την ιδιοκτησία ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΡΗΓΑ του Κων/νου (απόφαση Ε.Π.Ζ.).
13. Λήψη απόφασης έγκρισης αποζημίωσης από την κυρωμένη 2/99 Πράξης Εφαρμογής του Ν.Α. τομέα του σχεδίου πόλης Αγριάς της Δ.Ε Αγριάς του Δήμου Βόλου για την ιδιοκτησία κληρ. Τριανταφυλλίδη - Παραθύρη Μαρίας (απόφαση Ε.Π.Ζ.).
14. Λήψη απόφασης έγκρισης αποζημίωσης λόγω ρυμοτόμησης των ιδιοκτησιών με κ.α. 040516α και 040516γ,στο Ο.Τ. Γ600, στην περιοχή Αγίου Νεκταρίου, της Δ.Ε. Νέας Ιωνίας, εντός της 2/93 Πράξης Εφαρμογής (απόφαση Ε.Π.Ζ.).
15. Λήψη απόφασης έγκρισης αποζημίωσης ιδιοκτησίας Θωμαϊδη Αιμίλιου στο Ο.Τ.166, σύμφωνα με την κυρωμένη αριθ.10/95 Πράξη Εφαρμογής της περιοχής «Στούπι-Αλωνάκι» Δ.Ε. Ν. Αγχιάλου του Δήμου Βόλου (απόφαση Ε.Π.Ζ.).
16. Λήψη απόφασης έγκρισης διάθεσης χώρου για την εκτέλεση έργου υδρευτικής γεώτρησης σε κοινόχρηστο χώρο (απόφαση Ε.Π.Ζ.).
17. Λήψη απόφασης για την έγκριση κατασκευής τέντας, στη Ν. Αγχίαλο, εντός του κοινόχρηστου χώρου, σύμφωνα με την Υ.Α. 52716/20-11-2001 του ΥΠΕΧΩΔΕ κατόπιν αίτησης Βασιλού Γιαννούλας (απόφαση Ε.Π.Ζ.).
18. Λήψη απόφασης για την έγκριση κατασκευής τέντας, στον Βόλο, εντός του κοινόχρηστου χώρου, σύμφωνα με την Υ.Α. 52716/20-11-2001 του ΥΠΕΧΩΔΕ κατόπιν αίτησης Καρακάση (απόφαση Ε.Π.Ζ.).
19. Λήψη απόφαση για τη χωροθέτηση πέντε (5) νέων θέσεων περιπτέρων του Δήμου Βόλου (απόφαση Ε.Π.Ζ.).

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ
20. Λήψη Κανονιστικής απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Καθορισμός θέσης στάθμευσης ΑΜΕΑ, στην οδό Γαμβέτα, μεταξύ των οδών Δημητριάδος και Ιάσονος στον Βόλο (απόφαση Ε.Π.Ζ.).
21. Λήψη Κανονιστικής απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων:Καθορισμός προτεραιότητας της οδού Γαμβέτα μεταξύ των οδών Γαλλίας και Δημητριάδος (απόφαση Ε.Π.Ζ.).
22. Λήψη Κανονιστικής απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Επαναπροσδιορισμός θέσης στάθμευσης ΑΜΕΑ, στην οδό Εσφιγμενίτου αρ. 79, στον Βόλο (απόφαση Ε.Π.Ζ.).
23. Λήψη Κανονιστικής απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Καθορισμός μιας θέσης στάθμευσης ΑΜΕΑ στην οδό Βλαχάβα, μεταξύ των οδών Δημητριάδος και Πολυμέρη στο Βόλο (απόφαση Ε.Π.Ζ.).
24. Λήψη απόφασης για τον επανακαθορισμό χώρου στάθμευσης Ε.Δ.Χ. αυτοκινήτων στην 14η Διοικητική Μονάδα Ε.Δ.Χ. αυτοκινήτων στη Ν. Αγχίαλο Μαγνησίας στην οδό 30ης Ιουλίου μεταξύ των οδών Ελληνικής Αεροπορίας και Παπάγου (απόφαση Ε.Π.Ζ.).
25. Λήψη απόφασης επί του αιτήματος οριοθέτησης θέσης στάθμευσης του λεωφορείου του Κέντρου ΗμερήσιαςΦροντίδας Ηλικιωμένων του ΚΕΚΠΑ-ΔΙΕΚ που βρίσκεται στην οδό Γιαννιτσών 2 με Μητρ. Γρηγορίου, στα Παλιά Βόλου (απόφαση Ε.Π.Ζ.).

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ
26. Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρου (Πεύκου) που βρίσκεται επί της οδού 54ου Συντάγματος ΕΛ.ΑΣ αρ.125, κατόπιν αίτησης του κ. Γεωργίου Γαρυφάλου (απόφαση Ε.Π.Ζ.).

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ
27. Λήψη απόφασης για την έγκριση μελέτης για την προμήθεια αναλωσίμων μεταφορικών μέσων 2016" προϋπολογισμού 44.107,91€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ
28. Λήψη απόφασης για την "Παροχή υπηρεσιών υποστήριξης του Δήμου Βόλου: α) για τη δημιουργία ενεργειακών αποτυπωμάτων σε σχολικά κτίρια και κτίρια του Δήμου και β) για τις άδειες λειτουργίας σε αθλητικές εγκαταστάσεις του Δήμου".

Ο Πρόεδρος του
Δημοτικού Συμβουλίου