13Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ  3/7/2020

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 13η ΤΑΚΤΙΚΗ συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, η οποία θα διεξαχθεί, δια ζώσης, κεκλεισμένων των θυρών, σύμφωνα με το άρθρο 10 της από 11-3-2020 ΠΡΑΞΗΣ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ (ΦΕΚ 55/α/11-3-2020) και την με αριθμό 163/29-05-2020 (ΑΔΑ: Ψ3ΧΝ46ΜΤΛ6-ΑΨ7) εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών, την Τετάρτη, 8 Ιουλίου 2020 και ώρα 18:30 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

1        Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2020.(απόφαση Ο.Ε.)

Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλων οριστικής παραλαβής εργασιών/βεβαιώσεων καλής εκτέλεσης εργασιών της Διεύθυνσης Οικονομικών Υπηρεσιών.

Λήψη απόφασης για τη λύση μισθωτικής σχέσης που αφορά στο δημοτικό ακίνητο έκτασης 50τ.μ. που βρίσκεται στο νοτιοδυτικό τμήμα του οικοπέδου ιδιοκτησίας του Δήμου Βόλου, στις οδούς Λαμπράκη - Σαρανταπόρου - Παπακυριαζή, στη συνοικία των Παλαιών Βόλου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

4        Λήψη απόφασης έγκρισης μεταφοράς του έργου με τίτλο «Βελτίωση προσβασιμότητας γεωργικών και κτηνοτροφικών εκμεταλλεύσεων Δήμου Βόλου» από το Πρόγραμμα ″ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ Ι″ στο Πρόγραμμα ″ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ″ του Υπουργείου Εσωτερικών.

Δ/ΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

Λήψη απόφασης για την πρόσληψη, με σύμβαση εργασίας ΙΔΟΧ, ενός ατόμου ειδικότητας Φαρμακοποιού ΠΕ, στο πλαίσιο του Υποέργου 2 "Κοινωνικό Φαρμακείο Δήμου Βόλου", προς πλήρωση της κενωθείσας θέσης λόγω οικειοθελούς αποχώρησης της προηγούμενης υπαλλήλου.

6        Λήψη απόφασης περί έγκρισης παράτασης χρηματοδότησης των Υποέργων 1 και 2 (Κοινωνικό Παντοπωλείο Κοινωνικό Φαρμακείο αντίστοιχα) και αύξηση προϋπολογισμού σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. πρωτ. 1795/09-06-2020 (Α.Δ.Α.: 94ΦΕ7ΛΡ-ΥΦΤ) 2η Τροποποίηση της Πράξης «Κοινωνικό Παντοπωλείο και Κοινωνικό Φαρμακείο Δήμου Βόλου με κωδικό ΟΠΣ/MIS 5003026 στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Θεσσαλίας 2014-2020».

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤ/ΞΗΣ

7        Λήψη απόφασης για τη χορήγηση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστημάτων παροχής υπηρεσιών Internet. (Παρασκευόπουλος Ν., Gaming and Exports IKE).

Λήψη απόφασης για τη χορήγηση άδειας παραγωγού πωλητή λαϊκών αγορών (ΜΑΝΔΗΛΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ-ΑΠΟΣΤΟΛΟ)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

9        Λήψη απόφασης για την 6η τροποποίηση του Τεχνικού Προγράμματος, έτους 2020.

10      Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής προσωρινής παραλαβής του έργου "Συντηρήσεις δρόμων Δ.Ε. Βόλου - Ν. Ιωνίας έτους 2018".

11      Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Βελτίωση υποδομής γραφείου διευκόλυνσης, ενδυνάμωσης και τεκμηρίωσης της απασχόλησης (JOB CENTER)".

12      Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Εργασίες συντήρησης των σχολείων Δήμου Βόλου έτους 2016".

13      Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Εργασίες συντήρησης των σχολείων Δήμου Βόλου έτους 2017".

14      Λήψη απόφασης για την έγκριση πρωτοκόλλου οριστικής παραλαβής του έργου "Δημιουργία Παιδικής Χαράς στο Διμήνι Δ.Ε. Αισωνίας".

15      Λήψη απόφασης για την έγκριση πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Συντηρήσεις δρόμων Δ.Ε. Βόλου - Ν.Ιωνίας έτους 2017".

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

16      Λήψη απόφασης έγκρισης: 1. Σχεδίου αντιμετώπισης εκτάκτων αναγκών και άμεση/βραχεία διαχείριση των συνεπειών από εκδήλωση σεισμών με την κωδική ονομασία ΕΓΚΕΛΑΔΟΣ του Δήμου Βόλου. 2. Σχεδίου αντιμετώπισης εκτάκτων αναγκών εξαιτίας δασικών πυρκαγιών με την κωδική ονομασία ΙΟΛΑΟΣ του Δήμου Βόλου.

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου