14Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ 7/5/2015

ΤΜΗΜΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 14η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου τη Δευτέρα, 11 Μαΐου 2015 και ώρα 18:30 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1. Συζήτηση επί της Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου σχετικά με τη μεταφορά των ταμειακών διαθεσίμων των Ο.Τ.Α. στην Τράπεζα της Ελλάδος μετά και την ψήφιση της από 4-5-2015 προσθήκης-τροπολογίας στο σχέδιο Νόμου του Υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
2. Λήψη απόφασης σχετικά με την Έκθεση αποτελεσμάτων εκτέλεσης του προϋπολογισμού για το Α΄ τρίμηνο του έτους 2015 για τον έλεγχο υλοποίησής του (υπ' αριθ. /2015 απόφασηΟ.Ε.).
3. Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους
4. Λήψη απόφασης έγκρισης δαπανών για διάφορες εκδηλώσεις του Δήμου.
5. Λήψη απόφασης προέγκρισης δαπανών για διάφορες εκδηλώσεις του Δήμου.
6. Λήψη απόφασης επί αιτήματος της εταιρείας "Α. ΚΩΣΤΑΡΑΣ & ΣΙΑ Ε.Ε." για επιστροφή εγγυητικής επιστολής καλής εκτέλεσης.
7. Ορισμός ορκωτών λογιστών και κόστος ελέγχων.
8. Λήψη απόφασης για μείωση μισθώματος του δημοτικού ακινήτου "ΞΕΝΙΑ PALACE" στην Πορταριά.
9. Λήψη απόφασης για εκμίσθωση κατ' εφαρμογή του Ν. 4182/2013 των ελαιοπερίβολων, του Κληροδοτήματος "Κων/νου Μουρογιάνννη" υπέρ της Τοπικής Κοινότητας Άνω Λεχωνίων τουΔήμου Βόλου.
10. Λήψη απόφασης για απευθείας παραχώρηση με αντάλλαγμα του δικαιώματος απλής χρήσης Αιγιαλού, παραλίας, όχθης και παρόχθιας ζώνης μεγάλων λιμνών και πλεύσιμων ποταμών στους ΟΤΑ Α΄ Βαθμού.
11. Λήψη απόφασης για την παραχώρηση της κεντρικής πλατείας Διμηνίου για τη διοργάνωση της γιορτής Πεπονιού και του Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών (υπ' αριθ.12/2015 απόφαση Συμβουλίου Δ.Κ. Διμηνίου).
12. Λήψη απόφασης για την παραχώρηση της κεντρικής πλατείας Σέσκλου για πραγματοποίηση μουσικοχορευτικής εκδήλωσης (υπ' αριθ.22/2015 απόφαση Συμβουλίου
13. Λήψη απόφασης για την παραχώρηση της κεντρικής πλατείας Σέσκλου και χώρου στάθμευσης για τη διοργάνωση δράσης στα πλαίσια των εκδηλώσεων ΣΩΣΘΕΝΕΙΑ 2015 (υπ' αριθ.23/2015 απόφαση Συμβουλίου Τ.Κ. Σέσκλου).
14. Λήψη απόφασης για την παραχώρηση τμήματος του πεζοδρόμου της Ερμού, μεταξύ των οδών Μωυσέως και Θέσπιδος για πραγματοποίηση μουσικής εκδήλωσης του Δημοτικού Ωδείου Βόλου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
15. Λήψη απόφασης για την έγκριση του 1ου Ανακεφαλαιωτικού Πίνακα του έργου: " ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΥΟ ΜΕΤΑΛΛΙΚΩΝ ΠΕΖΟΓΕΦΥΡΩΝ ΣΤΟΝ ΧΕΙΜΑΡΡΟ ΚΡΑΥΣΙΔΩΝΑ".
16. Λήψη απόφασης για την έγκριση του 2ου Ανακεφαλαιωτικού Πίνακα και της 1ης Συμπληρωματικής Σύμβασης του έργου "ΒΕΛΤΙΩΣΗ-ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΠΟΔΗΛΑΤΟΔΡΟΜΩΝ ΦΑΣΗ Β΄".
17. Λήψη απόφασης για την έγκριση του 2ου Ανακεφαλαιωτικού Πίνακα Εργασιών του έργου: ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΒΟΛΟΥ Ο.Τ.3058 ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ & Ο.Τ.1424-1444 ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΡΑΓΑΤΣ.
18. Λήψη απόφασης για την έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου: " ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΟΔΟΠΟΙΪΑΣ" .
19. Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση Επιτροπής Οριστικής Παραλαβής του Έργου: Συντήρηση αγροτικής Οδοποιΐας Δ.Ε. Πορταριάς έτους 2012.
20. Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση Επιτροπής Οριστικής Παραλαβής του Έργου: Συντήρηση αγροτικής Οδοποιΐας Δ.Ε. Μακρινίτσας έτους 2012.
21. Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση Επιτροπής Οριστικής Παραλαβής του Έργου: Συντήρηση αγροτικής Οδοποιΐας Δ.Ε. Αρτέμιδας έτους 2012.
22. Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση Επιτροπής Οριστικής Παραλαβής του Έργου: Συντήρηση αγροτικής Οδοποιΐας Δ.Ε. Ιωλκού έτους 2012.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ
23. Λήψη απόφασης για την πρόσληψη προσωπικού με σύμβαση Ιδιωτικού Δικαίου ορισμένου χρόνου, δίμηνης διάρκειας, για την αντιμετώπιση κατεπειγουσών, εποχικών ή πρόσκαιρων αναγκών της Διεύθυνσης Πρασίνου.

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ
24. Έγκριση Κανονιστικής Απόφασης του Δημοτικού Οργανισμού Εκπαίδευσης Παιδιού, Αθλητισμού και Πολιτισμού-ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Δήμου Βόλου (Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π.-ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.) σχετικά με τον καθορισμό διδάκτρων έτους 2015-2016 της Δ/νσης Εκπαίδευσης του Οργανισμού.

Ο Πρόεδρος του
Δημοτικού Συμβουλίου