14Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ,  20/8/2021

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 14η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣσύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 56/16-08-2021 (ΑΔΑ: 94Η846ΜΤΛ6-Γ4Τ) εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών, με θέμα «Μέτρα και ρυθμίσεις στο πλαίσιο της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του  κορωνοϊού» - την Τετάρτη 25 Αυγούστου 2021 και ώρα 18:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1.   Λήψη απόφασης για επιλογή Συμπαραστάτη του Δημότη και της Επιχείρησης (άρθρο 77 του Ν. 3852/2010).

2.   Λήψη αποφάσεως Δημοτικών Συμβουλίων (των Δήμων - μελών του Συνδέσμου) για την τροποποίηση του καταστατικού του Συνδέσμου, σε σχέση με τη διάρκεια λειτουργίας του.

3.   Έγκριση της υπ' αριθμ.20/2021 απόφασης Συμβουλίου Κοινότητας Βόλου, επί της υπ' αριθ. 54307/13.7.2021 αιτήσεως του Le Gourmet Volos, σχετικά με την παραχώρηση της χρήσης κοινοχρήστου χώρου στην πλατεία Αγίου Νικολάου, για διενέργεια ψυχαγωγικής εκδήλωσης μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

4.   Έγκριση της υπ' αριθμ.27/2021 απόφασης Συμβουλίου Κοινότητας Βόλου, επί της αριθ. 62977/13-8-2021 αιτήσεως του Χαμόγελου του Παιδιού, σχετικά με την παραχώρηση της χρήσης χώρου επί της οδού Ερμού μπροστά στον Ι.Ν. Αγίου Νικολάου, για διενέργεια σχολικού παζαριού με φιλανθρωπικό σκοπό.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

5.   Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2021. (απόφαση Ο.Ε)

6.   Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλων οριστικής παραλαβής εργασιών/βεβαιώσεων καλής εκτέλεσης εργασιών της Διεύθυνσης Οικονομικών Υπηρεσιών.

7.   Λήψη απόφασης για την εκμίσθωση δημοτικής έκτασης που βρίσκεται στο Βόλο  επί των οδών Ζάχου – Σέκερη – Σαρανταπόρου.

8.   Λήψη απόφασης για τον καθορισμό τιμολογιακής πολιτικής του πάρκιγκ της Φιλελλήνων. (απόφαση Ο.Ε.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

9.   Έκφραση γνώμης επί της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων (ΜΠΕ) για την εγκατάσταση και λειτουργία Φωτοβολταϊκού Σταθμού παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας ισχύος 48,5 ΜW στη θέση «ΑΕΤΟΣ» των Δ.Ε. Αλμυρού, Βόλου και Ρήγα Φεραίου των Δήμων Αλμυρού, Βόλου και Ρήγα Φεραίου, Π.Ε Μαγνησίας της Περιφέρειας Θεσσαλίας.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤ/ΞΗΣ

10.   Λήψη απόφασης για τη διαγραφή παραγωγού πωλητή λαϊκών αγορών. (ΚΑΒΟΥΡΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ)

11.   Λήψη απόφασης για τη χορήγηση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος παροχής υπηρεσιών ΙΝΤΕΡΝΕΤ. (Μπαντιδάκης Βασίλειος)

12.   Λήψη απόφασης για τη χορήγηση άδειας κολυμβητικής δεξαμενής στην Ανακασιά.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

13.    Λήψη απόφασης για την 5η τροποποίηση του Τεχνικού Προγράμματος, έτους 2021.

14.    Λήψη απόφασης περί παραχώρησης χώρου για χρήση υποσταθμού ΔΕΔΔΗΕ του Πολυόροφου κτιρίου στάθμευσης αυτοκινήτων στη διασταύρωση των οδών Δημητριάδος-Φιλελλήνων.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

15.   Λήψη απόφασης για την παραχώρηση γηπέδου για εγκατάσταση σταθμού μέτρησης ατμοσφαιρικής ρύπανσης σε χώρο ιδιοκτησίας του Δήμου Βόλου. (απόφαση 76/2021 Ε.Π.Ζ.)

16.   Λήψη απόφασης επί της Μελέτης οριστικής οριοθέτησης τμήματος του ρέματος Σεσκουλιώτη στο Α΄ Επιχειρηματικό Πάρκο και Βιομηχανικό Πάρκο Βόλου του Δήμου Βόλου της Π. Ε. Μαγνησίας. (απόφαση 77/2021 Ε.Π.Ζ.)

17.   Τροποποίηση σχεδίου πόλης επί της οδού Φιλιππίδη μεταξύ Αθανασάκη και Αφων Βόλτου, έμπροσθεν του Ο.Τ.789 της Δ.Ε. Βόλου του Ενιαίου Δήμου Βόλου μετά από την υπ' αρ.111/2011 Απόφαση του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου. (απόφαση 78/2021 Ε.Π.Ζ.)

18.   Λήψη απόφασης για την καταστροφή αχρήστων κινητών πραγμάτων της Διεύθυνσης Υπηρεσίας Δόμησης.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

19.   Λήψη απόφασης για την κοπή δύο δένδρων επί του πεζοδρομίου της οδού Ζάχου 63, στον Δήμο Βόλου, κατόπιν αίτησης κ. Χινδιμπάτογλου Ευάγγελου. (απόφαση 75/2021 Ε.Π.Ζ.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

20.   Λήψη απόφασης περί λήψης μέτρων πυροπροστασίας στο Άλσος Πευκάκια.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΩΝ

21.  Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλου οριστικής παραλαβής έργου "Εργασίες βελτίωσης Περιφερειακών Κοιμητηρίων Δ.Ε. πλην Βόλου και Ν.Ιωνίας - 2017".

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

22.  Εγκατάσταση μόνιμου υδροδοτικού δικτύου κατάσβεσης για πυροπροστασία λόφου Γορίτσας.

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου