14Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ

ΒΟΛΟΣ, 28/9/2018

Αρ. Πρωτ. : 80761

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 14η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής την Τρίτη, 2 Οκτωβρίου 2018 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α  ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1. Γνωμοδότηση επί του αιτήματος παράτασης ωραρίου Μουσικής σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος "ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ-ΚΑΦΕ ΜΠΑΡ" εντός ξενοδοχείου ΞΕΝΙΑ ΠΑΛΛΑΣ στην Πορταριά Πηλίου.

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

2. Λήψη Απόφασης για την Οριστική Διακοπή Λειτουργίας ΚΥΕ, ιδιοκτησίας ΤΑΚΜΑΚΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΣ-από αναβολή υπ' αριθ.71/2018 απόφαση Ε.Π.Ζ.-.

3. Λήψη απόφασης για την αφαίρεση άδειας παράτασης λειτουργίας Μουσικών Οργάνων ΚΥΕ (ΦΑΡΜΑΚΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ).

4. Λήψη απόφασης για την αφαίρεση άδειας παράτασης λειτουργίας Μουσικών Οργάνων ΚΥΕ (ΣΑΡΑΦΗ ΑΓΟΡΙΤΣΑ).

5. Λήψη απόφασης για την αφαίρεση άδειας παράτασης λειτουργίας Μουσικών Οργάνων ΚΥΕ (ΙΣΑΛΟΣ ΜΟΝ. ΕΠΕ).

6. Λήψη απόφασης για τη διατήρηση ή απομάκρυνση κενωθέντος περιπτέρου ιδιοκτησίας κ. Βασιλειάδη Θεοφάνη του Απόστολου, που βρίσκεται στην οδό Πλαστήρα με Φιλ. Ιωάννου, στον Βόλο (υπ' αριθ.106/2018 απόφαση του Συμβουλίου Δημοτικής Κοινότητας Βόλου).

7. Λήψη απόφασης για τη διατήρηση ή απομάκρυνση κενωθέντος περιπτέρου ιδιοκτησίας κ. Μαγαλιού Ιωάννη του Χαραλάμπους, που βρίσκεται στις εργατικές πολυκατοικίες Αγίας Παρασκευής στον Βόλο (υπ' αριθ.105/2018 απόφαση του Συμβουλίου Δημοτικής Κοινότητας).

8. Λήψη απόφασης για τη διόρθωση της υπ' αριθ.18/2018 απόφασης της Ε.Π.Ζ. και της υπ' αριθ.220/2018 απόφασης Δ.Σ. περί μετατόπισης περιπτέρου ιδιοκτησίας Παρισάκη Παρίση του Σωτηρίου, στη θέση κενωθέντος περιπτέρου στον Βόλο, ως προς τη διεύθυνση που ήδη καταλαμβάνει.

9. Λήψη απόφασης σχετικά με την πιθανή εξαίρεση αιγιαλού/ών που βρίσκονται στα όρια του Δήμου για ειδικούς λόγους (ιστορικούς, περιβαλλοντικούς, επικινδυνότητας κ.λ.π.).

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

10. Λήψη απόφασης για την έγκριση χειμερινών δρομολογίων ΚΤΕΛ 2018-2019.

11. Λήψη απόφασης για τη διαμόρφωση «έξυπνων» υπερυψωμένων πεζοδιαβάσεων προς ανάσχεση ταχύτητας οχημάτων & ενίσχυση του επιπέδου οδικής ασφάλειας πεζών στο

τμήμα της οδού Δημητριάδος που είναι ήπιας κυκλοφορίας έναντι του Πάρκου Αγίου Κωνσταντίνου (από Φιλελλήνων έως Περραιβού).

12. Λήψη απόφασης για τη χωροθέτηση γενικών θέσεων για φορτοεκφόρτωση σε τρία σημεία της πόλης του Βόλου.

13Λήψη απόφασης για τον καθορισμό θέσης στάθμευσης οχήματος ΑΜΕΑ στην οδό Ρ. Φεραίου αρ.84, στον Βόλο.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

14. Λήψη απόφασης για την κοπή δύο δένδρων (Ελιών) επί της οδού Δημάρχου Γεωργιάδη 30 στο Δήμο Βόλου, κατόπιν αίτησης κ. Καστρινάκη Νίκης.

15. Λήψη απόφασης για την κοπή τριών δένδρων (Ελιών) επί της οδού Τρικούπη 139 στο Δήμο Βόλου, κατόπιν αίτησης κ. Κούργια Δημητρίου Χρυσοβαλάντη.

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

16. Λήψη απόφασης έγκρισης της παρέκκλισης από τους όρους δόμησης για την κατασκευή ΝΕΑΣ ΙΣΟΓΕΙΑΣ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΠΟΘΗΚΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΕΓΟΥ στην εκτός σχεδίου αλλά εντός Γενικού Πολεοδομικού Σχεδίου (ΓΠΣ) περιοχή της κτηματικής περιφέρειας της Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου.

17. Λήψη απόφασης για τη μετατόπιση περιπτέρου ιδιοκτησίας θύματος ειρηνικής περιόδου κ. Χατζοπούλου Αποστολίας χας Αχιλλέα, από τη θέση που τώρα καταλαμβάνει Γ. Δήμου με Κουταρέλια, στη θέση του κενωθέντος περιπτέρου στην οδό Γκλαβάνη με Ερμού, στον Βόλο(υπ' αριθ.104/2018 απόφαση Συμβουλίου Δημοτικής Κοινότητας Βόλου).

Επιτροπής Ποιότητας Ζωής

ΜΠΑΤΖΙΑΚΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ