15Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ 4/3/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 15η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ- σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας», την Τρίτη, 8 Μαρτίου 2022 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α     ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.   Διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών.

2.   Διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από κλήσεις ΚΟΚ.

3.   Διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από κλήσεις ΚΟΚ .

4.   Διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από κλήσεις ΚΟΚ  (ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ Α.Ε.Β.Ε.) .

5.   Διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από κλήσεις ΚΟΚ (ΧΡΟΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ).

6.   Διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από ΤΑΠ.

7.   Διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών ( Τέλος χρήσης κοινοχρήστου χώρου για Φαδάκη Μαρία του Αριστόδημου με ΑΦΜ105458897).

8.   Διαγραφή οφειλών γης σε χρήμα 20% λόγω εφάπαξ   καταβολής συνολικής οφειλής.

9.   Παράταση της σύμβασης ως προς την καταληκτική ημερομηνία του χρόνου παράδοσης για τον «Εκσυγχρονισμό εξοπλισμού Κοινωνικών Δομών και Δομών Απασχόλησης του Δήμου Βόλου στην περιοχή παρέμβασης» για το Τμήμα 5 «Έπιπλα γραφείου» από την ανάδοχο εταιρεία EXPOFORM ΜΟΝ. Ε.Π.Ε.

10.   Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση της μελέτης και κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού, για την «Ναυαγοσωστική κάλυψη πολυσύχναστων παραλιών και Υποστήριξη ακτών βραβευμένων με Γαλάζια σημαία -μη πολυσύχναστων- με υπεύθυνους ακτής και οριοθέτηση τους εντός των ορίων του Δήμου Βόλου έτους 2022».

11.   Παράταση Χρόνου Ισχύος Προσφορών Διαγωνισμών Έργων.

12.   Έγκριση του 2ου Α.Π.Ε. του έργου: «ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΔΙΚΤΥΟΥ ΠΕΖΟΔΡΟΜΩΝ ΚΑΙ ΔΡΟΜΩΝ ΗΠΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΣΤΟΝ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΑΣΤΙΚΟ ΙΣΤΟ».

13.   Έγκριση 1ου Α.Π.Ε. και 1ου ΠΚΤΝΜΕ του έργου: "ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΑΙΘΟΥΣΩΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΠΤΕΡΥΓΑΣ 27ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΒΟΛΟΥ".

14.   Απόψεις επί της ασκηθείσας προδικαστικής προσφυγής της εταιρίας ¨ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕΡΟΠΗ - ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ ΜΟΝ. Α.Ε.¨ για τον ανοικτό Διαγωνισμού μέσω του ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ (Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ.), για την προμήθεια με τίτλο: «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ – ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΧΑΡΩΝ».

15.   Συγκρότηση Επιτροπής Προσωρινής και Οριστικής Παραλαβής του Έργου «Αποκαταστάσεις και ασφαλτοστρώσεις οδών».

16.   Συγκρότηση Επιτροπής Προσωρινής και Οριστικής Παραλαβής του Έργου «Καθαιρέσεις περιπτέρων από κοινοχρήστους χώρους».

17.   Συγκρότηση Επιτροπής Προσωρινής & Οριστικής Παραλαβής του Έργου: «Διαμόρφωση αύλειων χώρων σχολείων».

18.   Συγκρότηση Επιτροπής ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ & ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ  ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ του Έργου «ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ ΣΤΗ ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΩΝ ΟΔΩΝ ΜΑΙΑΝΔΡΟΥ ΚΑΙ ΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ».

19.   Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και τοποθέτηση εξοπλισμού παιδικής χαράς».

20.   Έγκριση μελέτης με τίτλο «Εργασίες τοποθέτησης ακρυλικού δαπέδου και διαγράμμισης αυτού, σε εξωτερικά γήπεδα καλαθοσφαίρισης ».

21.   ΕΓΚΡΙΣΗ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΕΚΤΕΛΕΣΘΕΙΣΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΧΩΡΩΝ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΓΙΑ ΤΑ 32Ο &10Ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΒΟΛΟΥ ΚΑΙ ΤΑ 18Ο &29Ο ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΒΟΛΟΥ»

22.   Έγκριση μελέτης με τίτλο «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ Η/Μ ΥΛΙΚΩΝ ΓΙΑ ΣΥΝΤΡΙΒΑΝΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ» .

23.   Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και τοποθέτηση εξοπλισμού παιδικής χαράς ».

24.   Έγκριση μελέτης με τίτλο «ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΔΙΑΡΡΟΗΣ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΟΡΤΑΡΙΑΣ» .

25.   Έγκριση παράτασης προθεσμίας της ανάθεσης με τίτλο «Συλλογή επιμετριτικών στοιχείων για τις μελέτες στο γεφύρι “Λουζίνικο” και στο παραλιακό μέτωπο Αλυκών».

26.   Παράταση προθεσμίας της υπηρεσίας με τίτλο: «υπηρεσίες συμβούλου για την ηλεκτρονική αποτύπωση του Δημοτικού οδοφωτισμού και την υποβολή πρότασης αντικατάστασης του υπάρχοντος εξοπλισμού από νέας τεχνολογίας».

27.   Έγκριση παράτασης προθεσμίας της ανάθεσης με τίτλο «Ηλεκτρολογικές εργασίες αντικατάστασης πίνακα στον υποσταθμό του συγκροτήματος “Μουρτζούκου”.

28.   Έγκριση παράτασης προθεσμίας της ανάθεσης με τίτλο “Εργασίες επισκευής και αντικατάστασης κιγκλιδωμάτων και κολόνων στήριξης στεγάστρων στο ειδικό Δημοτικό Σχολείο Αγριάς του Δήμου Βόλου”.

29.   Πολυετής προγραμματισμός ανθρώπινου δυναμικού δημόσιας διοίκησης 2023-2026.

30.   Προγραμματισμός πρόσληψης προσωπικού ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου για την κάλυψη αναγκών ανταποδοτικού χαρακτήρα για το έτος 2022.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

31.   Ανάκληση της υπ’ αρ. 117/2022 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής και λήψη νέας περί συγκρότησης Επιτροπής παρακολούθησης και παραλαβής προμηθειών της Διεύθυνσης Προγραμματισμού, Βιώσιμης Ανάπτυξης και Νέων Τεχνολογιών για το έτος 2022.

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

32.   Έγκριση 1ης παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου «ΔΙΑΓΡΑΜΜΙΣΗ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΓΡΑΜΜΙΣΕΙΣ - ΠΙΛΟΤΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΝΕΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΕΤΟΥΣ 2021 – ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ».

33.   Έγκριση 2ης παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου «ΔΙΑΓΡΑΜΜΙΣΗ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΛΟΙΠΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΕΝΟΤΗΤΩΝ Δ. ΒΟΛΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΓΡΑΜΜΙΣΕΙΣ - ΠΙΛΟΤΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΝΕΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΕΤΟΥΣ 2021».

34.   Έγκριση Πρωτοκόλλου Οριστικής Παραλαβής του έργου: «ΔΙΑΓΡΑΜΜΙΣΗ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΛΟΙΠΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΕΝΟΤΗΤΩΝ Δ. ΒΟΛΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΓΡΑΜΜΙΣΕΙΣ – ΠΙΛΟΤΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΝΕΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΕΤΟΥΣ 2019».

35.   Έγκριση Πρωτοκόλλου Οριστικής Παραλαβής του έργου: «ΔΙΑΓΡΑΜΜΙΣΗ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΓΡΑΜΜΙΣΕΙΣ - ΠΙΛΟΤΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΝΕΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΕΤΟΥΣ 2019 – ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ Δ. Ε. ΒΟΛΟΥ».

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

36.   Παροχή  εντολής  και  πληρεξουσιότητας  για  την  απόκρουση  της   με  αριθ. καταθ. 228/2021  αίτησης  αναίρεσης  ενώπιον  του  Α΄ Τμήματος  του  ΣτΕ.

37.   Λήψη απόφασης για τον εξώδικο συμβιβασμό επί της αγωγής της "ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΑΝΩΝΥΜΗΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΗΣ-ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ" κατά του Δήμου Βόλου ενώπιον του Ειρηνοδικείου Βόλου.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Τρίτη, 8 Μάρτιος, 2022