15Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ 15/5/2015

Για συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 15η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου την Τετάρτη, 20 Μαΐου 2015 και ώρα 14:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1. Άνοιγμα λογαριασμού για μεταφορά των ταμειακών διαθεσίμων στην Τράπεζα της Ελλάδος και ορισμός εξουσιοδοτημένων οργάνων για την κίνησή του.
2. Λήψη απόφασης για την επανασύσταση της Δημοτικής Αστυνομίας.
3. Λήψη απόφασης για την παραχώρηση της χρήσης δημοτικών κοινοχρήστων χώρων στον Εξωραϊστικό - Εκπολιτιστικό Αθλητικό & Αλιευτικό Σύλλογο Κριθαριάς "ΝΕΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ", προκειμένου να διοργανωθούν εκδηλώσεις για το Πολιτιστικό Καλοκαίρι 2015.
4. Λήψη απόφασης για τη συμμετοχή του Δήμου στην αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της εταιρείας "ΣΦΑΓΕΙΑ ΒΟΛΟΥ Α.Ε.", με τροποποίηση του άρθρου 5 του εταιρικού καταστατικού.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
5. Σύσταση προσωρινής προσωποπαγούς θέσης, σε εφαρμογή της αριθ. 696/11-12-2014 απόφασης του Γ' Τμήματος του ΑΣΕΠ.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
6. Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου.
7. Λήψη απόφασης προέγκρισης δαπανών για την υλοποίηση διαφόρων εκδηλώσεων του Δήμου.
8. Λήψη απόφασης έγκρισης δαπανών για την υλοποίηση διαφόρων εκδηλώσεων του Δήμου.
9. Λήψη απόφασης για τη μείωση μισθώματος καταστήματος που βρίσκεται εντός του πάρκου Αναύρου, κατόπιν αίτησης του κ. Αθανασίου Γεωργίου.
10. Λήψη απόφασης επί αιτήματος της εταιρείας "Α. ΚΩΣΤΑΡΑΣ & ΣΙΑ Ε.Ε." για επιστροφή εγγυητικής επιστολής καλής εκτέλεσης.
11. Τροποποίηση της αριθμ.83/2015 απόφασης Δ.Σ. αναφορικά με τη συγκρότηση Εκτιμητικής Επιτροπής για την εκμίσθωση ακινήτων του Δήμου, βάσει των άρθρων 186 παρ.5 και 192 του Ν.3463/2006.
12. Διαπιστωτική Πράξη περί λύσεως της συμβάσεως δωρεάς αναφορικά με το επί της διασταυρώσεως των οδών Κάδμου και Θράκης στην Ν.Ιωνία οικόπεδο (πρώην κτίριο
Αστυνομικού Τμήματος Ν.Ιωνίας) και της συνεπεία αυτής επανακτήσεως υπό του Δήμου της κυριότητας του δωρηθέντος ακινήτου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
13. Λήψη απόφασης συγκρότησης επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Κέντρο Διαβίωσης Αστέγων στη Νεάπολη".
14. Λήψη απόφασης συγκρότησης επιτροπής οριστικής παραλαβής του έργου "Συντήρηση αγροτικής οδοποιίας Δ.Ε. Αγριάς έτους 2012".
15. Λήψη απόφασης για την παράταση προθεσμίας του έργου "Αποκατάσταση ζημιών στις πλατείες και στους κοινόχρηστους χώρους".
16. Λήψη απόφασης για την παράταση προθεσμίας του έργου "Συντήρηση δρόμων Δ.Ε.πλην Βόλου και Ν. Ιωνίας έτους 2013".
17. Λήψη απόφασης έγκρισης του 1ου Α.Π.Ε., του 1ου Π.Κ.Ν.Τ.Μ. του έργου "Αποκατάσταση ζημιών στις πλατείες και στους κοινόχρηστους χώρους".
18. Λήψη απόφασης έγκρισης του 2ου Α.Π.Ε. (άνευ υπερβάσεως τακτοποιητικού χαρακτήρα) και παράταση προθεσμίας του έργου "Κατασκευές οδών έτους 2013".

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΩΝ
19. Λήψη απόφασης για την ανταλλαγή οικογενειακών τάφων.

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ
20. Έγκριση της υπ' αριθμ. 152/2015 απόφασης του Δ.Σ. της ΔΕΥΑΜΒ περί αναστολής διακοπής υδροδότησης (μετά από ληξιπρόθεσμες οφειλές), σε μακροχρόνια ανέργους,
πολύτεκνους και τρίτεκνους βάσει προϋποθέσεων.

Ο Πρόεδρος του
Δημοτικού Συμβουλίου