16Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ

ΒΟΛΟΣ   15/12/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 16η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ - σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 78 του Ν.4954/2022 «Λήψη αποφάσεων συλλογικών οργάνων Ο.Τ.Α. α’ βαθμού και διοικητικών συμβουλίων εποπτευόμενων νομικών τους προσώπων κατά το διάστημα ισχύος των μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 - την Δευτέρα, 19 Δεκεμβρίου 2022 και ώρα 11:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

1.   Λήψη απόφασης για αποζημίωση από την κυρωμένη 2/99 πράξης εφαρμογής του Ν.Α. τομέα του σχεδίου πόλης Αγριάς της Δ.Ε. Αγριάς του Δήμου Βόλου για την ιδιοκτησία Αγορίτση Ελένης του Σταύρου.

2.   Λήψη απόφασης για την αποζημίωση επικειμένων Βούλγαρη Ελευθερίας, εντός της 2/2021 Πράξης Εφαρμογής νεοεντασσομένων περιοχών Νέων Παγασών του Δήμου Βόλου.

3.   Λήψη απόφασης για την τροποποίηση σχεδίου πόλης στο Ο.Τ.714 της συνοικίας «Κάραγατς» της Δ.Ε. Βόλου του ενιαίου Δήμου Βόλου (κατάργηση κοινόχρηστου χώρου μετά από την υπ’ αριθ. Α313/2022 Απόφαση του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου.

4.   Λήψη απόφασης για την τροποποίηση σχεδίου πόλης στην περιοχή Αγίου Γεωργίου (Μεγάλη  Βελανιδιά) της Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου του Ενιαίου Δήμου Βόλου με κατάργηση κοινοχρήστου χώρου σύμφωνα με την υπ’ αρ. Α404/2021 Απόφαση Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου.

5.    Λήψη απόφασης για την τροποποίηση σχεδίου πόλης στην περιοχή «Μάραθος» της Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου του Ενιαίου Δήμου Βόλου με κατάργηση κοινοχρήστου χώρου σύμφωνα με το Ν. 4759/2020.

6.    Λήψη απόφασης για την τροποποίηση σχεδίου πόλης στο  Ο.Τ.  Γ185  της Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου του Ενιαίου Δήμου Βόλου με κατάργηση κοινοχρήστου χώρου σύμφωνα με το Ν. 4759/2020.

7.    Λήψη απόφασης για την τροποποίηση σχεδίου πόλης στα Ο.Τ. 237-238 της Δ.Ε. Νέας Ιωνίας του Ενιαίου Δήμου Βόλου με κατάργηση κοινόχρηστου χώρου σύμφωνα με την υπ’ αριθ.10/2014 Απόφαση του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου.

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

8.    Λήψη απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων:  "Μονοδρόμηση της οδού Μυρμιδόνων από 54ου Συντάγματος ΕΛ.ΑΣ. έως Ζάχου".

9.    Λήψη απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: "Αντιδρόμηση οδών Παπακυριαζή και Βελισσαρίου και χωροθέτηση πιάτσας ταξί στην οδό Παπακυριαζή".

10.   Λήψη απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: "Διαμόρφωση πεζοδιάβασης στην οδό Πολυμέρη".

11.   Λήψη απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: "Διασφάλιση ορατότητας και ενίσχυση της οδικής ασφάλειας στη διαστύρωση των οδών Δρακείας και Εθνικής Αντιστάσεως στην Αγριά".

12.   Λήψη απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: "Χωροθέτηση θέσεων στάσης τουριστικών λεωφορείων".

13.   Λήψη απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: "Έγκριση των χειμερινών δρομολογίων 2022-2023 του Αστικού ΚΤΕΛ Βόλου".

14.   Λήψη απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: "Αλλαγή κατεύθυνσης της μονοδρομημένης οδού Νοταρά στην περιοχή Νεάπολη".

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

15.   Λήψη απόφασης για την διακοπή χρήσης μουσικής σε ΚΥΕ (Κ.ΜΑΓΟΣ Χ.ΜΑΣΙΑΛΑΣ ΣΙΑ ΟΕ).

16.   Λήψη απόφασης για την διακοπή χρήσης μουσικής σε ΚΥΕ (ΚΩΣΤΟΓΛΟΥ ΜΙΧΑΗΛ).

17.   Λήψη απόφασης για την διακοπή χρήσης μουσικής σε ΚΥΕ (ΠΑΧΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ).

Επιτροπής Ποιότητας Ζωής

ΚΑΠΟΥΡΝΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ