16Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ

ΒΟΛΟΣ 25/7/2013

ΤΜΗΜΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ

Για συνεδρίαση Επιτροπής Ποιότητας Ζωής

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 16η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής την Τρίτη, 30 Ιουλίου 2013 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο
Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ
1 Έγκριση χορήγησης άδειας χρήσης και λειτουργίας μουσικών οργάνων στο κατάστημα Υ.Ε. (ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΑΖΙΚΗΣ ΕΣΤΙΑΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΨΥΧΗΣ (ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ- ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ-ΜΠΑΡ) του ΛΙΑΣΚΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΥ του ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ που βρίσκεται στην θέση «ΣΟΥΤΡΑΛΙ» της Τ. Αγριάς της Δημοτικής Ενότητας Αρτέμιδας.
2 Έγκριση χορήγησης άδειας χρήσης και λειτουργίας μουσικών οργάνων στο κατάστημα Υ.Ε. (ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ-ΣΝΑΚ ΜΠΑΡ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΗΡΙΟ) του ΚΙΤΤΑ ΜΑΡΙΟΥ-ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ που βρίσκεται στην Τοπική Κοινότητα Μακρυνίτσας της Δημοτικής Ενότητας Μακρυνίτσας.
3 Έγκριση χορήγησης άδειας χρήσης και λειτουργίας μουσικών οργάνων στο κατάστημα Υ.Ε. (ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ-ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ-ΣΝΑΚ ΜΠΑΡ) της Κ.ΚΑΜΟΝΑΧΟΥ-Ε.ΚΑΜΟΝΑΧΟΥ Ο.Ε. που βρίσκεται στην Τοπική Κοινότητα Πορταριάς της Δημοτικής Ενότητας Πορταριάς.
4 Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων (ENTERTAINMENT P.C. IKE).
5 Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων (ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ).
6 Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων (ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΒΟΛΟΥ ΑΕ).
7 Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων από αναβολή υπ' αριθ.293/2013 απόφαση (ΛΙΑΔΕΛΗ ΕΛΕΝΗ ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΕΠΕ).
8 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΚΟΥΤΣΟΚΕΡΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ του ΙΩΑΝΝΗ).
9 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (Ν.ΜΠΟΥΡΑΣ & ΣΙΑ Ο.Ε.).
10 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΣΚΑΦΙΔΑΣ Η.Η.Ν. Ο.Ε.).
11 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΠΑΣΧΟΥΔΗ ΣΥΡΑΓΓΟΥΛΑ).
12 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος από αναβολή υπ' αριθ.14/2013 απόφαση (ΑΒ Βασιλόπουλος Α.Ε.).
13 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος από αναβολή υπ' αριθ.299/2013 απόφαση (ΜΑΣΟΥΤΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ Α.Ε.-ΑΧΙΛΛΟΠΟΥΛΟΥ 171).
14 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος από αναβολή υπ' αριθ.300/2013 απόφαση (Δ. ΜΑΣΟΥΤΗΣ Α.Ε.- ΘΥΑΤΕΙΡΩΝ 2/ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ).
15 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος από αναβολή υπ' αριθ.301/2013 απόφαση (ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ).
16 Επανεξέταση της αφαίρεσης άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων (ΒΑΪΤΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-υπ' αριθ.298/2013 απόφαση) κατόπιν του 1020/19682/25α/7-6-2013 εγγράφου του Αστυνομικού Τμήματος Βόλου (ορθή επανάληψη ως προς το είδος της παράβασης).

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ
17 Προέγκριση για ίδρυση καταστήματος με χρήση«επιχείρηση μαζικής εστίασης & αναψυχής», εντός του οικισμού Άνω Λεχωνίων της Τα.Κ.Λεχωνίων της Δ.Ε. Αρτέμιδας του Δ. Βόλου.
18 Παραχώρηση πλατείας Δημητρίου και Αικατερίνης Καβούρα για το λαϊκό πανηγύρι της Μεταμόρφωσης του Σωτήρος στο σύλλογο Δημοκρατική Εκπολιτιστική Κίνηση Κάτω
Λεχωνίων.
19 Παραχώρηση δημοτικής πλατείας Τοπικής Κοινότητας Άνω Βόλου της Δημοτικής Κοινότητας Ιωλκού για πραγματοποίηση εκδήλωσης.
20 Λήψη απόφασης για την παραχώρηση χρήσης της πλατείας "Χατζίνη" για πραγματοποίηση εκδηλώσεων κατόπιν αίτησης της Μουσικής Κοινότητας arTree MUSIC.
21 Κρίση ενστάσεων επί της πρότασης χαρακτηρισμού δύο οικοπέδων ως Κ.Χ. εντός του εγκερκιμένου σχεδίου πόλης Μαράθου, επιπλέον των προτεινόμενων στην Πολεοδομική Μελέτη (Β΄ ΦΑΣΗ), για το σύνολο οικισμού Μαράθου της Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου.
22 Κρίση ένστασης κατά της 194/2013 Α.Δ.Σ. η οποία αφορά τροποποίησης όρων δόμησης στο Ο.Τ. 1148 στη συνοικία Αγίων Αναργύρων.
23 Τροποποίηση σχεδίου πόλης στο Ο.Τ. 854 της συνοικίας Νέας Δημητριάδας, μετά από την υπ' αρ.10/2013 απόφαση του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου.
24 Τροποποίηση σχεδίου πόλεως Αγριάς της Δ.Ε.Αγριάς του Δ.Βόλου.
25 Τροποποίηση σχεδίου πόλης στο Ο.Τ. 1097 στη συνοικία "Χιλιαδού".
26 'Εγκριση εγκατάστασης κατανεμητών οπτικού δικτύου στις Δημοτικές Ενότητες Αγριάς και Λεχωνίων του Δήμου Βόλου.
27 Αίτημα κατοίκων συνοικίας Αγίων Αναργύρων για κατάργηση μπασκέτας στη διασταύρωση των οδών Σινιώρη και Κολοκοτρώνη.

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ
28 Κανονιστική απόφαση για διασφάλιση ελιγμών του λεωφορείου του Αστικού ΚΤΕΛ στην πλατεία Αγίου Ονουφρίου Δήμου Βόλου.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ
29 Επανεξέταση του θέματος κοπής του δέντρου (Σφένδαμος) στην οδό Κουρουνιώτη με Μ. Λοΐζου, κατόπιν της αρ. πρωτ.80158/5-7-2013 αίτησης του κ. Δημόπουλου.
30 Λήψη απόφασης για την κοπής δέντρου (Λεύκα) που βρίσκεται στο πεζοδρόμιο της οδού Πολυμέρη, στη συμβολή της με την οδό Ναυσικάς, όπισθεν του 2ου Λυκείου Βόλου, στην περιοχή Αναύρου.

Επιτροπής Ποιότητας Ζωής
ΜΟΣΧΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ