16Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ

ΒΟΛΟΣ 18/6/2015

Για συνεδρίαση Επιτροπής Ποιότητας Ζωής

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 16η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής την Τρίτη, 23 Ιουνίου 2015 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ
1 Χορήγηση α) άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων στο κατάστημα Υ.Ε. της εταιρείας ΑΫΦΑΝΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ & ΣΙΑ Ε.Ε. με χρήση ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΜΠΑΡ  που βρίσκεται στο Κατηχώρι Δήμου Βόλου και β) παράτασης άδειας μουσικών οργάνων στο εν λόγω κατάστημα.
2 Χορήγηση α) άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων στο κατάστημα Υ.Ε. του ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗ ΓΕΩΡΓΙΟΥμε χρήση ΤΑΒΕΡΝΑ- ΚΑΦΕ-ΜΠΑΡ  που βρίσκεται στην ΑΝΑΚΑΣΙΑ Δήμου Βόλου και β) παράτασης άδειας μουσικών οργάνων στο εν λόγω κατάστημα.
3 Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων (ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΗΣ & ΣΙΑ Ο.Ε.).
4 Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων (ΠΑΠΑΣΤΕΡΓΙΟΥ  ΙΩΑΝΝΗΣ).
5 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΝΤΕΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ)-από αναβολή υπ' αριθ.139/2015 απόφαση.  6 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΜΠΑΡΜΠΟΥΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ)-από αναβολή υπ' αριθ.140/2015 απόφαση.7 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΜΥΛΩΝΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ)-από αναβολή υπ' αριθ.142/2015 απόφαση.
8 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΣΚΑΦΙΔΑΣ Η.Η.Ν. ΟΕ).
9 Ανακλήσεις ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΓΙΟΥΛΑΣ ΛΑΖΑΡΟΣ & ΣΙΑ ΟΕ).
10 Ανάκληση της άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ).
11 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (Παπαλεξόπουλος).

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ
12 Λήψη απόφασης α) για τη Β2 Φάση της Μελέτης Αναθεώρησης κι Επέκτασης του Γενικού Πολεοδομικού Σχεδίου (ΓΠΣ) του Πολεοδομικού Συγκροτήματος Βόλου και β)για την εξαίρεση από τις διαδικασίες προσαρμογής  χρήσεων γης του άρθρου 33 του Ν.4269/2014 της μελέτης Αναθεώρησης και Επέκτασης του Γενικού Πολεοδομικού Σχεδίου (ΓΠΣ) του Πολεοδομικού Συγκροτήματος Βόλου.
13 Λήψη απόφασης για την έγκριση επικαιροποιημένου χρονοδιαγράμματος Μελέτης Σχεδίου Χωρικής και Οικιστικής Οργάνωσης Ανοικτής Πόλης (Σ.Χ.Ο.Ο.Α.Π.) Δ.Ε. Μακρινίτσας Ν. Μαγνησίας.
14 Προέγκριση για την ίδρυση καταστήματος με χρήση "μαζικής εστίασης παρασκευής και διάθεσης πλήρους γεύματος-καφετέρια" της Δημοτικής Κοινότητας Αισωνίας του Δήμου Βόλου.
15 Προέγκριση για την ίδρυση καταστήματος με χρήση "εστιατόριο (μαζική εστίαση)" της Δημοτικής Κοινότητας Πορταριάς του Δήμου Βόλου.
16 Λήψη απόφασης για την παραχώρηση χώρων πεζοδρομίου για την τοποθέτηση γραμματοκιβωτίων ΕΛ.ΤΑ στη Δ.Κ. Αγριάς Δήμου Βόλου.
17 Έγκριση συμψηφισμού αποζημίωσης λόγω ρυμοτόμησης με την εισφορά σε χρήμα του Δάτση Μιχαήλ, εντός της 2/93 Π.Ε. στην περιοχή Αγίου Νεκταρίου της Δ.Ε. Νέας Ιωνίας του Δήμου Βόλου.

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ
18 Καθορισμός θέσεων μοτό & ποδηλάτων στην πλατεία Ελευθερίας.

Η Πρόεδρος της
Επιτροπής Ποιότητας Ζωής