17Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ

ΒΟΛΟΣ  8/11/2019

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 17η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής την Τετάρτη, 13 Νοεμβρίου 2019 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

1. Λήψη απόφασης για την διακοπή χρήσης Μουσικής-αφαίρεση άδειας ωραρίου χρήσης αυτής (LITTLE DAISY ENTERTAINMENT ANDMORE ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ).

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

2.  Λήψη απόφασης για την τροποποίηση της υπ' αριθ.642/2019 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου που αφορά στη χωροθέτηση υπόγειων και συστημάτων βύθισης – ανύψωσης, κάδων αποκομιδής απορριμμάτων  & ανακύκλωσης στον Δήμο Βόλου”.

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

3.  Λήψη απόφασης για την έγκριση των χειμερινών δρομολογίων της ¨ΑΣΤΙΚΟ ΚΤΕΛ ΒΟΛΟΥ Α.Ε.¨  2019-2020.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

4.  Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρου (Λυγούστρο) που βρίσκεται στην οδό Ροζού αρ.89, κατόπιν αίτησης του κυρίου Φιλιτρή Ιωάννη.

5. Λήψη απόφασης για την αντικατάσταση-κοπή τριών (3) δέντρων που βρίσκονταιστη διασταύρωση των οδών Περαιβού με Δημ. Γεωργιάδου αρ.271, κατόπιν αίτησης του κυρίου Τσιρνόβα Ευάγγελου.

6.  Λήψη απόφασης για την κοπή  δύο (2) δέντρων που βρίσκονται στην οδό Τσαμαδού αρ.9 στη Νεάπολη, κατόπιν αίτησης του κυρίου Σταυριανάκη Παναγιώτη.

7.  Λήψη απόφασης για την κοπή ενός  δέντρου που βρίσκεται στην οδό Λόρδου Βύρωνος με  Μαυροκορδάτου αρ.110, κατόπιν αίτησης του κυρίου Γούναρη Αριστείδη.

8.  Λήψη απόφασης για την αντικατάσταση-κοπή  επτά (7) δέντρων που βρίσκονται στην οδό Ροζού αρ.83, κατόπιν αίτησης της κυρίας Μπομπότη Φανής.

9.  Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρου (Ελιά) που βρίσκεται στην οδό Φιλίππου με Δημοκρατίας αρ.34, στην Αγριά, κατόπιν αίτηση του κ. Μπουρτζή Κωνσταντίνου.

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

10.  Κρίση ένστασης κατά της υπ' αριθ.934/2018 απόφασης Δ.Σ. η οποία αφορά στην τροποποίηση του ρυμοτομικού σχεδίου στο Ο.Τ. το οποίο περικλείεται από τις οδούς Αριστοτέλους-Πλάτωνος-Δεληγιάννη-Κένταυρου Χείρωνος της Δ.Ε. Αγριάς του Ενιαίου Δήμου Βόλου.

11.  Λήψη απόφασης για την αλλαγή απόδοσης του νέου οικοπέδου 04Ν στο Ο.Τ.1557, στην ιδιοκτησία με κτηματολογικό αριθμό 070201, εντός της 3α/1993 κυρωμένης Πράξης Εφαρμογής, περιοχής Βορείων Συνοικιών του Δήμου Βόλου, με νέο οικόπεδο από την Τράπεζα Γης του Δήμου Βόλου στο Ο.Τ.Γ730, εντός 6/1997 κυρωμένης Πράξης Εφαρμογής περιοχής Μαχαιρίτσα της Δ.Ε. Νέας Ιωνίας του Δήμου Βόλου.

12.  Λήψη απόφασης για την έγκριση αποζημίωσης Ελένης Μπακρατσά-Μακρή στο Ο.Τ.Γ771, περιοχής ¨έναντι Βιοσκύρ¨ της Δ.Ε. Νέας Ιωνίας του Δήμου Βόλου.

13.  Λήψη απόφασης για την έγκριση αποζημίωσης από την κυρωμένη 2/99 Πράξη Εφαρμογής του Ν.Α. τομέα του σχεδίου πόλης Αγριάς της Δ.Ε. Αγριάς του Δήμου Βόλου για την συνιδιοκτησία Στόικου Νικολάου του Παύλου (κληρονόμου Σταμάτη Αικατερίνης συζ. Παύλου Στόικου).

14.  Λήψη απόφασης για την έγκριση αποζημίωσης επικειμένων του οικοπέδου με κ.α.201613 συνιδιοκτησίας Κουνέ Βλάσσιου, στα Ο.Τ.198 & 201 της υπ' αριθ.5/07 Πράξης Εφαρμογής περιοχής "Δυτικά της οδού Αμιρά" της Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου.

15.  Λήψη απόφασης για την έγκριση αποζημίωσης επικειμένων του οικοπέδου με κ.α.201613 συνιδιοκτησίας Κουνέ Στυλιανού, στα Ο.Τ.198 & 201 της υπ' αριθ.5/07 Πράξης Εφαρμογής περιοχής "Δυτικά της οδού Αμιρά" της Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου.

16.  Λήψη απόφασης για την έγκριση αποζημίωσης επικειμένων και συμψηφισμού των οφειλών του οικοπέδου συνιδιοκτησίας Κόντη Απόστολου του Βασιλείου, με κ.α. 201709 στα Ο.Τ.206 & 208 της υπ' αριθ.5/07 Πράξης Εφαρμογής περιοχής "Δυτικά της οδού Αμιρά" της Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου.

17.  Λήψη απόφασης για την έγκριση αποζημίωσης επικειμένων του οικοπέδου με κ.α.610505 ιδιοκτησίας Τριανταφυλλόπουλου Χρήστου, στο Ο.Τ.192 της υπ' αριθ.10/95 Πράξης Εφαρμογής της περιοχής "Στούπι-Αλωνάκι" της Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

18.  Έκφραση γνώμης επί της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων (ΜΠΕ) του «Φωτοβολταϊκού πάρκου συνολικής ισχύος 7,983 ΜW στη θέση «Μεγάλη Βελανιδιά» της Δημοτικής Κοινότητας Νέας Αγχιάλου, της Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου, Δήμου Βόλου, Περιφερειακής Ενότητας Μαγνησίας», στην Περιφέρεια Θεσσαλίας (απόφαση Συμβουλίου Κοινότητας Νέας Αγχιάλου).

Επιτροπής Ποιότητας Ζωής

ΜΠΑΤΖΙΑΚΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ