18Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  17/5/2024

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 18η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ, την Τετάρτη, 22 Μαΐου 2024 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1     Πρόσληψη προσωπικού με σχέση εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου Χρόνου (ΙΔΟΧ) στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος της ΕΕΤΑΑ "Πρόγραμμα Προσχολικής Αγωγής & Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών", περιόδου 2023-2024, λόγω συνταξιοδοτήσεων και οικειοθελούς αποχωρήσεων προσωπικού.

2     Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την υπηρεσία «Εργασίες ταφών-εκταφών στα Κοιμητήρια της Διεύθυνσης Κοιμητηρίων και των Περιφερειακών Κοιμητηρίων των Δ.Ε. του Δήμου Βόλου», ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 179.800,00€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.

3     Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση της μελέτης και κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια ανοικτού ηλεκτρονικού διαγωνισμού κάτω των ορίων, για την «Προμήθεια εξοπλισμού και τοποθέτηση που αφορά την υποστήριξη των λουομένων των παραλιών του Δήμου Βόλου».

4     Συγκρότηση επιτροπής διενέργειας διαγωνισμού και αξιολόγησης προσφορών για τον Διαγωνισμό «Προμήθεια Χριστουγεννιάτικου Διακόσμου 2024», για τις ανάγκες στολισμού της πόλης.

5     Υποβολή εισήγησης για την αναγκαιότητα σύναψης και ανάθεσης δημόσιας Σύμβασης σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4412/2016 για την εκτέλεση  υπηρεσιών καθαρισμού δημοτικών κτηρίων Δήμου Βόλου.

6     Έγκριση του αποτελέσματος της δημοπρασίας εκμίσθωσης ακινήτου ιδιοκτησία του κληροδοτήματος «Απόστολου Αλεξ. Δράκου» επί της οδού Κωνσταντά 88 στο Βόλο.

7     Λήψη απόφασης σχετικά με την συμπλήρωση της αριθ. 154/2024 απόφασης Δ.Ε. για τη σύσταση πάγιας προκαταβολής σε υπαλλήλους του Δήμου Βόλου για το έτος 2024».

8     Λήψη απόφασης για την διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών διδάκτρων φοίτησης σε Δημοτική Σχολή Χορού . ”

9     Λήψη απόφασης για την διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από κλήσεις ΚΟΚ.

10    Λήψη απόφασης για την επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντος και εισπραχθέντος χρηματικού ποσού  από ΤΑΠ (Παίζάνου Φωτεινή ).

11    Λήψη απόφασης για την επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντος και εισπραχθέντος χρηματικού ποσού  από ΤΑΠ (Παπαδημητρίου Γεώργιο).

12    Λήψη απόφασης για την επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντος και εισπραχθέντος χρηματικού ποσού  από ΤΑΠ (Τσικρίκη Δήμητρα).

13    Λήψη απόφασης για την επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντων και εισπραχθέντων χρηματικών ποσών (Ψιλιώτης Παυσανίας).

14    Λήψη απόφασης για την προέγκριση δαπανών εκδηλώσεων του Τμήματος Δημοσίων Σχέσεων.

15    Έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. και του 1ου Π.Κ.Τ.Μ.Ν.Ε του έργου: ''Βελτιώσεις υφιστάμενων δρόμων πρόσβασης σε γεωργικές και κτηνοτροφικές εκμεταλλεύσεις στη Δ.Ε.Νέας Αγχιάλου-Δήμου Βόλου''.

16    Έγκριση 3ου Α.Π.Ε. του έργου  « ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ  ΠΑΙΔΙΚΩΝ  ΧΑΡΩΝ  ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΕΝΟΤΗΤΩΝ.

17    Έγκριση του 4ου Α.Π.Ε. του Έργου: «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΤΟΣΤΡΩΣΕΙΣ  ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ Ν. ΙΩΝΙΑΣ»

18    Έγκριση 9ης παράτασης του συμβατικού χρόνου για το έργο: ''Επισκευή -Ενίσχυση Φέροντα Οργανισμού και ανακαίνιση του Δημοτικού Θεάτρου''.

19    Έγκριση της 5ης παράτασης της προθεσμίας περάτωσης του έργου: «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΣΚΕΝΔΕΡΑΝΗ».

20    Έγκριση πρωτοκόλλου παραλαβής του έργου: «ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΜΑΙΑΝΔΡΟΥ ΜΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΘΕΣΕΩΝ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΚΑΙ ΔΙΑΠΛΑΤΥΝΣΗ ΤΟΥ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟΥ»

21    Υποβολή πρακτικού ηλεκτρονικής αποσφράγισης (ελέγχου δικαιολογητικών συμμετοχής – αξιολόγησης και βαθμολόγησης τεχνικών προσφορών) του διαγωνισμού μελέτης που αφορά το τμήμα: «ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ ΤΜΗΜΑ 1 (ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ Ν. ΙΩΝΙΑΣ – ΑΙΣΩΝΙΑΣ – ΟΔΟΙ ΛΑΡΙΣΗΣ & ΖΑΧΟΥ», εκτιμώμενης 88.200,00 € (πλέον Φ.Π.Α. 24%)  από την εκπόνηση μελέτης με τίτλο: «ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ», προϋπολογισμού 171.200,00  € (πλέον Φ.Π.Α. 24%).

22    Λήψη απόφασης για την υποβολή μελέτης με τίτλο: ''Προμήθεια προγραμματιζομένων λογικών ελεγκτών (PLC) στο Δημοτικό χώρο στάθμευσης αυτοκινήτων στην οδό Φιλελλήνων''.

23    Λήψη απόφασης για την παράταση προθεσμίας του Έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΠΛΑΚΟΣΤΡΩΣΕΩΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΕΤΟΥΣ 2021».

24    Έγκριση Παράτασης προθεσμίας περαίωσης έργου με τίτλο «Εργασίες Συντήρησης Δημοτικών κτιρίων όλων των Δημοτικών Ενοτήτων».

25    Υποβολή πρακτικού ηλεκτρονικής αποσφράγισης (ελέγχου δικαιολογητικών συμμετοχής – αξιολόγησης και βαθμολόγησης τεχνικών προσφορών) του διαγωνισμού μελέτης που αφορά το τμήμα: «ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ ΤΜΗΜΑ 3 (ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΙΩΛΚΟΥ – ΠΟΡΤΑΡΙΑΣ – Δ.Κ. ΜΑΚΡΙΝΙΤΣΗΣ, ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΟ ΤΜΗΜΑ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ)», εκτιμώμενης 83.000,00 € (πλέον Φ.Π.Α. 24%) από την εκπόνηση μελέτης με τίτλο: «ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ», προϋπολογισμού 171.200,00  € (πλέον Φ.Π.Α. 24%).

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

26    Ορισμός μελών της Κοινής Επιτροπής Παρακολούθησης της Προγραμματικής Σύμβασης της

πράξης «Αποκατάσταση ζημιών αρδευτικού δικτύου Δήμου Βόλου (Αγ. Βλάσιος, Αγριά, Αγ.

Λαυρέντιος, Δράκεια, Άνω Λεχώνια και Κάτω Λεχώνια)».

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

27    Λήψη απόφασης για την ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΕΝΤΟΛΗΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΟΤΗΤΑΣ.

Δημοτικής Επιτροπής

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΡΗΣ