18Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ,  21/10/2021

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 18η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ και με ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗ (Μεικτή Συνεδρίαση) - σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας»- την Δευτέρα, 25 Οκτωβρίου 2021 και ώρα 18:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Παρακαλείσθε όπως μας γνωρίσετε, τον τρόπο συμμετοχής σας στη Συνεδρίαση, έως και την Δευτέρα 25 Οκτωβρίου 2021 και ώρα 12:00 στο e-mail: praktikadb@volos-city.gr.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1.  Λήψη απόφασης για την έγκριση του Στρατηγικού Σχεδίου του Δήμου Βόλου - Α' Φάση Επιχειρησιακού Προγράμματος για την περίοδο 2020-2023.

2.  Τροποποίηση της με αριθμό 607/2019 απόφασης του Δ.Σ. Βόλου, ως προς την αντικατάσταση του μέλους στην Επιτροπή για την Καταλληλότητα και Επιλογή Χώρων για τη Στέγαση Σχολικών Μονάδων.

3.  Τροποποίηση της με αριθμό 610/2019 απόφασης του Δ.Σ. Βόλου, ως προς την αντικατάσταση μέλους και Προέδρου στην Επιτροπή Τουριστικής Ανάπτυξης και Προβολής του Δήμου Βόλου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

4.  Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2021. (απόφαση Ο.Ε)

5.  Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλων οριστικής παραλαβής εργασιών/βεβαιώσεων καλής εκτέλεσης εργασιών της Διεύθυνσης Οικονομικών Υπηρεσιών.

6.  Λήψη απόφασης περί έγκρισης πρακτικού της επιτροπής περί επιλύσεως δια συμβιβασμού φορολογικών διαφορών και αμφισβητήσεων Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοικήσεως.

7.  Λήψη απόφασης για την παραχώρηση της αίθουσας του Στρατώνα στον Άγιο Λαυρέντιο στον Αναπτυξιακό Σύλλογο Αγ. Λαυρεντίου.

8.  Λήψη απόφασης για την εκμίσθωση δημοτικού χώρου εμβαδού 35 τ.μ. που βρίσκεται παραπλεύρως του Εκθεσιακού Κέντρου - Λ. Αθηνών στο Π.Άρεως.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

9.  Λήψη απόφασης για την αντικατάσταση Προέδρου Επιτροπής Διαχείρισης του Δημοτικού Κοινωνικού Παντοπωλείου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤ/ΞΗΣ

10.  Λήψη απόφασης για τη διαγραφή παραγωγού πωλητή λαϊκών αγορών. (ΓΚΟΡΓΚΟΛΙΑ ΜΑΡΙΑ)

11.  Λήψη απόφασης για τη χορήγηση άδειας παραγωγού πωλητή λαϊκών αγορών. (ΓΟΥΡΓΙΩΤΗ ΛΕΜΟΝΙΑ)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

12.  Λήψη απόφασης για την 8η τροποποίηση του Τεχνικού Προγράμματος, έτους 2021.

13.  Λήψη απόφασης για την τροποποίηση χρήσης δώματος του Πολυόροφου κτιρίου στάθμευσης αυτοκινήτων στη διασταύρωση των οδών Δημητριάδος - Φιλελλήνων.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

14.   Λήψη απόφασης για την τροποποίηση του εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου πόλης στο Ο.Τ. 1274 της συνοικίας Νεάπολης του Δήμου Βόλου για την ανέγερση νέου Δικαστικού Μεγάρου. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

15.  Λήψη απόφασης για την προσκύρωση οικοπεδικής έκτασης εμβαδού 1,10 τ.μ., στην ιδιοκτησία με κ.α. π030614 στο Ο.Τ. 291, περιοχής Νέων Παγασών του Δήμου Βόλου. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

16.  Λήψη απόφασης για την αποζημίωση ιδιοκτησίας της κας Ξανθά Ελένης του Ιωάννη, σύμφωνα με την κυρωμένη 2ΔΒ/2005 (νέα επανασύνταξη) Πράξη προσκύρωσης, τακτοποίησης και αναλογισμού ιδιοκτησιών που βρίσκονται στην οδό Χατζημιχάλη μεταξύ Ολυμπίου και Φιλικής Εταιρείας στη συνοικία Νεάπολη του Δ. Βόλου. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

17. Λήψη απόφασης για την αποζημίωση ιδιοκτησίας της κας Ξανθά Αικατερίνης του Ιωάννη, σύμφωνα με την κυρωμένη 2ΔΒ/2005 (νέα επανασύνταξη) Πράξη προσκύρωσης, τακτοποίησης και αναλογισμού ιδιοκτησιών που βρίσκονται στην οδό Χατζημιχάλη μεταξύ Ολυμπίου και Φιλικής Εταιρείας στη συνοικία Νεάπολη του Δ. Βόλου. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

18.  Λήψη απόφασης για την αποζημίωση ιδιοκτησίας της κας Μεταξοπούλου Ισμήνης χήρας Δημητρίου, σύμφωνα με την κυρωμένη 2ΔΒ/2005 (νέα επανασύνταξη) Πράξη προσκύρωσης, τακτοποίησης και αναλογισμού ιδιοκτησιών που βρίσκονται στην οδό Χατζημιχάλη μεταξύ Ολυμπίου και Φιλικής Εταιρείας στη συνοικία Νεάπολη του Δ. Βόλου. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

19.  Λήψη απόφασης για την έγκριση: 1.«Σχέδιο Αντιμετώπισης Εκτάκτων αναγκών και άμεση/βραχεία διαχείριση των συνεπειών από εκδήλωση πλημμυρικών φαινομένων του Δήμου Βόλου με την κωδική ονομασία ΔΑΡΔΑΝΟΣ Περιόδου 2021-2022 του Δήμου Βόλου». 2.«Σχέδιο Αντιμετώπισης Εκτάκτων αναγκών και άμεση/βραχεία διαχείριση των συνεπειών από εκδήλωση Χιονοπτώσεων και Παγετών Περιόδου 2021-2022 του Δήμου Βόλου». 3.« Σχέδιο Αντιμετώπισης Εκτάκτων αναγκών και άμεση/βραχεία διαχείριση των συνεπειών από εκδήλωση Σεισμών Περιόδου 2021-2022 του Δήμου Βόλου».

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

20.  Έγκριση της αριθμ.233/2021 απόφασης της Κ.Ε.Κ.Π.Α.-Δ.Ι.Ε.Κ. που αφορά στο κόστος συμμετοχής στις δομές ΚΔΑΠμεΑ της Κ.Ε.Κ.Π.Α. - Δ.Ι.Ε.Κ.

21.  Έγκριση της υπ’ αριθμ. 323/2021 απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου της ΔΕΥΑΜΒ, σχετικά με τον «Καθορισμό Τελών και δικαιωμάτων Ύδρευσης & Αποχέτευσης, έτους 2022».

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου