18Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ  10/5/2024

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 18η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ, την Τρίτη, 14 Μαΐου 2024 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1        Έγκριση της υπ' αριθμ. 28/2024 απόφασης του Συμβουλίου Δ.Κ. Βόλου, αναφορικά με την παραχώρηση του ανοιχτού θέατρου Αναύρου στην ΤΕ Μαγνησίας του ΚΚΕ για πραγματοποίηση ενημερωτικής εκδήλωσης.

2        Έγκριση της υπ' αριθμ. 32/2024 απόφασης του Συμβουλίου Δ.Κ. Βόλου, αναφορικά με την παραχώρηση κοινόχρηστου χώρου απέναντι από την παιδική χαρά του Αγίου Κωνσταντίνου, για τη διενέργεια δράσης ενημερωτικού και φιλανθρωπικού χαρακτήρα (εαρινή οικογιορτή) από τον Σύλλογο Οικολογικής Γεωργίας και Χειροτεχνίας ΦΙΛ.ΟΙΚΟ, από 31/5 έως 2/6/2024.

3        Έγκριση της υπ’ αριθμ. 11/2024 απόφασης του Συμβουλίου Δ.Κ. Νέας Αγχιάλου, αναφορικά με την παραχώρηση χρήσης του πάρκου της κεντρικής πλατείας στον Πολιτιστικό Αθλητικό Σύλλογο "Η ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟΣ".

4        Έγκριση της υπ’ αριθμ. 12/2024 απόφασης του Συμβουλίου Δ.Κ. Νέας Αγχιάλου, αναφορικά με την παραχώρηση χρήσης του πάρκου της κεντρικής πλατείας στον Φιλοπρόοδο Σύλλογο Νέας Αγχιάλου.

5        Έγκριση της υπ’ αριθμ. 17/2024 απόφασης του Συμβουλίου Δ.Κ. Νέας Αγχιάλου, αναφορικά με την παραχώρηση χρήσης του κεντρικού πεζόδρομου της οδού Ελ.Αεροπορίας στην 6η ΤΟ.Μ.Υ. Νέας Αγχιάλου.

6        Έγκριση της υπ’ αριθμ. 18/2024 απόφασης του Συμβουλίου Δ.Κ. Νέας Αγχιάλου, αναφορικά με την παραχώρηση χρήσης χώρου στο παραλιακό μέτωπο, στην Ένωση Επαγγελματιών και Επιχειρήσεων Υγειονομικού Ενδιαφέροντος Νέας Αγχιάλου.

7        Έγκριση της υπ’ αριθμ. 1/2024 απόφασης του Συμβουλίου Δ.Κ. Μικροθηβών, αναφορικά με την παραχώρηση χρήσης της κεντρικής πλατείας στον Πολιτιστικό Σύλλογο Μικροθηβών "Φθιώτιδες Θήβες".

8        Έγκριση της υπ’ αριθμ. 11/2024 απόφασης του Συμβουλίου Δ.Κ. Νέας Διμηνίου, αναφορικά με την παραχώρηση χρήσης της κεντρικής πλατείας στον Πολιτιστικό Σύλλογο Διμηνίου.

9        Έγκριση της υπ’ αριθμ. 17/2024 απόφασης του Συμβουλίου Δ.Κ. Κάτω Λεχωνίων, αναφορικά με την παραχώρηση χρήσης χώρου επί της πλατείας Καβούρα για την πραγματοποίηση εκδήλωσης "Γιορτή των λουλουδιών".

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

10      Λήψη απόφασης για την 9η αναμόρφωση προϋπολογισμού (διαπιστωτικού χαρακτήρα) του Δήμου, οικονομικού έτους 2024. (απόφαση Δ.Ε.)

11      Λήψη απόφασης για την 10η αναμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2024. (απόφαση Δ.Ε.)

12      Λήψη απόφασης για την εκμίσθωση της αίθουσας του δημοτικού αμφιθεάτρου του πρώην Δημαρχείου της Νέας Αγχιάλου.

13      Λήψη απόφασης για την εκμίσθωση δημοτικής έκτασης στη θέση «Σωρός» Νέων Παγασών Βόλου για κτηνοτροφική εκμετάλλευση.

14      Λήψη απόφασης για την εκμίσθωση δημοτικού ακινήτου (διαμέρισμα εμβαδού 37 τ.μ. στον πρώτο όροφο πολυώροφης οικοδομής στην συνοικία της Μεταμορφώσεως επί της οδού Ιωλκού 71 στο Βόλο).

15      Λήψη απόφασης για την εκμίσθωση χώρου Γιορτής Κρασιού Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου στο Σύλλογο εν Θεσσαλία Οξυωτών.

16      Λήψη απόφασης εκμίσθωσης χώρου Γιορτής Κρασιού στη Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου για τη διοργάνωση συναυλίας του Σωκράτη Μάλαμα.

17      Λήψη απόφασης εκμίσθωσης χώρου Γιορτής Κρασιού στη Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου για τη διοργάνωση του Φεστιβάλ Golden R Festival.

18      Λήψη απόφασης για την παραχώρηση δημοτικού χώρου στο Σύλλογο Πολυνεριτών (Ν.Τρικάλων) Ν.Μαγνησίας.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

19      Ανάκληση της υπ' αριθμ. 824/2023 απόφασης Δ.Σ. και λήψη νέας για τη συγκρότηση επιτροπής παραλαβής του έργου "Ενεργειακή Αναβάθμιση Κλειστού Κολυμβητηρίου Ν.Ιωνίας Βόλου "Β.Πολύμερος"", σύμφωνα με το Ν. 4412/2016 παρ. 172, όπως ισχύει με τις τροποποιήσεις του.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

20      Λήψη απόφασης έγκρισης Επιχειρησιακού Προγράμματος Διαχείρισης Αδέσποτων Ζώων Συντροφιάς του Δήμου Βόλου 2024.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ ΑΝ/ΞΗΣ

21      Λήψη απόφασης για την απομάκρυνση περιπτέρου στη Δ.Κ. Διμηνίου. (απόφαση 321/2024 Δ.Ε.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

22      Λήψη απόφασης για την κοπή ενός δένδρου (σφενδαμιού) επί της οδού Αχιλλοπούλου 175 με Γκλαβάνη στο Βόλο. (απόφαση 320/2024 Δ.Ε.)

23      Λήψη απόφασης για την καταστροφή αντικειμένων που δεν έχουν καμία αξία (άρθρο 199, παρ.6 του Ν.3463/2006), της Διεύθυνσης Πρασίνου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

24      Λήψη απόφασης καθορισμού διδάκτρων για το σχολικό έτος 2024-2025. Ορισμός τριμελούς ειδικής επιτροπής καθώς και της επιτροπή ενστάσεων, για την επαναξιολόγηση επανεγγραφών και την αξιολόγηση των αιτήσεων για την εισαγωγή παιδιών, και κριτήρια επιλογής αυτών για τους βρεφικούς βρεφονηπιακούς παιδικούς σταθμούς.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

25      Λήψη απόφασης για την προσθήκη Σχολών - Τμημάτων στο Δημοτικό Ωδείο Βόλου.

26      Λήψη απόφασης έγκρισης αιτήματος παραχώρησης δομών της Αντιδημαρχίας Πολιτισμού και Μουσείων στο Τζόρτζιο Ντε Κίρικο.

27      Λήψη απόφασης έγκρισης αιτημάτων παραχώρησης δομών της Αντιδημαρχίας Πολιτισμού και Μουσείων. (αρ. πρωτ. 39096/10-05-2024)

28      Λήψη απόφασης έγκρισης αιτημάτων παραχώρησης δομών της Αντιδημαρχίας Πολιτισμού και Μουσείων. (αρ.πρωτ. 36990/29-04-2024)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

29      Λήψη απόφασης έγκρισης παραχώρησης αθλητικών εγκαταστάσεων Πορταριάς της Αντιδημαρχίας Αθλητισμού και Εθελοντισμού.

30      Λήψη απόφασης έγκρισης παραχώρησης εγκαταστάσεων της Αντιδημαρχίας Αθλητισμού και Εθελοντισμού.

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου