18Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ 17/3/2022

Αρ. Πρωτ. : 19879

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 18η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ- σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας», την Δευτέρα,21 Μαρτίου 2022 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.   Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2022.

2.   Λήψη απόφασης για την έγκριση μετακίνησης της Αντιδημάρχου Τουρισμού Γεωργίας Μποντού Τοκαλή στο πλαίσιο συμμετοχής του Δήμου Βόλου στην Διεθνή Τουριστική Έκθεση στο Βελιγράδι της Σερβίας.

3.   Λήψη απόφασης σχετικά με την «Έγκριση του αποτελέσματος της δημοπρασίας για την εκμίσθωση του δημοτικού ακινήτου στην κεντρική πλατεία «Μελίνα Μερκούρη» Πορταριάς».

4.   Έγκριση του 3ου Ανακεφαλαιωτικού Πίνακα Εργασιών του έργου «Κατασκευή κυκλικού κόμβου στη διασταύρωση των οδών Λαρίσης, Αθηνών, Λαμπράκη (υφιστάμενη γέφυρα) και Αλαμάνας, για κυκλοφοριακές παρεμβάσεις στο Δήμο Βόλου».

5.   Έγκριση της 3ης παράτασης της προθεσμίας περαίωσης του έργου: «ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ Δ.Ε. ΠΛΗΝ ΒΟΛΟΥ & Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2020» για 2 μήνες.

6.  Συγκρότηση Επιτροπής παρακολούθησης και παραλαβής Δημοσίων Συμβάσεων Προμηθειών σύμφωνα με το άρθρο 221 του Ν.4412/2016 της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών για το έτος 2022 και κατάργηση της υπ’αριθμ. 40/2022 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής.

7.  Συγκρότηση Επιτροπής Διενέργειας και Αξιολόγησης διαδικασιών σύναψης Δημοσίων Συμβάσεων παροχής γενικών Υπηρεσιών σύμφωνα με το άρθρο 221 του Ν.4412/2016 της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών, έτους 2022 και κατάργηση της υπ’αριθμ. 42/2022 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής.

8.   Επεκτάσεις δικτύων φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων (ΔΕΗ)» .

9.   Λήψη απόφασης για την έκδοση εντάλματος προπληρωμής της ΔΕΔΔΗΕ για την εκτέλεση έργου επέκτασης δικτύου φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων Δ.Ε.Η.».

10.  Έγκριση μελέτης με τίτλο: «ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΙΣΤΩΝ ΦΩΤΕΙΝΗΣ ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ».

11.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Εργασίες απόφραξης φρεατίων, σιφωνιών κτλ. σε σχολικά  κτίρια του Δήμου Βόλου».

12.  Έγκριση μελέτης με τίτλο: «ΒΑΦΗ ΙΣΤΩΝ ΦΩΤΕΙΝΗΣ ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ».

13.  Έγκριση μελέτης με τίτλο: «ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ΦΟΡΗΤΩΝ ΜΕΣΩΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ & ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ».

14.  Έγκριση μελέτης με τίτλο :Προμήθεια οικοδομικών υλικών για τους Κοινόχρηστους Χώρους και τα Δημοτικά Κτίρια όλων των Δημοτικών Ενοτήτων του Δήμου  Βόλου.

15.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΩΝ- ΜΙΚΡΟΥΛΙΚΩΝ».

16.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ 12ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟΥ».

17.  Έγκριση μελέτης με τίτλο : Προμήθεια καθιστικών (παγκάκια)  για τους Κοινόχρηστους Χώρους όλων των Δημοτικών Ενοτήτων του Δήμου  Βόλου.

18.  Έγκριση Πρωτοκόλλου Οριστικής Παραλαβής του έργου: «Αποκαταστάσεις και ασφαλτοστρώσεις οδών».

19.  Έγκριση Πρωτοκόλλου Οριστικής Παραλαβής του έργου: «ΚΑΘΑΙΡΕΣΕΙΣ ΠΕΡΙΠΤΕΡΩΝ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ».

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

20.  Πρόσληψη προσωπικού με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου δίμηνης διάρκειας για την αντιμετώπιση κατεπειγουσών, εποχικών ή πρόσκαιρων αναγκών της Διεύθυνσης Πρασίνου.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

21.  Λήψη απόφασης περί αποδοχής συμμετοχής του Δήμου Βόλου στο Πρόγραμμα ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ, στο πλαίσιο της Πρόσκλησης ΧII με τίτλο «Κατασκευή, επισκευή, συντήρηση και εξοπλισμός εγκαταστάσεων καταφυγίων αδέσποτων ζώων συντροφιάς – Εξοπλισμός για την υλοποίηση των επιχειρησιακών προγραμμάτων του άρθρου 10 του Ν.4830/21 (Α΄169) “Νέο πλαίσιο για την ευζωία ζώων συντροφιάς – Πρόγραμμα “Άργος” και λοιπές διατάξεις» του Υπουργείου Εσωτερικών.

ΤΜΗΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ

22.  Έγκριση της υπ΄ αριθμ. 24/2022 απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου της Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Βόλου που αφορά στον απολογισμό οικονομικής χρήσης 2021.

23.  Έγκριση της υπ΄ αριθμ. 11/2022 απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου της Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Βόλου που αφορά στον απολογισμό οικονομικής χρήσης 2021.

Δ/ΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝ. ΠΡΟΣΤ.-ΚΑΠΗ-Δ.ΥΓΕΙΑΣ

24.  Έγκριση της μελέτης και τεχνικών προδιαγραφών για την "Προμήθεια λοιπού πάγιου εξοπλισμού του Καταφυγίου Αδέσποτων Ζώων συντροφιάς Δήμου Βόλου".

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

25.  Έγκριση άσκησης έφεσης για την εν μέρει ακύρωση της με αριθμό Α466/2020 οριστικής απόφασης του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου και διεξαγωγής της ανοιγείσας δίκης στο Διοικητικό Εφετείο Λάρισας.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 21 Μάρτιος, 2022