18Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ 18/6/2015

Για συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 18η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου την Δευτέρα, 22 Ιουνίου 2015 και ώρα 18:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
1 Λήψη απόφασης έγκρισης του υπ' αριθμ. 1/2015 Πρακτικού της Επιτροπής Ονοματοθεσίας και Μετονομασίας Οδών και Πλατειών Δήμου Βόλου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
2 Λήψη απόφασης έγκρισης δαπανών για διάφορες εκδηλώσεις του Δήμου.
3 Λήψη απόφασης προέγκρισης δαπανών για διάφορες εκδηλώσεις του Δήμου.
4 Λήψη απόφασης επιστροφής αχρεωστήτως καταβληθέντων ποσών του Τμήματος Δημοτικού Ταμείου του Δήμου.
5 Λήψη απόφασης επιστροφής αχρεωστήτως καταβληθέντων ποσών του Τμήματος Δημοτικών Προσόδων του Δήμου.(εταιρεία ΕΣΤΙΑΣΗ ΒΟΛΟΥ ΙΚΕ)
6 Λήψη απόφασης επιστροφής αχρεωστήτως καταβληθέντων ποσών του Τμήματος Δημοτικών Προσόδων του Δήμου.(εταιρεία ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ)
7 Λήψη απόφασης για τη διαγραφή οφειλετών σύμφωνα με το άρθρο 174 του Ν. 3463/2006.
8 Λήψη απόφασης ανατροπής ανάληψης υποχρέωσης.
9 Λήψη απόφασης για τον καθορισμό προσωρινά καταβλητέου μισθώματος από την εταιρεία "DOMOTEL ΞΕΝΙΑ ΒΟΛΟΥ - Ανώνυμη Εταιρεία παραχώρησης".

Δ/ΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ, ΠΑΙΔΕΙΑΣ
10 Λήψη απόφασης εκκίνησης διαγωνισμού προμήθειας ζωοτροφών για τη σίτιση αδέσποτων ζώων Δ.Ε. Δ.Βόλου και έγκριση του τρόπου διενέργειας.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
11 Λήψη απόφασης έγκρισης μελέτης και καθορισμός τρόπου εκτέλεσης του έργου "Συντήρηση και ανακαίνιση δημοτικών κτιρίων 2015 Φάση Β" προϋπολογισμού 100.000,00€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.
12 Λήψη απόφασης έγκρισης μελέτης και τρόπου εκτέλεσης του έργου "Γενικές συντηρήσεις δημοτικών εγκαταστάσεων (πάρκο, πλατείες κτλ) Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου έτους 2015", προϋπολογισμού 30.000,00€.
13 Λήψη απόφασης έγκρισης 5ης παράτασης προθεσμίας του έργου "Προμήθεια και τοποθέτηση ελαστικών ταπήτων στις ισόπεδες διαβάσεις των οδών Αλαμάνας - Ζάχου - Μπότσαρη με τις γραμμές του ΟΣΕ".

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤ/ΞΗΣ
14 Λήψη απόφασης για τη μεταβίβαση άδειας επαγγελματία πωλητή λαϊκών αγορών.
15 Λήψη απόφασης για την εκκίνηση διαδικασίας προμήθειας πληροφοριακού συστήματος διαχείρισης στόλου και κατανάλωσης καυσίμων οχημάτων του Δήμου Βόλου.
16 Λήψη απόφασης έγκρισης απολογισμού οικονομικού έτους 2014 και προϋπολογισμού χρήσης οικονομικού έτους 2015 του Τ.Ο.Ε.Β. "Στροφύλλου" Αγίου Βλασίου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ
17 Λήψη απόφασης έγκρισης συμμετοχής στην "Κοινωνική Σύμπραξη των φορέων της Π.Ε. Μαγνησίας για τη σύσταση Τοπικού Δικτύου στα πλαίσια του Προγράμματος Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής για το Ταμείο Ευρωπαϊκής Βοήθειας για τους Απόρους (ΤΕΒΑ/FEAD)".

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ
18 Λήψη απόφασης για την κατ’ εξαίρεση χορήγηση εργοταξιακών παροχών ρεύματος για κοινωνικούς λόγους έως 31/12/15.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΩΝ
19 Λήψη απόφασης έγκρισης μελέτης και καθορισμός τρόπου εκτέλεσης του έργου "Εργασίες βελτίωσης των Κοιμητηρίων Δ.Ε. Αγριάς και Αρτέμιδας", προϋπολογισμού 15.000,00€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.
20 Λήψη απόφασης έγκρισης μελέτης και καθορισμός τρόπου εκτέλεσης του έργου "Εργασίες βελτίωσης των Κοιμητηρίων Δ.Ε. Αισωνίας και Ν.Αγχιάλου 2015", προϋπολογισμού 10.000,00€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ
21 Έγκριση της υπ' αριθμ.62/2015 απόφασης της ΚΕΚΠΑ-ΔΙΕΚ, αναφορικά με την τροποποίηση Εσωτερικού Κανονισμού Υπηρεσιών της Κοινωφελούς Επιχείρησης Κοινωνικής Προστασίας και Αλληλεγγύης – Δημοτικό Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης
22 Έγκριση της υπ' αριθμ. 130/2015 απόφασης του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ, αναφορικά με την 3η αναμόρφωση προϋπολογισμού και ψήφιση σχετικών πιστώσεων οικονομικού έτους 2015 του Δημοτικού Οργανισμού Εκπαίδευσης Παιδιού, Αθλητισμού και Πολιτισμού – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Δήμου Βόλου (Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.).

Ο Πρόεδρος του
Δημοτικού Συμβουλίου