19Η ΕΚΤΑΚΤΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ  16/8/2023

Σας προσκαλούμε στην 19η ΕΚΤΑΚΤΗ συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΠΕΡΙΦΟΡΑΣ, την Πέμπτη, 17 Αυγούστου 2023 με ώρα έναρξης 14:00 και λήξης 14:15, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Η συνεδρίαση θα πραγματοποιηθεί σύμφωνα με τις διατάξεις:

• του άρθρου 74 του Ν.4555/2018, που αντικατέστησε το άρθρο 67 του Ν.3852/2010,
  • του άρθρου 184 του Ν.4635/2019,
  • της με αρ. πρωτ. 39167/02-06-2022 εγκυκλίου 375 του Υπουργείου Εσωτερικών για τη λειτουργία του Δημοτικού Συμβουλίου.

Η αποστολή της ψήφου σας θα πραγματοποιηθεί μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail: praktika@volos-city.gr), κατά το καθορισμένο διάστημα διεξαγωγής της συνεδρίασης.

Το κατεπείγον της συνεδρίασης, έγκειται στο γεγονός:

α) της άμεσης ολοκλήρωσης εκτέλεσης των έργων, τα οποία είναι ενταγμένα στο χρηματοδοτικό πρόγραμμα ΕΣΠΑ, το οποίο λήγει το 2023 και

β) της άμεσης ολοκλήρωσης των διαδικασιών για τον προγραμματισμό προσλήψεων προσωπικού, με καταληκτική ημερομηνία την 21η/08/2023.

Α/Α     ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1.  Λήψη απόφασης αναφορικά με τον προγραμματισμό πρόσληψης προσωπικού (Ι.Δ.Ο.Χ.) για την αντιμετώπιση εποχιακών ή άλλων περιοδικών ή πρόσκαιρων αναγκών για το έτος 2024, με κάλυψη της δαπάνης από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους.

2.  Λήψη απόφασης αναφορικά με τον προγραμματισμό σύναψης συμβάσεων μίσθωσης έργου για το έτος 2024, με κάλυψη της δαπάνης από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους.

3.  Λήψη απόφασης αναφορικά με τον προγραμματισμό πρόσληψης προσωπικού ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου (Ι.Δ.Ο.Χ.) για τον καθαρισμό των σχολικών μονάδων, για το έτος 2024.

4.  Λήψη απόφασης αναφορικά με τον ετήσιο προγραμματισμό προσλήψεων τακτικού προσωπικού, έτους 2024.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

5.  Λήψη απόφαση για την 18η αναμόρφωση προϋπολογισμού (διαπιστωτικού χαρακτήρα) του Δήμου, οικονομικού έτους 2023. (απόφαση Ο.Ε.)

6.  Λήψη απόφαση για την 19η αναμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2023. (απόφαση Ο.Ε.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

7.  Λήψη απόφασης για την 9η τροποποίηση του Τεχνικού Προγράμματος, έτους 2023.

8.  Λήψη απόφασης έγκρισης υπεργολάβου κατά την εκτέλεση του έργου: «ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ».

9.  Λήψη απόφασης έγκρισης υπεργολάβου κατά την εκτέλεση του έργου: «ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΠΛΑΤΕΙΑΣ «ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ» ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΧΑΡΑΣ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΗΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ».

10.  Λήψη απόφασης έγκρισης υπεργολάβου κατά την εκτέλεση του έργου: «ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΧΩΡΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ».

11.  Λήψη απόφασης έγκρισης υπεργολαβίας του έργου: «ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΥΤΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΒΟΛΟΥ».

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου