19Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  24/5/2024

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 19η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ την Τετάρτη, 29 Μαΐου 2024 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1. Υποβολή Πρακτικού διενέργειας Ανοικτού Δημόσιου Ηλεκτρονικού Διαγωνισμού για την υπηρεσία «ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΩΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΙΜΩΝ ΥΛΙΚΩΝ (ΜΠΛΕ ΚΑΔΟΥ) ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΙΜΩΝ ΥΛΙΚΩΝ (Κ.Δ.Α.Υ)»  ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ: 266.500,80 € ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΦΠΑ.

2.  Λήψη απόφασης για την διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών ΤΑΠ .

3.  Λήψη απόφασης για την διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από τέλη ύδρευσης για τα έτη 2008,2009 2010 & 2011 για υδρόμετρο στης Τ.Κ. Άνω Λεχωνιων .

4.  Λήψη απόφασης για την επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντων ποσών (Μακρή Ελένη).

5.  Λήψη απόφασης για την επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντων ποσών (Διακουμής Φίλιππος).

6.  Λήψη απόφασης για την επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντος και εισπραχθέντος χρηματικού ποσού από ΤΑΠ.

7.  Έγκριση 1ου ΑΠΕ- 1Ο ΠΚΤΜΝΕ & 1ης ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ  του έργου: «Ανάπλαση πλατείας «Γερμανικών» και δημιουργία παιδικής χαράς προσβάσιμη σε όλους».

8.  Έγκριση της 4ης παράτασης της προθεσμίας περάτωσης του έργου: «Ανάπλαση πλατείας «Γερμανικών» και δημιουργία παιδικής χαράς προσβάσιμη σε όλους».

9.  Παράταση της συμβατικής προθεσμίας περαίωσης του έργου: «ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ».

10. Λήψη απόφασης για την έγκριση μελέτης με τίτλο : «Επισκευαστικές εργασίες στην υδραυλική και ηλεκτρολογική εγκατάσταση του  Δημαρχείου  Βόλου».

11. Λήψη απόφασης για την έγκριση μελέτης με τίτλο : « Επισκευαστικές εργασίες στο Δημαρχείο Βόλου. »

12. Λήψη απόφασης για την έγκριση μελέτης με τίτλο ‘ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΦΑΝΩΝ ΦΩΤΕΙΝΗΣ ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ’.

13. Λήψη απόφασης για την έγκριση μελέτης με τίτλο ‘ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΝΑΛΩΣΙΜΩΝ- ΜΙΚΡΟΥΛΙΚΩΝ’.

14. Λήψη απόφασης κατάρτισης των όρων και σύνταξης της διακήρυξης του έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ – Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2024».

15. Λήψη απόφασης κατάρτισης των όρων και σύνταξης της διακήρυξης του έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΠΛΗΝ ΒΟΛΟΥ – Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2024».

16. Λήψη απόφασης κατάρτισης των όρων και σύνταξης της διακήρυξης του έργου: «ΕΡΓΑ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2024».

17. Λήψη απόφασης κατάρτισης των όρων και σύνταξης της διακήρυξης του έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2024».

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

18.  Λήψη απόφασης για την κοπή τριών (3) δένδρων στο πεζοδρόμιο επί της οδού Μπότσαρη 63 στο Δήμο Βόλου.

19. Λήψη απόφασης για την κοπή δένδρου επί της οδού Καραϊσκάκη 47 στο Δήμο Βόλου.

20. Λήψη απόφασης για την κοπή  δύο (2)  δένδρων επί της οδού Γαμβέτα με 28ης Οκτωβρίου στο Βόλο στο Ο.Τ. 579 του Δήμου Βόλου.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

21. Λήψη απόφασης για την υποβολή εισήγησης για τον καθορισμό της τιμής των εισιτηρίων για την επίσκεψη στο Μουσείο της Αργούς.

ΤΜΗΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ

22. Αποδοχή δωρεάς μηχανής ραψίματος γερμανικής προελεύσεως PFAFF για το ΙΣΑΕΚ του Δήμου Βόλου.

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

23. Έγκριση αίτησης αναίρεσης κατά της με αριθμό 50/2022 απόφασης του Διοικητικού Εφετείου Λάρισας ( Τριμελές) και της  ανώνυμης εταιρείας με την επωνυμία « ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΘΕΜΕΛΙΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΗΡΙΞΕΩΝ»,που εδρεύει  στο Χαλάνδρι Αττικής, οδός Ριζαριού, αριθμός 8 ( Α.Φ.Μ 099360645 Δ.Ο.Υ ΦΑΕΕ Αθηνών), η οποία με την 191/17-3-2017 απόφαση του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Αθηνών κηρύχθηκε σε κατάσταση πτώχευσης με ημερομηνία παύσης πληρωμών την 1η Ιουνίου 2016.

24. Εντολή και Πληρεξουσιότητα για τη συζήτηση  της αίτησης αναίρεσης του Δήμου Βόλου κατά της με αριθμό 50/2022 απόφασης του Διοικητικού Εφετείου Λάρισας ( Τριμελές) και της ανώνυμης εταιρείας με την επωνυμία « ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΘΕΜΕΛΙΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΗΡΙΞΕΩΝ»,που εδρεύει  στο Χαλάνδρι Αττικής, οδός Ριζαριού, αριθμός 8 ( Α.Φ.Μ 099360645 Δ.Ο.Υ ΦΑΕΕ Αθηνών), η οποία με την 191/17-3-2017 απόφαση του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Αθηνών κηρύχθηκε σε κατάσταση πτώχευσης με ημερομηνία παύσης πληρωμών την 1η Ιουνίου 2016.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

25. Λήψη απόφασης για την προέγκριση δαπανών ηχητικής και φωτιστικής κάλυψης για εκδήλωση Φιλαρμονικής.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

26. Λήψη απόφασης για την προέγκριση δαπανών εκδήλωσης.

Δημοτικής Επιτροπής

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΡΗΣ