1Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ

ΒΟΛΟΣ   19/1/2023

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 1η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ - σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 78 του Ν.4954/2022 «Λήψη αποφάσεων συλλογικών οργάνων Ο.Τ.Α. α’ βαθμού και διοικητικών συμβουλίων εποπτευόμενων νομικών τους προσώπων κατά το διάστημα ισχύος των μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 - την Δευτέρα, 23 Ιανουαρίου 2023 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

1.  Λήψη απόφασης καθορισμού κριτηρίων για την χορήγηση παράτασης εργοταξιακής παροχής ρεύματος για κοινωνικούς λόγους-Συγκρότηση Επιτροπής.

2.  Ανάκληση  της   υπ’   αρ. 429/2022 Α.Δ.Σ. και  έκδοση   νέας απόφασης για τροποποίηση σχεδίου πόλης  στο  Ο.Τ. Γ185  της  Δ.Ε.  Νέας  Αγχιάλου  του  Ενιαίου  Δήμου  Βόλου  με  κατάργηση κοινοχρήστου  χώρου σύμφωνα με το  Ν. 4759/2020.

3.  Λήψη απόφασης για την άρση   αναγκαστικής  απαλλοτρίωσης  σε  οικόπεδο  εντός  ρυμοτομικού σχεδίου οικισμού Νέας Αγχιάλου της Δ.Ε.  Νέας  Αγχιάλου του Ενιαίου Δήμου Βόλου σύμφωνα με το Ν4759/2020, φερόμενης ιδιοκτήτη Ντούμα Μαρίας.

4.  Κρίση ενστάσεων κατά της υπ’ αρ. 140/2022 Α.Δ.Σ. η οποία αφορά  άρση  αναγκαστικής  απαλλοτρίωσης  σε   ακίνητο  που  βρίσκεται μεταξύ    των   οδών Μωραϊτίνη   -   Καρυωτάκη  - Παπαντωνίου (Ο.Τ.938)  της  συνοικίας  Καραγάτς  της  Δ.Ε. Βόλου του Ενιαίου Δήμου Βόλου, σύμφωνα με τονN..4759/2020.

5.  Λήψη απόφασης για την τροποποίηση του   ρυμοτομικού σχεδίου  πόλεως στο Ο.Τ 69 της συνοικίας «Επτά Πλατάνια - Οξυγόνο» της Δ.Ε. Βόλου  του Ενιαίου Δήμου Βόλου.

6.  Λήψη απόφασης για την τροποποίηση σχεδίου πόλης  στο  Ο.Τ. που περικλείεται  από τις  οδούς  Περικλέους  Γεωργιάδου – Σκοπελίτη –Βέργου–Μπουζάνη της Δ. Ε. Αγριάς του Ενιαίου Δήμου  Βόλου.

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

7.  Λήψη Κανονιστικής απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Καθορισμός θέσης στάθμευσης ΑΜΕΑ, στην οδό Χαλκηδόνος 15, στη Νέα Ιωνία.

8.   Λήψη Κανονιστικής απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Καθορισμός θέσης στάθμευσης ΑΜΕΑ, στην οδό Κασσαβέτη 52, στον Βόλο.

9.   Λήψη Κανονιστικής απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Καθορισμός θέσης στάθμευσης ΑΜΕΑ, στην οδό Αχιλλοπούλου 177A, στον Βόλο.

10.  Λήψη Κανονιστικής απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Καθορισμός θέσης στάθμευσης ΑΜΕΑ, στην οδό Κυρίλλου 45, στη Νέα Ιωνία.

11.  Λήψη Κανονιστικής απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Καθορισμός θέσης στάθμευσης ΑΜΕΑ, στην οδό Σουλίου- Μητρ. Γρηγορίου 53, στον Βόλο.

12.  Λήψη Κανονιστικής απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Καθορισμός θέσης στάθμευσης ΑΜΕΑ, στην οδό Ρήγα Φεραίου 238, στον Βόλο.

13.  Λήψη Κανονιστικής απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Καθορισμός θέσης στάθμευσης ΑΜΕΑ, στην οδό 28ης Οκτωβρίου 26, στον Βόλο.

14.  Λήψη Κανονιστικής απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Καθορισμός θέσης στάθμευσης ΑΜΕΑ γενικής χρήσης, στην οδό Γαλλίας 22- Σπ. Σπυρίδη, στον Βόλο.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

15.  Λήψη απόφασης για την κοπή δένδρου που βρίσκεται στο πεζοδρόμιο της οδού Καραολή Δημητρίου 16 στο Δήμο Βόλου, κατόπιν αίτησης κυρίας Αλεξίας Ντέλλα.

16.  Λήψη απόφασης για την κοπή δένδρου που βρίσκεται στο πεζοδρόμιο επί της οδού Τσιτσιλιάνου 46 στο Βόλο, κατόπιν κυρίου Δημήτριου Στεργίου.

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

17.  Λήψη απόφασης για την διακοπή χρήσης μουσικής σε ΚΥΕ (ΚΩΣΤΟΓΛΟΥ ΜΙΧΑΗΛ) -από αναβολή υπ' αριθ.150/2022 απόφαση)

18.  Λήψη απόφασης για την διακοπή χρήσης Μουσικής (ΒΑΡΣΟ ΙΚΕ).

19.  Λήψη απόφασης για την διακοπή χρήσης Μουσικής (ΠΛΑΤΑΝΟΣ Ε.Ε.).

20.  Λήψη απόφασης για την διακοπή χρήσης Μουσικής (ΣΕΒΤΣΕΝΚΟ ΕΛΕΝΗ).

Επιτροπής Ποιότητας Ζωής

ΚΑΠΟΥΡΝΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ