1Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  5/1/2023

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 1η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ - σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 78 του Ν.4954/2022 «Λήψη αποφάσεων συλλογικών οργάνων Ο.Τ.Α. α’ βαθμού και διοικητικών συμβουλίων εποπτευόμενων νομικών τους προσώπων κατά το διάστημα ισχύος των μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 - την Δευτέρα, 9 Ιανουαρίου 2023 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Έγκριση πρακτικού της B΄ φάσης ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ «Εκπόνηση Σχεδίου Αστικής Προσβασιμότητας (Σ.Α.Π.) στο Δήμο Βόλου» συνολικού ενδεικτικού προϋπολογισμού 124.000,00€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ.

2.  Παράταση προθεσμίας του έργου: «ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΥΚΛΙΚΟΥ ΚΟΜΒΟΥ ΣΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΩΝ ΟΔΩΝ ΠΟΛΥΜΕΡΗ , ΣΤΑΔΙΟΥ ΚΑΙ Ε.Ο ΒΟΛΟΥ-ΑΓΡΙΑΣ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΒΟΛΟΥ».

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

3.  Έγκριση Σχεδίου Διακήρυξης προμήθειας «ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΞΥΠΝΗΣ ΠΟΛΗΣ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ» στο πλαίσιο του ενταγμένου στο Ταμείο Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας Έργου με τίτλο «ΔΗΜΟΣ ΒΟΛΟΥ – Υποέργο 1 - Ελληνικές Έξυπνες Πόλεις: Επενδύσεις σε υποδομές και συστήματα SSC για ένα βιώσιμο & πράσινο αστικό μέλλον» (κωδικός ΟΠΣ ΤΑ 5174101)

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

4.  Έγκριση άσκησης της με αρ. καταθ. ΤΠ121/22 αγωγής διόρθωσης ανακριβούς πρώτης εγγραφής και χορήγηση εντολής και πληρεξουσιότητας  διεξαγωγής της ανοιγείσας δίκης.

5.  Χορήγηση εντολής και πληρεξουσιότητας για απόκρουση της με αρ. καταθ. ΤΜ179/22 αγωγής στο Μονομελές Πρωτοδικείο Βόλου.

6.  Διορισμός δικηγόρου προς απόκρουση αγωγών των έμμισθων δικηγόρων του Δήμου Βόλου ενώπιον του Μονομελούς Πρωτοδικείου Βόλου.

7.  Διορισμός δικηγόρου προς απόκρουση αγωγής των έμμισθων δικηγόρων του Δήμου Βόλου ενώπιον του Ειρηνοδικείου Βόλου.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 9 Ιανουάριος, 2023