20Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ  14/6/2024

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 20η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου , η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ, την Τετάρτη, 19 Ιουνίου 2024 και ώρα 12:30 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1.  Έγκριση της υπ’ αριθμ. 19/2024 απόφασης του Συμβουλίου Δ.Κ. Κάτω Λεχωνίων, αναφορικά με την παραχώρηση χρήσης της πλατείας Καβούρα για την πραγματοποίηση εκδήλωσης-πανηγυριού εορτασμού της Μεταμόρφωσης του Σωτήρος.

2.  Λήψη απόφασης μείωσης μισθώματος για την «ΠΛΑΖ ΑΛΥΚΩΝ».

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

3.  Λήψη απόφασης για την 14η αναμόρφωση προϋπολογισμού (διαπιστωτικού χαρακτήρα) του Δήμου, οικονομικού έτους 2024. (απόφαση Δ.Ε.)

4.  Λήψη απόφασης για την 15η αναμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2024. (απόφαση Δ.Ε.)

5.  Λήψη απόφασης περί ανανέωσης ή έκδοση νέας εγγυητικής επιστολής που αφορά τη σύμβαση του Δήμου Βόλου με την Εταιρεία Ακινήτων Δημοσίου Α.Ε. για τη μίσθωση των με ΑΚΒ 423 και ΑΚΒ 424 οικοπέδων για τη δημιουργία τοπικών «Πράσινων Σημείων».

6.  Λήψη απόφασης για την ανανέωση παραχώρησης δημοτικού ακινήτου ευρισκόμενο στη θέση «Κακοσκάλι» Διμηνίου στην Αστυνομική Διεύθυνση Μαγνησίας.

7.  Λήψη απόφασης για την παραχώρηση χρήσης του Εκθεσιακού Πολυχώρου του Δήμου Βόλου στην Ερευνητική Ομάδα «Κένταυρος» του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

8.  Λήψη απόφασης για την 4η τροποποίηση του Τεχνικού Προγράμματος, έτους 2024. (απόφαση Δ.Ε.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

9.  Τροποποίηση της υπ' αριθμ. 22/2024 απόφασης Δ.Σ. αναφορικά με τη συγκρότηση Επιτροπής Βιώσιμης Κινητικότητας.

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου