20Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ

ΒΟΛΟΣ 19/9/2014

Για συνεδρίαση Επιτροπής Ποιότητας Ζωής

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 20η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής την Τετάρτη, 24 Σεπτεμβρίου 2014 και ώρα 12:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1 Εκλογή Αντιπροέδρου της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής.

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

2 Κανονιστική απόφαση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων για τοποθέτηση πινακίδων Ρ-40, πλαστικών επαναφερόμενων οριοδεικτών, καθρέπτη κυκλοφορίας και στηθαίου ασφαλείας
στη συμβολή της επαρχιακής οδού αρ.3 "Πορταριά-Μακρινίτσα" με τη Δημοτική Οδό Μακρινίτσας-Κουκουράβας.
3 Κανονιστική απόφαση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων για μεταφορά στάσης του αστικού ΚΤΕΛ στην οδό Γκλαβάνη στη Ν. Ιωνία.
4 Κανονιστική απόφαση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Μονοδρόμηση τμημάτων των οδών Μακρυγιάννη και Παλαμά.
5 Κανονιστική απόφαση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Καθορισμός θέσης στάθμευσης οχήματος ΑΜΕΑ στην οδό Ερμού, στον Βόλο.
6 Κανονιστική απόφαση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Μείωση ορίου ταχύτητας στις οδούς Εθν. Αντιστάσεως & Ρ. Φεραίου, στην Αγριά.
7 Κανονιστική απόφαση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Μέτρα μείωσης της ταχύτητας διέλευσης οχημάτων επί της οδού Διμηνίου στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Αισωνίας.
8 Κανονιστική απόφαση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Καθορισμός θέσης στάθμευσης ΑΜΕΑ στην οδό Μανγήτων αρ.128, στον Βόλο.
9 Κανονιστική απόφαση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Καθορισμός θέσης στάθμευσης οχήματος ΑΜΕΑ στην οδό Κωνσταντά αρ.161, στον Βόλο.
10 Κανονιστική απόφαση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Διεύρυνση πεζοδρομίου εις βάρος του καταστρώματος της οδού Κων/λεως, μεταξύ των οδών Μαιάνδρου και Μαιάνδρου και Εθνικών Αγώνων, στη Ν. Ιωνία.
11 Εξέταση αιτήματος για έγκριση κατασκευής ράμπας ΑΜΕΑ σύνδεσης πεζοδρομίου με οικά στην οδό Κανάρη αρ.66.
12 Εξέταση αιτήματος για τη διασφάλιση εισόδου-εξόδου σε οικία ΑΜΕΑ επί της οδού Στρ. Φράγκου αρ.28.

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

13 Γνωμοδότηση για την τοποθέτηση σταθμού βάσης και κεραίας κινητής τηλεφωνίας της εταιρίας VODAFONE-ΠΑΝΑΦΟΝ Α.Ε.Ε.Τ., στη θέση Λιμάνι Βόλου στον Δήμο Βόλου, από αναβολή υπ' αριθ.72/2014 απόφαση.
14 Διάθεση υπαιθρίου χώρου στην πλατεία Πανεπιστημίου για την εγκατάσταση περιπτέρου από την Εταιρεία Νόσου Αλτσχάϊμερ.
15 Λήψη απόφασης χρήσης υποβάθρου ορίων ΟΚΧΕ για την εκπόνηση της μελέτης ΣΧΟΟΑΠ Δ.Ε. Μακρινίτσας-Υποβολή νέου αιτήματος κίνησης της διαδικασίας εκπόνησης μελέτης ΣΧΟΟΑΠ Κοινότητας Μακρινίτσας Ν. Μαγνησίας που πρόκειται να εκπονηθεί στα όρια της Δ.Ε. Μακρινίτσας Δήμου Βόλου Ν. Μαγνησίας.
16 Λήψη απόφασης καθορισμού ορίων του Δήμου Βόλου στα όρια της Μακρινίτσας.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

17 Εξέταση αιτήματος κοπής δέντρου που βρίσκεται στο τέρμα της οδού Βλαχάβα επί του οικοπέδου ιδιοκτησίας Ξαιδαρά κατόπιν του αριθ.πρωτ.82633/22-7-2014 εγγράφου της Πολιτικής Προστασίας, από αναβολή -υπ' αριθ.231/2014 απόφαση-.
18 Εξέταση κοπής δύο (2) Πεύκων που βρίσκονται στο αλσύλιο του αύλειου χώρου της εκκλησίας Αγίου Αθανασίου του εν Άθω στη Δράκεια, από αναβολή-υπ' αριθ.228/2014 απόφαση-.

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

19 Χορήγηση α) άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων στο κατάστημα Υ.Ε. της κ. ΣΕΤΣΙΚΑ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑΣ με χρήση ΤΑΒΕΡΝΑ-ΣΝΑΚ ΜΠΑΡ που βρίσκεται στην Άλλη Μεριά Δήμου Βόλου και β) παράτασης άδειας μουσικών οργάνων στο εν λόγω κατάστημα.
20 Χορήγηση α) άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων στο κατάστημα Υ.Ε. της κ. ΠΟΥΛΑΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ με χρήση ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ-ΠΙΤΣΑΡΙΑ που βρίσκεται στα ΠΛΑΤΑΝΙΔΙΑ του Δήμου Βόλου και β) παράτασης άδειας μουσικών οργάνων στο εν λόγω κατάστημα.
21 Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων -από αναβολή υπ' αριθ.209/2014 απόφαση- (ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ).
22 Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων -από αναβολή υπ' αριθ.210/2014 απόφαση- (NECHITA MIHAELA).
23 Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων -από αναβολή υπ' αριθ.212/2014 απόφαση- (ΣΙΝΑΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ).
24 Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων -από αναβολή υπ' αριθ. 213/2014 απόφαση- (ΚΟΚΚΑΛΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ).
25 Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων (ΤΣΕΝΤΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ).
26 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος -από αναβολή υπ' αριθ.215/2014 απόφαση- (ΓΚΡΙΤΖΑΛΗ ΑΝΝΑ & ΣΙΑ ΟΕ).
27 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος -από αναβολή υπ' αριθ.216/2014 απόφαση-(ΜΟΥΣΤΑΚΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ).
28 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος -από αναβολή υπ' αριθ.217/2014 απόφαση- (ΚΑΤΣΙΑΦΛΑΚΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ).
29 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος από αναβολή υπ' αριθ.218/2014 απόφαση- (ΚΑΛΑΜΠΟΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ).
30 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος από αναβολή υπ' αριθ.219/2014 απόφαση- (ΛΕΪΜΟΝΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ).
31 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος από αναβολή υπ' αριθ.220/2014 απόφαση-(ΞΗΡΟΓΙΑΝΝΗ ΑΝΝΑ).
32 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος -από αναβολή υπ' αριθ.221/2014 απόφαση- (ΠΟΛΥΜΕΡΟΥ – ΒΑΛΙΑΤΖΑ ΔΗΜΗΤΡΑ).
33 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος-από αναβολή υπ' αριθ.222/2014 απόφαση (ΚΟΚΚΑΛΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ).
34 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος -από αναβολή υπ' αριθ.223/2014 απόφαση- (ΠΑΠΑΓΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ).
35 Οριστική παύση λειτουργίας καταστήματος -από αναβολή υπ' αριθ.224/2014 απόφαση- (ΠΑΡΑΣΧΟΥ ΑΣΠΑΣΙΑ).
36 Οριστική παύση ή μερική διακοπή άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΡΙΖΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ).
37 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΛΟΥΑΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ).
38 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΣΤΕΡΕΚΑ ΕΛΕΝΗ).
39 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΓΟΥΣΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ).
40 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΑΛΙΑΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ).
41 Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ).
42 Εξέταση αίτησης Πολυξένης Μπουρλώτου κλπ περί ανάκλησης άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος της Ομόρρυθμης εταιρείας με την επωνυμία ¨ΥΙΟΙ Ν. ΠΡΟΣΗΛΙΑΣ Ο.Ε.".

Επιτροπής Ποιότητας Ζωής
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΜΠΕΟΣ