21Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ

ΒΟΛΟΣ 30/10/2013

Αρ. Πρωτ. : 133195

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 21η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής την Τρίτη,  5 Νοεμβρίου 2013 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α  ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1    Λήψη απόφασης  για την μη τήρηση απόφασης έγκρισης περιβαλλοντικών όρων στο λιμάνι του Βόλου.

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

2    Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων (ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΜΟΝ. Ε.Π.Ε.).

3    Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων ( ΛΙΑΔΕΛΗ ΕΛΕΝΗ ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ Ε.Π.Ε.).

4    Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων ( ΔΕΣΠΟΤΙΚΟ ΑΞΕΤΤΕ).

5   Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος από αναβολή υπ' αριθ.417/2013 απόφαση (BARBUNAKI DARYA TOY PENKO).

6    Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος ( ΜΠΙΣΔΡΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ).

7    Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΠΑΠΑΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ).

8    Ανάκληση άδειας υπαίθριου - στάσιμου εμπορίου-κινητή καντίνα (ARJAN RAKIPLLARI).

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

9    Προέγκριση για την ίδρυση καταστήματος με χρήση "μαζικής εστίασης πρόχειρου γεύματος και παροχής υπηρεσιών αναψυχής" της Δημοτικής Ενότητας Αισωνίας του Δ. Βόλου.

10   Προέγκριση για την ίδρυση καταστήματος με χρήση "πρατήριο άρτου-παντοπωλείο" εντός του οικισμού Δράκειας της Τ.Κ. Δράκειας της Δ.Ε. Αγριάς του Δ. Βόλου.

11   Προέγκριση για την ίδρυση καταστήματος με χρήση "καφέ-μπαρ (επιχείρηση αναψυχής)" στον Άγιο Λαυρέντιο της Δ.Ε. Αρτέμιδας του Δήμου Βόλου.

12   Κρίση ενστάσεων επί της πρότασης χαρακτηρισμού δύο οικοπέδων ως κ.χ. εντός του εγκεκριμένου σχεδίου πόλης, επιπλέον των προτεινόμενων στην Πολεοδομική Μελέτη (Β΄ Φάση) για το σύνολο του οικισμού Μαράθου της Δ.Ε. Ν. Αγχιάλου.

13   Τροποποίηση σχεδίου πόλης στα Ο.Τ. 36 και 43  στη συνοικία Παλαιών.

14 Συμψηφισμός οφειλών-υποχρεώσεων με ανταλλαγή οικοπέδου από την ιδιοκτησία που βρίσκεται στο Ο.Τ. 225-216 με αριθμ. κτημ. 040645-040433 του σχεδίου πόλης των Ν. Παγασών του Δήμου Βόλου, φερόμενου ιδιοκτήτη Γεράσιμου Μαρτζόπουλου και αποζημίωση επικειμένων για την παραπάνω ιδιοκτησία από τον Δήμο Βόλου.

15   Έγκριση αγοράς οικοπέδου ιδιοκτησίας Αδελφών Καζίλα στο Ο.Τ. 330 της Δ.Ε. Ν. Ιωνίας (90/10 Απόφαση Δημοτικού Συμβουλίου Ν. Ιωνίας)

16   Αξιολόγηση πρότασης για δημιουργία χριστουγεννιάτικου χωριού, σύμφωνα με την υπ’ αριθμ.745/2013 ΑΔΣ.

17   Εξέταση πρότασης για διαμόρφωση θέσης θέας και απόλαυσης τοπίου στα Χάνια με πινακίδα σήμανσης για την ιστορία του Σανατορίου «Ζωοδόχος Πηγή».

18   Έγκριση αιτήματος κατασκευής καθίσματος στο πάρκο Αγ. Αναργύρων.

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

19   Κανονιστική Απόφαση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: καθορισμός θέσης στάσης αναπηρικού οχήματος AMEA στην οδό Ψυχάρη στο Βόλο.

20   Κανονιστική Απόφαση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Μεταφορά θέσης στάθμευσης οχήματος AMEA, από την οδό Μυτιλήνης στην οδό Φιλαδέλφειας στη Ν. Ιωνία.

21   Κανονιστική Απόφαση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: καθορισμός θέσης στάθμευσης οχήματος AMEA στην οδό Κοραή.

22   Κανονιστική  Απόφαση  κυκλοφοριακών  ρυθμίσεων: Καθορισμός δυο θέσεων στάθμευσης οχημάτων γενικής χρήσης ΑΜΕΑ  στην οδό Τσαμαδού για την εξυπηρέτηση του ΟΑΕΔ.

23  Κανονιστική απόφαση κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Εκ περιτροπής κατά μήνα στάθμευση σε τμήμα της οδού Ζαλόγγου.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

24  Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρου (καλλωπιστική δαμασκηνιά) στο πεζοδρόμιο της οδού Φιλίππου Ιωάννου αρ.51.

25   Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρων (τεσσάρων ελιών) στην οδό Ζωοδόχου Πηγής αρ.39.

26  Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρου (Λιγούστρο) στην οδό Κασσαβέτη 84Α-Β, κατόπιν αίτησης του κ. Κασιμάτη Κων/νου.

27   Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρου (Σοφόρα) στην οδό Χατζηαργύρη κατόπιν αίτησης του κ. Στεργίου Ελευθερίου.

28   Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρου (Σφένδαμος) στην οδό Τρικούπη 31 και δέντρου  (Ακακία) στην οδό Γαζή 196, κατόπιν αίτησης του κ. Μολοχίτση Αποστόλου.

29   Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρου (Αλμυρίκι) στην οδό Διαμαντοπούλου Ν. Αγχιάλου, κατόπιν αίτησης του κ. Ζαράρη Παναγιώτη.

30   Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρου (Σφένδαμος) στην οδό Νεαπόλεως-Κοδριγκτώνος, κατόπιν αίτησης του Δ/ντή του 4ου Γυμνασίου Βόλου.

31   Λήψη απόφασης για την κοπή τριών (3) δέντρων (Κερλατόριες) στην οδό Κριεζώτου 2 Νεαπόλεως, κατόπιν αίτησης του κ. Χρυσοχού.

Επιτροπής Ποιότητας Ζωής

ΜΟΣΧΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ