22Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ   21/10/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 22η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ - σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 78 του Ν.4954/2022 «Λήψη αποφάσεων συλλογικών οργάνων Ο.Τ.Α. α’ βαθμού και διοικητικών συμβουλίων εποπτευόμενων νομικών τους προσώπων κατά το διάστημα ισχύος των μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 – την Τρίτη, 25 Οκτωβρίου 2022 και ώρα 18:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1.  Λήψη απόφασης για ορισμό εκπροσώπου του Δήμου Βόλου (με τον αναπληρωτή του) στην επιτροπή του Ν.2881/2001 (ΦΕΚ 16/Α/6-02-2001) για την ανέλκυση, απομάκρυνση ή εξουδετέρωση ναυαγίων ή πλοίων από τη ζώνη λιμένος Βόλου για το έτος 2023.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

2.  Λήψη απόφασης για την 18η αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2022. (απόφαση Ο.Ε.)

3.  Λήψη απόφασης για την 19η αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2022. (απόφαση Ο.Ε.)

4.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον καθορισμό των τελών καθαριότητας και ηλεκτροφωτισμού για το έτος 2023. (απόφαση Ο.Ε.)

5.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον καθορισμό δημοτικού φόρου ηλεκτροδοτούμενων χώρων για το έτος 2023. (απόφαση Ο.Ε.)

6.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον καθορισμό τελών χρήσης κοινοχρήστων χώρων για το έτος 2023. (απόφαση Ο.Ε.)

7.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον καθορισμό του τρόπου καταβολής των τελών κοινοχρήστων χώρων για το έτος 2023. (απόφαση Ο.Ε.)

8.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον καθορισμό του δικαιώματος επί εμπορίας ποσίμων, ιαματικών ή μη υδάτων, για το έτος 2023. (απόφαση Ο.Ε.)

9.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον καθορισμό τελών διαφήμισης για το έτος 2023. (απόφαση Ο.Ε.)

10.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον καθορισμό δικαιώματος βοσκής για το έτος 2023. (απόφαση Ο.Ε.)

11.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον καθορισμό του ύψους, της διαδικασίας και του τρόπου καταβολής και είσπραξης του ημερήσιου ανταποδοτικού τέλους από τους προσερχόμενους στους χώρους των Λαϊκών Αγορών του Δήμου, πωλητές (επαγγελματίες-παραγωγούς) για το έτος 2023. (απόφαση Ο.Ε.)

12.  Λήψη απόφασης σχετικά με τη διατήρηση σε ισχύ των αποφάσεων επιβολής φόρων και τελών των Δημοτικών Συμβουλίων των τέως Δήμων Πορταριάς, Ν.Αγχιάλου και Αγριάς για το έτος 2023. (απόφαση Ο.Ε.)

13.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον καθορισμό τελών και δικαιωμάτων Δημοτικών Κοιμητηρίων για το έτος 2023. (απόφαση Ο.Ε.)

14.  Λήψη απόφασης για τη μείωση ή απαλλαγή των δημοτικών τελών σε κοινωνικά ευαίσθητες πληθυσμιακές ομάδες. (απόφαση Ο.Ε.)

15.  Λήψη απόφασης περί μείωσης μισθώματος δημοτικού ακινήτου στη Μακρυνίτσα.

16.  Λήψη απόφασης σχετικά με την εκμίσθωση του δημοτικού καταστήματος στη θέση «Κάραβος» στην Δημοτική Κοινότητα Πορταριάς.

17 . Λήψη απόφασης για την εκμίσθωση του αμφιθεάτρου του πρώην Δημαρχείου της Νέας Αχγιάλου.

18.  Λήψη απόφασης για εργασίες επισκευής του ακινήτου (κατάστημα) ιδιοκτησίας του κληροδοτήματος «Θεόδωρου Παπαγεωργίου» που βρίσκεται στο Βόλο στην οδό Ροζού 14, στο ισόγειο.

19.  Λήψη απόφασης έγκρισης εκτέλεσης εργασιών συντήρησης του Μουσείου-Πινακοθήκης Χρυσούλας Ζώγια, ιδιοκτησίας του κληροδοτήματος «Χρυσούλα Ζώγια, για την εκπλήρωση του σκοπού της διαθήκης της.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

20.  Λήψη απόφασης σχετικά με την κατανομή και απόδοση επιχορήγησης λειτουργικών δαπανών Γ' δόσης έτους 2022.

21.  Λήψη απόφασης σχετικά με τη συμπληρωματική κατανομή και απόδοση επιχορήγησης λειτουργικών δαπανών για κάλυψη δαπανών θέρμανσης των σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

22.  Λήψη απόφασης για την έγκριση παραχωρήσεων σχολικών χώρων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

23.  Λήψη απόφασης για την έγκριση παραχωρήσεων σχολικών χώρων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤ/ΞΗΣ

24.  Λήψη απόφασης για την απομάκρυνση κενωθέντων περιπτέρων που βρίσκονται επί των οδών Κουντουριώτου-Πλατεία Χιλιαδούς, Αργοναυτών-Κουταρέλια (υπ' αριθ.42/2022 απόφαση Συμβουλίου Κοινότητας Βόλου). (απόφαση 115/2022 Ε.Π.Ζ.)

25.  Λήψη απόφασης για την απομάκρυνση κενωθέντος περιπτέρου που βρίσκεται επί των οδών Μαυροκορδάτου-Εθνικής Αντιστάσεως (υπ' αριθ.46/2022 απόφαση Συμβουλίου Κοινότητας Βόλου). (απόφαση 116/2022 Ε.Π.Ζ.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

26.  Λήψη απόφασης για την 11η τροποποίηση του Τεχνικού Προγράμματος, έτους 2022.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

27.  Λήψη απόφασης για την κοπή δύο δέντρων που βρίσκονται στην οδό Περραιβού αρ.98 με Μαγνήτων, στον Βόλο, κατόπιν αίτησης κ. Πρόδρομου Μακροσάββα. (απόφαση 113/2022 Ε.Π.Ζ.)

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

28.  Έγκριση της υπ’ αριθμ. 263/2022 απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου της ΔΕΥΑΜΒ σχετικά με τον «Καθορισμό τελών και δικαιωμάτων Ύδρευσης & Αποχέτευσης, έτους 2023».

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου