22Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ 28/6/2024

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 22η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ, την Τετάρτη, 3 Ιουλίου 2024 και ώρα 12:30 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1.  Λήψη απόφασης τροποποίησης του Ο.Ε.Υ. Δήμου Βόλου σε εφαρμογή των διατάξεων της περ. δ' παρ. 2 του άρθρου 27 και του άρθρου  29 Ν. 5056/23. (απόφαση Δ.Ε.)

2.  Έγκριση της υπ’ αριθμ. 26/2024 απόφασης του Συμβουλίου Δ.Κ. Πορταριάς, αναφορικά με την παραχώρηση κοινοχρήστου χώρου της κεντρικής πλατείας στον Εκπολιτιστικό Σύλλογο Πορταριάς "ΤΟ ΟΡΜΙΝΙΟ", για την πραγματοποίηση της εκδήλωσης "Πηλιορείτικος Γάμος".

3.  Έγκριση της υπ’ αριθμ. 27/2024 απόφασης του Συμβουλίου Δ.Κ. Πορταριάς, αναφορικά με την παραχώρηση της πλατείας "Μάνα" στον Πολιτιστικό Σύλλογο Νέων Πορταριάς, για την πραγματοποίηση της εκδήλωσης "2ο Πανηγύρι της Φύσης".

4.  Έγκριση της υπ’ αριθμ. 16/2024 απόφασης του Συμβουλίου Δ.Κ. Διμηνίου, αναφορικά με την παραχώρηση χρήσης της κεντρικής πλατείας στον Πολιτιστικό Σύλλογο Διμηνίου, για την πραγματοποίηση της ετήσιας Γιορτής Πεπονιού.

5.  Έγκριση της υπ’ αριθμ. 12/2024 απόφασης του Συμβουλίου Δ.Κ. Αγίου Βλασίου, αναφορικά με την παραχώρηση της πλατείας στον Μορφωτικό Σύλλογο Αγίου Βλασίου για εορταστικές εκδηλώσεις.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

6.  Λήψη απόφασης για την 16η αναμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2024. (απόφαση Δ.Ε.)

7.  Λήψη απόφασης έγκρισης μελέτης και εκτέλεσης εργασιών αντικατάστασης εξωτερικών κουφωμάτων σε εννέα γραφεία ιδιοκτησίας κληροδοτήματος "Ιωάννου Χατζηιωάννου - Χατζάκου".

8.  Λήψη απόφασης περί λύσης μισθωτικής σχέσης που αφορά κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος ιδιοκτησίας του Δήμου Βόλου που βρίσκεται στο Μουσείο Πόλης Δήμου Βόλου, επί τις οδού Φερών με Δοϊράνης στη συνοικία Παλαιών Δήμου Βόλου.

9.  Λήψη απόφασης αναφορικά με την υποκατάσταση της μισθώτριας κας Αρετής Ντούση του Κων/νου από εταιρεία ιδίων συμφερόντων στο συμφωνητικό μισθώσεως της αίθουσας εκδηλώσεων- κυλικείου του δημοτικού Κοιμητηρίου Κούκος.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

10.  Λήψη απόφασης για την 5η τροποποίηση του Τεχνικού Προγράμματος, έτους 2024. (απόφαση Δ.Ε.)

11.  Λήψη απόφασης για τις αποκαταστάσεις ζημιών από τις πλημμύρες του Σεπτεμβρίου 2023 σε κιγκλιδώματα γεφυρών και κατά μήκος των χειμάρρων του Δήμου Βόλου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

12.  Έκφραση γνώμης επί της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων (ΜΠΕ) για την τροποποίηση της ΑΕΠΟ του έργου «Σύνδεση της σιδηροδρομικής γραμμής Λάρισας - Βόλου με το εργοστάσιο SΟVΕL στον Αλμυρό Μαγνησίας.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

13.  Λήψη απόφασης για την τροποποίηση του Εσωτερικού Κανονισμού Λειτουργίας της ΣΥΔ Δ.Βόλου στην Παιδόπολη Αγριάς, στο πλαίσιο της υλοποίησης της συνεχιζόμενης πράξης «Στέγες Υποστηριζόμενης Διαβίωσης (ΣΥΔ) Δήμου Βόλου» με Κωδικό ΟΠΣ 6003110 στο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΘΕΣΣΑΛΙΑ 2021-2027».

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

14.  Λήψη απόφασης για την αποζημίωση από την κυρωμένη 2/99 πράξη εφαρμογής του Ν.Α. τομέα του σχεδίου πόλης Αγριάς της Δ.Ε. Αγριάς του Δήμου Βόλου, για την συνιδιοκτησία Θωμά Μούτου του Αποστόλου. (απόφαση 497/2024 Δ.Ε.)

15.  Λήψη απόφασης για την αποζημίωση από την κυρωμένη 2/99 πράξη εφαρμογής του Ν.Α. τομέα του σχεδίου πόλης Αγριάς της Δ.Ε. Αγριάς του Δήμου Βόλου, για την συνιδιοκτησία Βασίλειου Μούτου του Παρασκευά. (απόφαση 498/2024 Δ.Ε.)

16.  Λήψη απόφασης για την αποζημίωση από την κυρωμένη 2/99 πράξη εφαρμογής του Ν.Α. τομέα του σχεδίου πόλης Αγριάς της Δ.Ε. Αγριάς του Δήμου Βόλου, για την συνιδιοκτησία Απόστολου Μούτου του Παρασκευά. (απόφαση 499/2024 Δ.Ε.)

17.  Λήψη απόφασης για την αποζημίωση ιδιοκτησίας Καλαντζή Νικολάου του Θεμιστοκλή, σύμφωνα με την κυρωμένη 3/99 Πράξη Εφαρμογής του Β.Δ. τομέα του σχεδίου πόλης Αγριάς της Δ.Ε Αγριάς του Δ. Βόλου. (απόφαση 500/2024 Δ.Ε.)

18.  Λήψη απόφασης για την κρίση ενστάσεων κατά της υπ' αριθμ. 742/2023 Α.Δ.Σ., η οποία αφορά στην τροποποίηση σχεδίου πόλης για δημιουργία οικοδομικού τετραγώνου (Ο.Τ. 799Α) στην συνοικία Αγίου Κωνσταντίνου της Δ.Ε. Βόλου του Ενιαίου Δήμου Βόλου (κατάργηση κοινοχρήστου χώρου μετά από την υπ' αρ.80/2012 απόφαση του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου). (απόφαση Δ.Ε.)

19.  Λήψη απόφασης για την κρίση ενστάσεων κατά της υπ' αρ. 744/2023 Α.Δ.Σ. η οποία αφορά στην τροποποίηση σχεδίου πόλης στο Ο.Τ. 284 της Δ.Ε. Νέας Ιωνίας του Ενιαίου Δήμου Βόλου με κατάργηση κοινοχρήστου χώρου σύμφωνα με το Ν. 4759/2020. (απόφαση Δ.Ε.)

20.  Λήψη απόφασης για γνωμοδότηση επί των ενστάσεων επί του Επικαιροποιημένου Κτηματολογικού Διαγράμματος της μελέτης "Μελέτη Ανασύνταξης του Γ' Κεφαλαίου της Πράξης Εφαρμογής Αγ. Παρασκευής" Πράξης Εφαρμογής Αγ. Παρασκευής Βόλου. (απόφαση Δ.Ε.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

21.  Λήψη απόφασης αναφορικά με την κοπή δύο δένδρων για την εφαρμογή σχεδίου πόλεως στην οδό Μάνου Λοΐζου συνοικία Κάραγατς Δήμου Βόλου. (απόφαση Δ.Ε.)

22.  Λήψη απόφασης για την κοπή δένδρου στο προαύλιο του Ιερού Ναού Προφήτη Ηλία Νέων Παγασών Βόλου. (απόφαση Δ.Ε.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

23.  Λήψη απόφασης έγκρισης παραχώρησης εγκαταστάσεων της Αντιδημαρχίας Αθλητισμού και Εθελοντισμού και συνδιοργάνωσης διεθνούς προπονητικού Camp tae kwon do.

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου