22Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  7/4/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 22η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ - σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας» -την Δευτέρα,11 Απριλίου 2022 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.   Λήψη απόφασης περί αποδοχής όρων για τη λήψη επενδυτικού δανείου από το ΤΠΔ συνολικού ποσού 2.262.346,94 ευρώ, για την εκτέλεση του έργου "Ανάπλαση κοινοχρήστων χώρων του Δήμου Βόλου", ενταγμένο στο Ειδικό Αναπτυξιακό Πρόγραμμα Αντώνης Τρίτσης.

2.   Λήψη απόφασης περί αποδοχής όρων για τη λήψη επενδυτικού δανείου από το ΤΠΔ συνολικού ποσού 1.194.234,70 ευρώ, για την εκτέλεση του έργου "Δημιουργία Γωνιών Ανακύκλωσης στο Δήμο Βόλου", ενταγμένο στο Ειδικό Αναπτυξιακό Πρόγραμμα Αντώνης Τρίτσης.

3.   Λήψη απόφασης εφαρμογής διατάξεων του Ν. 4688/20 (ΦΕΚ 101/24.05.2020 τεύχος Α’): Ειδικές μορφές τουρισμού, διατάξεις για την τουριστική ανάπτυξη και άλλες διατάξεις, σε ότι αφορά την μείωση των τελών χρήσης κοινοχρήστων χώρων του Δήμου Βόλου.

4.   Λήψη απόφασης σχετικά με την «Έγκριση του αποτελέσματος της δημοπρασίας για την εκμίσθωση δημοτικής έκτασης στη θέση «Αη-Γιάννης» της κτηματικής περιφέρειας της Τοπικής Κοινότητας Πορταριάς».

5.   Λήψη απόφασης σχετικά με την  έγκριση της μελέτης και κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια ανοιχτού ηλεκτρονικού διαγωνισμού, για την «Μίσθωση-Λειτουργία κινητών χημικών τουαλετών χωρίς αποχέτευση για τις ανάγκες των λαϊκών αγορών διάρκειας ενός έτους & του Προγράμματος Γαλάζιες Σημαίες από 1-6 έως 30-9-2022», συνολικού ενδεικτικού προϋπολογισμού 64.013,76 συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ

6.   Λήψη απόφασης σχετικά με την «Σύσταση πάγιας προκαταβολής για τους Προέδρους των Δημοτικών και Τοπικών Κοινοτήτων του Δήμου Βόλου για το έτος 2022».

7.   Λήψη απόφασης σχετικά με την «Σύσταση και ορισμό υπολόγων υπαλλήλων διαχειριστών Πάγιας Προκαταβολής του Δήμου  Βόλου για το έτος 2022».

8.   Λήψη απόφασης περί αδυναμίας αποζημίωσης απαλλοτρίωσης σε οικόπεδο εντός ρυμοτομικού σχεδίου στη θέση "Γκουδημέικα" της ΔΕ Αγριάς του Ενιαίου Δήμου Βόλου σύμφωνα με το Ν. 4759/2020".

9.   Λήψη απόφασης κατάρτισης των όρων και σύνταξης της διακήρυξης του έργου: «ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ‘ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ’ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΧΑΡΑΣ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ».

10.   Έγκριση 3ου (τακτοποιητικού) Α.Π.Ε. του έργου «Κατασκευή χώρων υγιεινής για τα 32ο και 10ο Νηπιαγωγεία Βόλου και 18ο και 29ο Δημοτικά Βόλου».

11.   Έγκριση πρωτοκόλλου οριστικής παραλαβής του έργου "Διαμόρφωση αύλειων χώρων σχολείων".

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

12.   Λήψη απόφασης σχετικά με τον «Εξώδικο συμβιβασμό επί αιτήματος της κας Παρθενίας Καράτσαλου περί καταβολής αποζημίωσης για υλικές ζημιές που υπέστη το ποδήλατό της από πτώση κλαδιών δένδρου».

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

13.   Έγκριση χρονικής παράτασης της με αριθ. Πρωτ: 101174/27-12-2021 (21SYMV009843796)  σύμβασης με τίτλο  «Αποκατάσταση βλάβης εξοπλισμού (ο οποίος βρέθηκε καμένος) στον Κόμβο Α2 (ΔΙΕΚ) του δικτύου οπτικών ινών ΜΑΝ Βόλου και συγκεκριμένα προμήθεια ενός Switch CISCO 3850, σύμφωνα με την τεχνοοικονομική πρόταση του αναδόχου του έργου (ΟΤΕ Α.Ε.) περιλαμβανομένων: α) Υπηρεσία παραμετροποίησης του ενεργού εξοπλισμού WS-C3850-12S-S, β)Υπηρεσία εγκατάστασης του ενεργού εξοπλισμού WS-C3850-12S-S, γ) Υπηρεσία τεχνικής υποστήριξης του ενεργού εξοπλισμού (8Χ5ΧΝBD) για τρία (3) έτη και δ) Διαχείριση και παρακολούθηση του έργου, συνολικού ποσού οκτώ χιλιάδων δεκατεσσάρων ευρώ και δώδεκα λεπτών (8.014,12) συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24%».

Δ/ΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝ. ΠΡΟΣΤ.-ΚΑΠΗ-Δ.ΥΓΕΙΑΣ

14.   Έγκριση Ενίσχυσης Ομάδας Έργου της υπηρεσίας: «Υλοποίηση συνοδευτικών μέτρων στα πλαίσια της πράξης Αποκεντρωμένες Προμήθειες Τροφίμων και Βασικής Υλικής Συνδρομής, Διοικητικές Δαπάνες και Παροχή Συνοδευτικών Μέτρων 2018-2019-ΠΕ Μαγνησίας/Σποράδων» ΤΟΥ Ε.Π. Επισιτιστικής ή/και Βασικής Υλικής Συνδρομής (Ε.Β.Υ.Σ.) του ΤΕΒΑ».

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

15.   Ανάκληση Απόφασης  της Ο.Ε. 225 / 2022, εκ νέου λήψη απόφασης σχετικά με Προέγκριση για την προμήθεια είδη δώρων για τουριστικούς παράγοντες, ΜΜΕ και πρόσωπα που μπορούν να ενισχύσουν την προβολή του προορισμού  και εξειδίκευση πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού του έτους 2022.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 11 Απρίλιος, 2022